Bebeklerde Mide Üşütme Belirtileri Nelerdir?

 Bebeklerde Mide Üşütme Belirtileri Nelerdir?

Daha önce anne ve bebek sağlığı konusunda pek çok içerik yazdık. Bir süre önce yazdığımız bebeklerde mide üşütmesi biraz daha güncelleyerek yayınlamamız gerektiğini düşündük. Yazının 2014 yılında yayınladığımız bölümünde bazı soruların eksik olduğunu ve yeni cevaplarla güncellenmesi gerektiğini yorumlarınızda belirtmiştiniz. 2018 yılı ile bu konuda daha fazla bilgilendirme yapmak adına anne ve çocuk bölümümüzü sizler için geliştirdik. Bu konu başlığına göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Bebeklerde Mide Üşütmesi Nedir Neden Olur

Genel olarak bakıldığında bebekler oldukça narin yapıya sahiptir. Bu nedenle yaşanan küçücük bir hastalıkta dahi birtakım belirtiler ortaya çıkarırlar ve bu belirtiler bebeğin hastalığının anlaşılmasına yardımcı olur. Bebeklerde mide üşütme belirtileri olarak kusma ve iştahsızlık karşımıza çıkar. Bu belirtiler görülen bebeklerin mide üşütmesi yaşadığını söylemek mümkündür.

Bebeklerde Mide Üşütmesi Belirtileri

Bebeklerin mide üşütmesi gibi sorunlar yaşamasıyla ilk olarak ortaya çıkan belirtiler arasında iştahsızlık ve kusma yer alır. Ancak kusan bir bebeğin her zaman için mide üşütmesi yaşadığını söylemek mümkün değildir. Çünkü bazen fazla mama yeme ya da emmeden dolayı kusmalar da meydana gelebilmektedir. Bu yüzden bebeklerde mide üşütme belirtileri arasında yer alan diğer faktörlerin de göz önünde bulundurulması gerekir. Yani kusmaya eşlik eden diğer etkenlerin de bebekte bulunması gerekir.

Bebek Üşütmesi Belirtileri

bebeklerde-mide-usutme-belirtileri-nelerdir1 resimBebeklerin sindirimi de bağışıklık sistemi gibi normal bir insan gibi aktif çalışmadığı için mide üşütmesi problemi ortaya çıkabilmektedir. Bebek üşütmesi belirtilerini aşağıda başlıklar halinde yazdık. Önceliğimiz tabi ki insanlarda da görüldüğü gibi belirtilerin kendini aniden ortaya çıkarması yada bazılarının ortaya çıkıp bazılarının olmaması gibi durumlarla kendini gösterebilir.

Bebeklerde İştahsızlık

İlk dikkat çekici belirti olarak bebeklerde iştahsızlıktan bahsedebiliriz. Çoğunlukla bebek üşütmesi ile doğrudan ilişkisi olsa da bebeklerde iştahsızlık farklı sorunların belirtisi de olabilir. Aynı zamanda bebeklerde huzursuzluğun ortaya çıkması da iştahsızlıktan sonra başlamaktadır.

Kusma ve Mide Üşütmesi

Her ne kadar onun midesinin ve bağışıklık sisteminin normal insanlardan daha az gelişmiş olduğundan bahsetmiş olsak da kusma mide üşütmesinin en önemli göstergeleri arasında sayılabilir. Eğer ki bebeğinizde kusma varsa mide üşütmesinden şüphelenebilir ve bir hekimden destek alabilirsiniz.

Bebeklerde Görülen Yüksek Ateş

Pek çok hastalığın belirtileri arasında sayılabileceği için ateşi yükselmeye başladığı andan itibaren doktorunuzdan destek almayı aklınıza getirmeniz gerekmektedir. Başka sorunlardan kaynaklı olarak yüksek ateşte ortaya çıkabilir. Gerçek nedenini yalnızca bir hekim desteği ile öğrenmeniz mümkün olacaktır.

