Bebeklerde Şaşılık Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Sasilik Tedavisi Resim
Bebeklerde Şaşılık Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde şaşılık doğuştan olabileceği gibi; bazı nedenlere bağlı olarak, sonradan da gelişebilir. Bebeklerde şaşılık nedenleri için verilebilecek cevap çok geniş kapsamlı iken, bu konumuzu etraflıca ele alalım. Bebekler doğuştan şaşı doğabilir. Doğuştan şaşılıklarda; beyinde hareketlere yön veren noktaların yokluğu, kaslarda yapısal bozukluklar, kılıflanma, yapışma yerleri hataları gibi bazı sebepler neden olabilir. Bu durum oldukça ciddi bir durumdur. Çocuk nörolojisi doktoru muayene ettikten sonra, ameliyata kararı verebilir.

Bebeklerde 6. Aydan sonrada şaşılık belirebilir. Bu durum doğuştan şaşı olanlara göre daha avantajlıdır. Şaşılık tedavisinde; uzman olan bir doktor eşliğinde, şaşılıktan bebek kurtarılabilir. Göz egzersizleriyle yürütülen bu şaşılık tedavisi, büyük oranda olumlu sonuçlarla neticelenmekte.

Bebeklerde 6 aydan sonra meydana gelen şaşılıklar, göz fonksiyonlarının yeterince gelişmemesi veya gelişmekte gecikmesi sonucudur.

Bebeklerde Şaşılık Belirtileri

Yeni doğan bebeklerin ya da bir yaşını doldurmamış bebelerde şaşılık belirtileri, bebeği şirin gösterebilir ama bu durum ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunudur. Her iki gözün içe bakması ya da gözlerin yana bakması şeklinde beliren şaşılık, birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenlere sırasıyla değinelim.

Bebeklerde Sasilik Tedavisi2 Resim
Bebeklerde Şaşılık Meydana Gelmesinin Çeşitli Nedenleri Vardır!

[wp_ad_camp_1]

Göz önünde engeller

Katarak denilen(gözün önüne perde inmesi şeklinde tanımlana bilir) bu durum görmeyi bozacağından, şaşılığa sebep olabilir. Retina bozuklukları da ( doğuştan gelen retina bozukluğu olacağı gibi, hatalı oksijen verme şeklinde de oluşabilir) şaşılık için önemli bir etkendir.

Gözlük

Göz numarasından daha büyük gözlük kullanmak şaşılığa sebep olabilir. Gözlük kullanan kişilerin göz mercekleri, kullanan kişinin gözelerine uygun olmalıdır. Hastaya uygun gözlük verildiğinde şaşılık ortadan kalkabilir.

Fonksiyonda tıkanma

Gözler arasında fonksiyon akışında bir tıkanma söz konusudur. (Shut off). Bu tıkanmanın sebebi nörolojik hastalıklardan kaynaklanabilir. Fonksiyonel tıkanmadan kaynaklanan şaşılığın bir kısmı gelip geçi iken, bir kısmının da tedavi şansı yoktur. Yüksek ateş sonucunda, havale geçiren çocuklarda, fonksiyonel tıkanmaya bağlı şaşı olabilir. Bu şekilde birçok anne baba, çocuğumuz yüksek ateş sonrası şaşı oldu şikâyetleri ile doktora başvurmakta. Fonksiyonel tıkanmanın bir başka nedeni ise, başı kuvvetli çarpma şeklinde gelişen şaşılık. Gelişmeyen, gelişmekte geciken, tekleyen fonksiyonlar, bebeklerde şaşılığa neden olur.

Bebeklerde Şaşılık Tedavisi

Şaşılık birbirine bağlantılı bir şekilde meydana gelir. Şaşı olan gözün beyne ilettiği görüntü ile sağlam gözün ilettiği görüntü beyinde birleşir. Bunun sonucunda görme bozulur. (Konfüzyon) Bebek çift görmeye başlar.(Diplopi) Bebek bu durumundan rahatsız olduğu için, gözünü kaşıyarak rahatsızlığını dile getirmeye çalışır. Durumu fark eden anne derhal doktora gitmeli ve şaşılığın tedavisine başlamalıdır. Bebekte meydana gelen bu durumu gözlük ile önlenebilmektedir.

Bebeklerde Sasilik Tedavisi1 Resim
Bebeklerde Şaşılık Problemi İhmal Edilmemesi Gereken Bir Durumdur!

Aile nasılsa bebektir, şaşılığı geçer dedi ve bebeği doktora getirmedi. Geç kalındığı için çocuk da; göz fonksiyon bozukluklarını oturduğu, göz kaslarının kalınlaştığı, karşıtı kasların inceldiği, göz tembelliğinin derinleştiğinde şaşılık tedavisi iyice zorlaştı demektir. Ne yazık ki dünyayı mükemmel görme şansını bebek kaybetmiştir. Bundan böyle, iki gözle tek görme şansı olmayacaktır. Gözlerini görmek için tek tek kullanacağı için; net görme şansı azalmış, iki gözün oluşturduğu 120 derecelik görme alanı olmayacaktır. Ne yazık ki bebeğimiz 3 boyutlu göremeyecektir.

Doğuştan meydana gelmeyen bebeklerde şaşılık egzersizlerle düzeltilebilir. Göz doktorları şaşılık tedavisi için, ameliyat dışında çok şey yapabileceklerini hatırınızda bulundurun.

Ebeveynler çocuklarının gelişimini çok dikkatli takip etmeli. Olası şaşılık gibi durumlarda açıkgöz olup, en ufak bir şüphelenmede doktorlara başvurmalıdırlar. Böylece ilerde oluşabilecek göz kusurlarının önüne geçilerek, mutlu bir anne baba, mutlu bir bebekliğin temelleri atılmış olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*