Bebeklerde Emzik Kullanımı – Faydaları ve Zararları

Bebeklerde Emzik Kullanimi - Faydalari ve Zararlari Resim
Bebeklerde Emzik Kullanımı - Faydaları ve Zararları

Bebekler emme refleksi ile dünyaya gelirler. Emzik kullanımı bebekler için normal bir davranıştır. Doğumdan hemen sonra anne sütünü alan çocukların daha çok emzik kullandığı tespit edilmiştir. Bebeklerde emzik kullanımı bebeğin kendisini güvende hissetmesi açısından önemlidir. Aynı zamanda emzik kullanımı bebeğin beslenme ihtiyacını da karşılamaya yardımcı olur.

Emzik Kullanımı Bebek İçin Faydalı Mı?

Bebeklerin emme refleksi ile doğduklarını biliyoruz. Hatta bazı bebekler anne karnında iken ellerini emmeye başlayabilir. Bir anne olarak bebeğinizin her yönden rahat olmasını istemeniz son derece doğaldır. Bebeğinize emzik kullandırmak sizin vereceğiniz bir karardır, ancak bu kararı almadan önce bebeklerde emzik kullanımı ne tür faydaları ve zararlar getirir? bunları araştırmanızda fayda vardır.

Bebeğinizin doğumunu izleyen haftalarda çok güçlü emme refleksinde olduğuna tanık olursunuz. Bu sebeple emzik emmek bebek için başlı başına bir memnuniyet kaynağıdır. Hem emme içgüdüsünü tatmin eder hem de sakinleştirici ve rahatlatıcı etkiye sahiptir. Emzik kullanan bebek sakinleşerek daha kolay uykuya dalar, emzik kullanmayan bebekler bir süre sonra parmak emmeye başlar. Emzik yerine parmak emmeye başlayan bebeklerde ilerleyen dönemde bu alışkanlığını bıraktırmak zor olurken emzik kullanımını bıraktırmak kolaydır.

Bebeklerde Emzik Kullanimi - Faydalari ve Zararlari1 Resim
Bebeklerde Emzik Kullanımı Bebeğin Memnuniyeti Açısından Önemlidir!

Emzik kullanımı uçak yolculuğunda basınç değişikliklerinin bebeğin kulağında oluşabilecek zarar ve acıdan korunma sağalar.

Aşı, kan alma gibi durumlarda emzik bebeğinizi oyalayarak daha kolay sakinleşmesini sağlar.

Ayrıca uyku esnasında emzik kullanan bebeklerin “ani bebek ölümü sendromu” riskini ciddi oranda azalttığı araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir.

Bebeklerde Emzik Kullanımı Zararlı Mı?

Emzik kullanımının pek çok faydası olmasına rağmen bazı zararları da mevcuttur. Emzik kullanımı bebeklerde kulak enfeksiyon riskini artırır. Araştırmalara göre emzik kullanan bebeklerde orta kulak enfeksiyonu yüzde 33 daha fazla görülmüştür.

Bu gibi enfeksiyonlar yeni doğan bebeklerde pek sık rastlanmadığı için, bebeğiniz altı aylık olana kadar emzik kullanımında bir sakınca yoktur.

Bazı bebeklerde emzik kullanımı erken başladığında bebeğin anne sütüne karşı soğumasına sebep olabilir. Göğsü emmek biberon veya emzik emmek ile aynı değildir, bu sebepten dolayı bebeğin göğsü emmeyi öğrenene kadar emzik kullanılmaması tavsiye edilir. Uzmanlar anne sütü ile beslenen bebeklerde emzik kullanımına doğumdan bir ay sonra başlanmasını öneriyor.

Bebeklerde Emzik Kullanimi - Faydalari ve Zararlari2 Resim
Bebekler Emzik Kullanımına Mümkün Olduğunca Doğumdan 1 Ay Sonra Başlatılmalıdır!

Bebeklerde Emzik Kullanımı Nasıl Olmalı? – Dikkat Edilecekler

Emzikler kauçuk ve silikon olarak iki çeşit maddeden yapılırlar. Kauçuk doğal bir maddedir ve dayanıklıdır, özellikle diş çıkartan bebeklerde kullanılması tavsiye edilir. Kauçuk emzikler suyu içine emdiğinden dolayı çabuk bozulurlar.