Diğer Bebek Üşütmesi Belirtileri

 • Nefes alırken zorlanma
 • İshal olma
 • Mide ağrısı
 • Sık aralıklar ile titreme
 • Öksürük

Mide üşütmesinin bebeklerdeki belirtileri genel olarak yukarıdaki gibidir. Bu tür durumlarda yapılması gereken ilk olarak bebeğin uzman bir doktora muayene ettirilmesi olmaktadır. Bunun yanında bebek gün içerisinde ortalama 3 ya da 4 kez kusuyorsa bir an önce gerekli önlemlerin alınması gerekir. Bunlardan en önemlisi yeteri kadar sıvı almayan bebeğin sıvı almasını sağlamaktır.

Diğer yandan bebeklerde mide üşütme belirtileri görüldüğünde dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de bebeğe rastgele ilaçlar verilerek tedavi edilmeye çalışılmamasıdır. Çünkü bebeği tedavi sürecine alacak ve hangi ilaçları kullanmasına karar verecek kişi sadece bebeği muayene eden doktordur. Bilinçsizce verilen ilaçlar bebekte istenmeyen yan etkiler meydana getirebilir, hatta hastalığın daha ileri seviyelere ulaşmasına neden olabilir. Bu nedenle kesinlikle doktordan habersiz ilaç kullanımına geçilmemelidir.

Bebeklerde Üşütmeye Ne İyi Gelir

Öncelikle bebeklerde üşütmeye iyi gelenleri sayarken bir doktordan destek almanız gerektiğini belirtmek gerekiyor. Ben bu yazıyı hazırlarken birden fazla kaynaktan destek almaya çalıştım. Bunun dışında bebeklerde mide üşütmesi kadınlar kulübü başlıklarına göz atarken orada yer alan forumda bazı yanlış önerilerin verildiğine de şahit oldum.

Bebeklerde mide üşütmesine müdahale etmek için öncelikle bir doktordan destek almalısınız. Gerisi zaten doktorunuzun önerileri ile kendi kendine devam edecektir.

 • Kullanılan suyun temizliği
 • Bulunduğunuz ortamın sıcaklığı
 • Bebeğinizin aşırı terleyip terlememesi
 • Kreş çocuklarında tuvalet kullanılması

Gibi pek çok sebepten dolayı dış etmenlere bağlı olan rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Hijyene ve sıcaklığa dikkat edilmesi durumunda doktor tavsiyesi ile kısa bir süre içerisinde bu problemin ortadan kalkması söz konusu olabilmektedir. Kreş çağlarında çocuklar arasında olan hastalık salgınlarından da pek çok ailenin mustarip olduğunu söyleyebiliriz.

Bebeklerde Üşütmeye Ne İyi Gelir

Sebebini tam olarak tespit edemediğiniz rahatsızlıklar hakkında doktor tavsiyesi olmadan uğraşmak yerinde olmayacaktır. Bebeklerde üşütme ve bebeklerde kusma olduğu zaman problemin tespit edilmesi son derece önemlidir.

Öncelikle sebebini araştırmak gerekmektedir. Salgın nedeniyle mi, yediklerinden dolayı mı yoksa üşütmeye bağlı olarak mı kustuğunu tespit edebilirsiniz. Kusma konusuna daha sonra değineceğiz ama bu durum şiddetli oluyorsa doktora gitmeli aksi takdirde bir süre midesinin dinlenmesi için beklemelisiniz.

Bebeklerde Mide Üşütmesine Bitkisel Çözüm

Bebekler için bitki çaylarından bahsetmek pek doğru olmayacaktır. Yaşı ve sorunun ne olduğunu bilmeden internet üzerinden paylaşılan bitki çayları ve diğer tavsiyelerden uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Bir probleminiz varsa mide üşütmesi için bebekler için hazırlanan ve eczanelerde satılan bitki çaylarını satın alabilirsiniz. Yine de doktordan destek almakta fayda var.

Çoğunlukla doktorlar bebekler için mide üşütmesinde ortaya çıkan sıvı kaybının telafi edilmesi adına bol bol sıvı tüketmeleri gerektiğini ve muz, patates haşlaması, yoğurt gibi günlük hayatta da tüketebildiği gıdaların tüketilmesi gerektiği öneriliyor.

