Bel Ağrısı Neden Olur

Bel ağrısı yürümeyi zorlaştıran ve hareketlerinizi kısıtlayarak sizi zor duruma sokan ağrı çeşitlerinden biridir. Bel ağrısında akla ilk gelen fıtık olsa bile altında yatan farklı sebepler olabilir.

Bel ağrısının sebepleri farklı olduğu için şiddetleri de farklıdır. Uzman bir doktorun kontrolü altında belinizin neden ağrıdığını öğrenebilir ve tedaviye başlayabilirsiniz.

bel-ve-sirt-agrisi

Bel ağrılarının büyük çoğunluğu kaslardır. Eğer büyük boyutlu bir ağırlık kaldırdıysanız belinize zarar verebilirsiniz. Bunun nedeni bölgedeki kasların zarar görmesidir. Mevsim değişiklikleri ve klima çarpması gibi durumlarda kasların etkilenmesine neden olduğu için bel ağrısını tetikleyebilir.

Bel ağrılarına sebep olan bir diğer sebep de; zayıf olan karın kaslarıdır. Karın kasları zayıfsa; bel bölgesinde yer alan kaslar bu görevi yapmak üzere devreye girer. Bele binen fazla yük duruş hallerini değiştirir. Bu nedenle karın kasları için çeşitli egzersizler uygulanıp bölge güçlendirilebilir.

Bel fıtığı bel ağrılarının en büyük nedenlerinden biridir. Zorlayıcı hareketler sonrasında, omurların ara bölgelerinde yer alan disklerin bozulması bel fıtığına yol açar Fıtık sebebiyle sinirler sıkışır ve bel ağrısı ortaya çıkar. Hatta bu ağrılar kimi zaman topuğa kadar iner. Bel fıtığının çeşitli türleri mevcuttur. Fıtık müdahalesinde fıtıkların yer aldığı disk boşaltılarak işlem yapılır. Fıtığın yeniden ortaya çıkmaması için dikkatli olunmalıdır. Sigara içmek, kilo almak, ağır kaldırmak tekrar bel fıtığının ortaya çıkmasına neden olabilir.

belde-sinir-sikismasi1

Aşırı miktarda kilo almanın sağlık açısından birçok zararı vardır. Bunlardan biri de; bel ağrısıdır. Aşırı şekilde alınan kilo; kalp hastalıklarına, tansiyona ve bele yük binmesine sebep olur. Bel ağrılarının sebeplerinden biri de; fazla kilolardır.

Kemik erimesiyle beraber görülen bel ağrıları oldukça ciddi bir problemdir. Zaman içinde kemik yoğunluğunu kaybeder ve kemikler zayıflar. Boyun ile bel kemikleri zamanla etkilenerek çökmeler görülür. Kronik şekilde bel ağrıları yaşanır.

Bel ağrısında risk altında olan kişiler; 30 yaşın üzerinde olan kişiler, hamileler, romatizma hastalığına sahip olanlar,menopoz dönemi,sigara içenler,enfeksiyon rahatsızlıkları,ağır kaldıran kişiler,şeker hastaları,tansiyon hastaları,kanser hastalarıdır.

bel-fitigi-boyun-fitigi-hacamat

Bel ağrısında halk arasında bazı ilkel yöntemler kullanıldığı gibi bu yöntemlerin tedavi edici olduğu savunulmaktadır. Bu tedavi yöntemleri; bardak kapatma ve bel çekmedir. Sizi başka bir rahatsızlığa itecek ilkel tedavi yöntemleri bel ağrılarınızın şiddetlenmesine neden olabilir. Bu yöntemler arasında bulunan bel çekme yöntemi son derece zararlıdır. Belde ciddi şekilde kalıcı hasarlara neden olabileceği gibi yataktan kalkamama gibi problemlere bile neden olabilir.

bel-fitigi

Bunun yanında bel ağrılarına neden olan diğer etkenler başında; bacağın birinin kısa olması, omurga tüberkülozu, burusella, lumbago, kas iltihabı, yaşlılarda görülen kemik hastalıkları, omurganın kemiklerinde görülen tümör, doğum sonrası dönem, rahim bölgesinde sarkma, pelvik iltihap hastalıkları, peptik ülserdir.

1035004_620x360

Çeşitli nedenlerden dolayı bel ağrısı çekiyorsanız; bu ağrıyı hafife almamalısınız. Bel ağrısında ilk olarak muayene ardından da fizik tedavisi önerilebilir. Belli bir zaman diliminde fizik tedavisi gördüyseniz ve işe yaramadıysa cerrahi bir müdahale gerekebilir. Ameliyat sonrası dönem bel ağrısında çok önemlidir. Kişi kendini bir kaç ay istirahate almalı ve ağır kaldırmamaya özen göstermelidir. Ani hareketlerden kaçınmak belinizi korumak açısından oldukça önemlidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*