Bebeklere Ne Zaman Ek Gıda Verilir

Bebek sağlığı söz konusu olduğunda hiçbir gıdanın anne sütünün yerini tutamayacağını çok net bir şekilde dile getirebiliriz. Bebeklere ek gıda verilmesi konusu ise çoğunlukla doktorunuza danışmadan almamanız gereken bir konudur. Bu sorunun cevabı birden fazla boyutuyla birlikte sizler için incelemeye çalıştık.

Ek Gıda Nedir – Ne Zaman Başlanır

Bebeğinizin çoğunlukla anne sütü ve hazır mamalar dışında hayatında yediği ilk yemeklere ek gıda deriz. Bunun zamanına bağlı olarak bebeğinizin kolayca yutup sindirebileceği gıdalardan seçilmesi gerekir.

Bu konuda çoğunlukla doktorunuz sizi yönlendirecektir. Yalnız bu konuda asıl dikkat edilmesi gereken zamanıdır. Bir de bebeğinizin başlanan aşırı şekerli ek gıdalardan uzak durması gerektiğidir. Zira bebeğiniz şekere olan ilgisi sayesinde çorba ve daha da kötüsü anne sütünden soğuyabilir!

İletişim Koparmayın – Konuşmak Önemlidir

Bebeğiniz çoğunlukla ek gıda merakını sofra başında sizi inceleyerek verecektir. Henüz hiç farkına varmadığı tatları merak eder ve sizi olduğunca incelemeye çalışır. Aynı bizde olduğu gibi bazı gıdalara onun daha fazla ilgi duyması son derece doğaldır. Sevdiği ve zevkle yediği gıdaları çok uzun süre boyunca ona vermek beklentinin artmasını sağlayacaktır. Mümkün mertebe değişik gıdaları deneyebilirsiniz. Ne yazık ki başlangıç için tercih ettiğiniz gıda maddelerinin sayısının bir hayli az olması da sizi de düşündürebilir.

Ne zaman Başlamak Gerekir

Bu konuda bebeğinize ve anne sütüne bağlı olarak sürede değişikliğe gidilebilir. Çoğunlukla ek gıdaya başlamak için en uygun zaman aralığının altı ve sekiz ay arasında olduğu bilinmesine rağmen doktorunuz bu konuda daha net bir yol haritası çizecektir.

Ek Gıda Tercih Ederken Nelere Dikkat Edilmeli

  • Bebeğiniz tarafından kolay sindirilebilir olması son derece önemlidir.
  • Aşırı parçacıklı olmamalı ve kolay yutulabilmelidir.
  • Şeker zengini olmamalı ve diğer gıdalardan soğutmamalıdır.
  • Başlarca çok az başlanmalı ve bebeğinizin gelişimine orantılı bir şekilde artırılmalıdır.
  • Gıdalar (sebze – meyve) taze olarak seçilmelidir.

Diğer Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yemek yerken bebeğinizi iyi gözlemleyin. Bazı gıdaları sırf sağlıklı diye sevmediği halde zorla yedirirseniz gıdalardan soğuyabilir. Aynı şekilde bebeğiniz bu soğuma sonucunda şartlanacağı için kaşık gördüğü anda kendini geri çekebilir.

Ona bunun bir ödül veya ceza olmadığını belirtir cümleler kurmaya çalışın. Çoğunlukla bebeğiniz yemek yemeye sizinle birlikte başlamalıdır. Sofrada onunda bir yeri olduğunu hissettirirseniz uzun vadede yemek alışkanlığının daha sağlıklı geliştiğine tanık olabilirsiniz.

Bebeğinizin olumlu veya olumsuz geri dönüş yaptığı gıdaları not etmeyi unutmayın. Bunları doktorunuza belirtmeniz durumunda eksik kaldığınız veya yanlış yaptığınız şeyler hakkında daha net bilgilendirmeler yapılabilecektir.

Bu konuda merak ettiğiniz soruları yorumlar bölümü aracılığıyla bize ulaştırabilirsiniz. Elimizden geldiğince hızlı bir şekilde siz değerli ziyaretçilerimizin yorumlarına cevap vermeye çalışıyoruz. Merak ettiklerinizde sadece bir tık uzağınızdayız.

Buraya Dikkat

Bebeklerle ilgili atılan her adımda önceliğiniz mutlaka hekiminiz olmalıdır. İnternet üzerinde bulunan mevcut bilgi kirliliğine göz attığınız zaman bu kararınızın ne kadar hayati öneme sahip olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Çünkü internette yer alan konu başlıkları birbirinden farklı ve yanıltıcı olabilmektedir. Dilerseniz sizler için hazırladığımız kadın forumu bölümüne göz atarak paylaşım yapmaya da rahatlıkla devam edebilirsiniz. Sağlıkla kalın…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*