İlk tespit edildiği andan itibaren ilaç tedavisine başlamanın doğru olmadığının altını çizmek gerekiyor. Bazı durumlarda aşırıya kaçmamak şartıyla bebeğinizin hastalığı kendi bağışıklık sisteminin yenmesi gerektiğini de unutmamalısınız. Bu konuda desteği sağlık kuruluşlarından alabilirsiniz.

Midesini Üşüten Bebek Nasıl Kusar

Bebeklerde zorlanarak kusmaya başlıyorsa vücutlarında bir problem var diye düşünebiliriz. Kusma ile birlikte yukarıda yer alan nedenlerden biri yada birkaçı varsa doktora gitmeniz gerekmektedir. Bebek kusma ile birlikte (fışkırma şeklinde kusuyorsa) bir miktar sıvı kaybedeceği için kaybettiği sıvının geri verilmesi gerekebilir.

Tabi ki bu durumda bebekler sıvı alımını da kabuk etmeyebilirler. Ateş ve dalgınlık, idrarını uzun süre yapmama gibi durumların iyi gözlenmesi gerekmektedir. Bebeğin ne sıklıkla kustuğu da bu konuda size bilgi verecektir.

1 Yaşındaki Bebeklerde Mide Üşütmesi

Söz konusu olan çocuklarda değilde bebeklerde ortaya çıkan mide üşütmesi olduğunda biraz daha dikkatli olmak gerekebilir. Bebeğin sanıldığı gibi üşümesinden dolayı değil de terlemesinden dolayı mide üşütmesi oluşabilir. Bu durumda belirtilerin tespit edilip ona göre sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Örneğin kusma ile birlikte, ateş yükselmesi ve gözlerde meydana gelen kızarıklığın iyi gözlenmesi hatta bebeğin kusmasına rağmen rahatsızlığın devam edip etmediğinin iyi gözlenmesi gerekebilir. Bir yaş civarı bebeklerde mide üşütmesine bağlı rahatsızlıklarda doktor tavsiyesi olmaksızın ilaç kullanılmamalıdır.

Mide Üşütmesi Hakkında Yararlandığımız Kaynaklar

Elimizden geldiğince yerli ve yabancı kaynakları referans alarak yazmaya çalıştık. Sizin yorumlarınızda sorduğunuz soruları da baz alarak yazımızı güncellemeye çalıştık. Yeni sorularla beraber araştırmamızın devam edeceğini ve yazıyı güncellemeye devam edeceğimizi belirtmek istiyoruz.

Kaynaklar:

https://familydoctor.org/symptom/nausea-vomiting-infants-children/

https://raisingchildren.net.au/guides/a-z-health-reference/nausea

https://www.healthychildren.org/English/health-issues/conditions/abdominal/Pages/Infant-Vomiting.aspx

 

Yapılan Yorumlar
 • melehat dedi ki:

  Torunumda da aynı belirtiler vardı ben olur arada süt dokunmustur dedim gelinim telaşlı bereket te doktora götürdü ateş ve titreme olmadan kurtardık ama ihmal etmeyin

 • canan dedi ki:

  yazınızı görünce yanlış ilaç kullanımının ne kadar tehlikeli olduğunu bir kez daha hatırlatmak istedim Allah korusun ölüme kadar gidebilir aman anneler çok dikkat edelim.

 • candan dedi ki:

  kusmalar ve titreme belirtileri gözlenmişti oğlumda doktora gittik hemen dediğiniz gibi su içmesinin aşırı önemli olduğunu söylemişti, o zamanlar içirmeye başladık şimdi biberonu elinden alamıyoruz 🙂

 • olgun dedi ki:

  ne zor bir gece atlatmıştık midesini üşüttüğünde, iştahsızdı genelde o yüzden fark edemedik ishal ve titreme başladı, nasıl doktora gittik hatırlamıyorum bile.

 • Leyla dedi ki:

  Tuvalet problemi yaşadığı için doktora başvurdum midesini usutmus tedavi gördü şimdi daha iyi..

