Beyaz Çamaşırlar Kaç Derecede Yıkanır

Çamaşır makineleri kadınları dağ gibi çamaşırlardan kurtarsa da makinelerin de kendilerine göre özel ayarları var. Örneğin renkli çamaşırlarla siyah beyazları aynı anda yıkamak yanlış bir uygulama. Bunun yanında pamuklular için farklı bir program, tüller için farklı bir program var. Bu nedenle hangi çamaşırların hangi programda atılmasını bilmek çamaşırların yanlış yıkanmaması adına oldukça önemli. Aksi taktirde çamaşırlar birbirini boyayabilir ya da bazı çamaşırlar çekme yapabilir. Bu yüzden her çamaşırın kendine özel programı olduğunu söylemek mümkündür. Yazımıza beyaz çamaşırlar kaç derecede yıkanır? Tül beyazlatma yöntemleri nelerdir? Sorusunu cevaplayarak başlayalım. Çünkü çamaşırlar arasında en hassas olanlar beyaz çamaşırlardır. Bu nedenle öncelikle beyazların nasıl yıkanacağının bilinmesi gerekir. Daha fazla bilgi paylaşımı yapmak isterseniz forum bölümüne göz atabilirsiniz.

Beyaz Çamaşırlar Kaç Derecede Ve Hangi Programda Yıkanır

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi beyaz ve renkli çamaşırlar ayrı ayrı yıkanmalıdır. Eğer her iki çamaşır birlikteyse bunların ayrılması gerekir. Beyaz çamaşırlar genel olarak kiri diğer çamaşırlara oranla daha fazla gösterir. Bu nedenle kirlerin tam olarak çıkması için beyaz çamaşırlar ortalama 60  -70 derecede yıkanmalıdır. Beyazların yıkanıldığı derece aralığı genelde bu aralıklarda karşımıza çıkar. Ancak bazen kıyafetlerin üzerinde kendi yıkama talimatları olabilir. Bu yüzden yıkama talimatı olan çamaşırları üzerinde yer alan bilgilere göre yıkamak daha akılcı bir adım olacaktır.

Beyaz Çamaşırlar Hangi Programda Yıkanır

Beyazların yıkandığı program çamaşır makinesine göre değişiklik gösterse de çoğu makinede hemen hemen aynı yöntemler uygulanır. Beyazların yıkanacağı program genelde ön yıkamalı ya da hijyen olarak karşımıza çıkar. Beyaz makineye atıldığında ön yıkama seçeneği aktif edilir ve bunun ardından 60 – 70 derece aralığında yıkama yapılır. Bunun yanında son çıkan çamaşır makineleri teknolojik açıdan daha gelişmiş olduğu için hijyen programına sahiptir. Beyazlardaki kirlere kesin çözüm sunmak için hijyen programı ile yıkamak etkili bir çözüm olacaktır. Diğer yandan bazı anneler beyazları direkt olarak 90 dereceye atmakta ve bu şekilde kir ve mikropların tamamen yok olmasını sağlamaktadır.

Tül Yıkama Programı Nedir

Tül yıkama programı da aynı şekilde bazı çamaşır makinelerinde farklı programlar altında yıkanır. Bu özellikle son çıkan çamaşır makinelerinde karşımıza çıkar. Ancak genel olarak tüller 30 derecede yıkanır ve sıkma işlemi yaptırılmaz. Sıkma yaptırmak tüllerin kırışmasına neden olur. Tekrar ütülemeye gerek kalmaması için düşük programda yıkanması ve sıkma yaptırılmaması gerekir.

Tül Nasıl Yıkanır

Tüllerde leke varsa yıkama yapmadan önce müdahale etmek önemlidir. Bu ön yıkama gerçekleştirerek yapabilirsiniz. Bunun yanında tüller hassas çamaşırlar arasında yer alır. Bu nedenle makineden düşük sıcaklığın seçilmesi ve hassas programa alınması gerekmektedir. Tüllerin zarar görmemesi adına düşük sıcaklıkta yıkanması gerekir. Yıkama gerçekleştirildikten sonra tüllerin kurulanması önemlidir. Ancak bu kurulama çamaşır makinesi ya da kurulama makinesi ile yapılmamalıdır. Yıkama bittikten sonra tüller yerine asılmalı ve bu şekilde odanın pencereleri ve kapıları açılarak doğal bir şekilde kuruması sağlanmalıdır.

Tül Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir

Tül beyazlatma yöntemleri farklı şekillerde karşımıza çıkar. Şimdi sizlere vereceğimiz tüyolardan herhangi birini kullanarak tüllerinizi beyazlatabilir ve daha beyaz olmalarını sağlayabilirsiniz. Peki, tüller nasıl beyazlatılır? daha yakından inceleyelim.

Toz Şeker ile Tül Beyazlatma

Herkesin bildiği bir yöntem olmasının yanında oldukça pratik bir uygulama olan toz şeker ile tül beyazlatma yöntemi, tüllerin çamaşır makinesine her zaman olduğu ayarda atılması ile gerçekleşir. Bunun ardından makinenin içerisinde 2 tatlı kaşığı kadar toz şeker eklenir ve normal yıkama yapılır. Yıkamanın bitmesi ardından tüllerde oluşan beyazlığı fark etmek mümkündür.

Sirke ile Tül Beyazlatma

Tüllerin beyazlatılması için alternatif yöntemlerden biri olan sirke, oldukça kolay bir şekilde uygulamaya alınmaktadır. Tüller her zaman olduğu gibi düşük programa atılır ve bunun ardından deterjan gözüne bir miktar sirke ilave edilir. Yıkamanın bitmesi ardından sirke tülleri gözle görülür şekilde beyazlatır ve bunun yanında tüllerin yumuşacık olmasını sağlar.

tül beyazlatma yöntemleri

Kaya Tuzu ile Tül Beyazlatma

Kaya tuzu da tül beyazlatma yöntemleri arasında karşımıza çıkan doğal bir beyazlatma yöntemidir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken kaya tuzunun yıkama sırasında kullanılmamasıdır. Kaya tuzu ile tül beyazlatmak isteyenler, bir gece önceden kaya tuzu bulunan suya tülleri yatırır ve bütün gece boyunca suda bekletir. Sonraki gün ise tüller her zaman olduğu gibi düşük programda yıkanır ve yıkamanın ardından tüller belirgin bir şekilde beyazlar.

Bulaşık Makinesi Tableti ile Tül Beyazlatma

Son zamanlarda tülleri beyazlatmak için kullanılan en etkili yöntemlerden biri de bulaşık makinesi tabletidir. Bu tablet ile tüller hissedilir derecede beyaz bir görüntüye kavuşur. Tülleri beyazlatma sırasında bulaşık makinesi tableti, makinenin deterjan gözüne değil direkt olarak makinenin içine konuyor. Bunun ardından ise tüller her zamanki gibi yıkanıyor. Yapılan bu uygulama ile tüller her zamankinden daha beyaz bir şekilde makineden çıkıyor.

Yukarıda anlattığımız tüm uygulamalar tüllerin beyazlatılmasında etkili yöntemlerdir. Bunlardan herhangi birini deneyerek tüllerinizi daha beyaz bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*