 • lale28 dedi ki:

  Kusma şikayetiyle gittik doktora midesi ni usutmus iştahsızlık ta yapmıştı toparlayincaya kadar çok uzulmustum

 • çikolata dedi ki:

  diş çıkardığı dönemle aynı zamana geldi anlayamadık bir süre midesini üşüttüğünü ateşi yükselince fark ettik, tecrübesiz olunca fark edemiyorsun böyle bilgilendirici yazıları artık hep takip ediyorum

 • figen dedi ki:

  Çorap giymek istemiyordu annem de ev sıcak diye zorlamamis kusmaya başlayınca soluğu doktora aldık

 • ayşen dedi ki:

  geçenler de sabah kusmuş hafiften anneannesi nane limon içirmiş tatlı tatlı geldiğimde hiçbir şeyi yoktu.

 • Dilbaz Erişek dedi ki:

  bebeklerde mide üşütmesi en çok ayaklardan kaynaklanıyor. bu yüzden ev oramındaki sıcaklığa aldanıp çorap giydirmemek yanlış olur. bebeğimi genellikle çorapsız gezdirmiyırum. dikkat edilmesi gereken bir konu kesinlikle.

 • Saliya Bürkev dedi ki:

  bebeğimde mide üşütmesi kusma ve yüksek ateşle ortaya çıktı. ateşinin yükseldiğini anladığımız an hemen doktora götürdük acile. acilde hemen müdahale ettiler. ateşini düşürdüler. sonra kusmasına karşı ilaç verdiler. doktor bebeğiniz midesini üşütmüş dedi. sonra mide üşütmesi ilacı yazdı. ateşinin yükseldiği andada hastaneye getirmekle çok iyi yaptığımızı söyledi. böyle sıkıntılı bir durum atlattık. bebeğinizi ateş yükselmesinde hiç geciktirmeden doktora götürmeyi ihmal etmeyin.

 • Feride Bergilik dedi ki:

  bebeğimde ishal oldu ve sonrada kusmaya başladı mide üşütmesi olduğunu düşündük doktora götrüdk tahmin ettiğimiz gibiymiş gerçektende.

 • Şeynaz Tiril dedi ki:

  ilk kızımda ne çektik bu mide üşütmesinden. ilk çocuğum olduğu için hem birazda acemiydim. eşim de öyle tabi. bir anda ateşi çıktı. ishal bi yandan ne yapacağımızı şaşırmıştık. ne oldu diye doktora götürdük nerden bilelim mide üşütmesini kendimizden koruyoruz çocuğu ama bir şekilde midesini üşütmüş. hayatımın en zor anlarından biriydi :(((

 • Çilem Budraç dedi ki:

  şu ana kadar bebeğimde karşılaştığım en ciddi sorunlardan biri mide üşütmesi. çok korktum bir şey olacak diye ama şu an iyi.

 • Gülziye Toylak dedi ki:

  mide üşütmesi bebeğimi öyle bir hale soktu ki doğum yaptığımdan beri bu kadar korkmamıştım. o anda ne yapacağımızı bilemedik eşimle hemen aldık götürdük hastaneye çok zor anlardı :((

 • Vefika Yendün dedi ki:

  mide üşütmesini iki kızımda da yaşadım. bebeğiniz ağlarken ne yapacağınızı bilmiyorsunuz çok kötü bir durum. doktor müdahale ediyor ama saatlarce ağlaması durmayınca anne baba olarak dayanılmaz bir hal alıyor.

 • Ayla Yalabır dedi ki:

  bebeğimi dünyaya getirdiğimden beri bebeğimde yaşadığım en ciddi hastalık mide üşütmesiydi. sıkıntılı anlar yaşadık ve ilk başlarda anlayamadık. doktora götürmek en iyi yaptığımız şey oldu.

 • Buse Başkal dedi ki:

  bebeğim 2 gündür ishal ve biraz da öksürüyor. mide üşütmesi olabilir mi?

 • Hilal alan dedi ki:

  5 aylik ikzilerim var once oglum cok fena kusmaya basladi anlayamadim simdide kizim safra kusuyor gece mamasini yemiyorlar gunduzde cok istahsizlar ne yapayim bilmiyorum bebekler daha ilac da vermek istemiyorum

Bir Yorum Yapın