Silikon emzikler silisyumdan üretilmektedir, kolay bozulmazlar ancak diş darbelerine karşı fazla dayanıklı değillerdir. Silikon emzikler diş çıkarmayan bebeklere tavsiye edilir.

Anne memesini andırdığı için bebekler en çok damaksız emziği tercih ederler, ancak bu tür emzikler özellikle bir yaşından sonra çocuğun damak yapısını ve dişlerin sıralanışını bozabilir. Bu yüzden özellikle bir yaşından sonra damaksız emzik kullanımı önerilmemektedir.

Damaklı emzikler elips ve yukarı doğru kıvrık yapıda olurlar. Bu anatomik yapıları sayesinde 2 – 3 yaş arasındaki çocuklarda bile rahatlıkla kullanılabilir.

Emzik kullanan bebekler geceleri daha kolay uykuya dalar, emziksiz uyuyamayan bebeklerde damaklı emzik tercih edilmesi önerilmektedir. Bebeğiniz emzikle uykuya daldıktan sonra onu uyandırmadan emziğini çıkarmanız dikkate dilmesi gereken bir nokta.

Emziği bebeğinizin ağzına vermeden önce reçel veya bala batırmanız önerilmez. Bu hareket bebeğin sürekli olarak tatlı bir şeyler istemesine sebep olabilir, dolayısıyla diş minelerine zarar vererek diş çürüklerine sebep olabilir.

Emziğin temizliği üretildiği maddeye göre değişiklik gösterir, silikon olanlar sıcak su ile temizlenirken, kauçuk olan emzikler dezenfektan yardımı ile soğuk sterilize edilir. Sürekli temiz olmasını sağlamak için emziği bebeğin üzerine tutturarak yere düşmesini engelleyin.

Yeni doğan bebeklerde burnunun tıkamaması için emziğin arkasındaki ağızlık bölümünün küçük olması gereklidir. Bebeklik dönemini aşan çocuklarda ise ağzına alamayacağı kadar büyük olmalıdır.

Ortodontik emziklerin dişetleri ve dişler için daha iyi olduğu bilinmektedir. Ortodontik emziklerin meme başları biraz yassıdır, standart emziklerin ise yuvarlaktır. Bebeğinizin hangisini tercih edeceğini anlamak için ikisini de denemeniz gereklidir.

Güvenlik standartlarına uygunluğu açıkça belirtilmemiş emzikleri almayınız. Alacağınız emziğin üstünde havalandırma deliklerinin bulunmasına özen gösterin. Havalandırma delikleri bebeğin burnunun tıkalı olmasında veya büyük bebeklerin ağzına alması durumlarında önem taşımaktadır.

Yıpranan emzikleri bebeğinize vermeyin, mutlaka atın. Çok küçük bebeklerin boynuna emziği asmayın. Küçük bebeklerin emziğiniz sürekli mikroplardan arındırın. Emzik yere düşünce direk bebeğin ağzına vermeyin, bol su ile yıkayın.

Emzik Kullanımına Ne Zaman Son Verilmeli?

Bebeklik döneminde kullanılmasının faydaları olan emziğin, en geç iki yaşın sonunda bıraktırılması gereklidir. Bunun sebebi ise iki yaşından sonra devam edilen emme alışkanlığı dişlerin yer değiştirmesine sebep olur, üst dişler öne alt dişler arkaya çekilerek aralarında açıklıklar oluşabilir, bu sebeple iki yaşın sonunda emzik kullanımının bıraktırılması gereklidir. 3,5 yaşından sonra bu açıklıklar kalıcı olabilir. Ayrıca 3 – 4 yaşlarına kadar emzik kullanan çocuklarda “V” tipi çene darlığı meydana gelerek çocuğun yüz yapısının bozulmasına sebep olabilir. 4 yaşına kadar emzik kullanan çocuklarda kulak burun boğaz hastalıkları da görülebilir. Bu sebeplerden dolayı annelerin dikkatli olması ve emzik kullanımına ne zaman son vermesi gerektiğini çok iyi bilmesi gereklidir. Aksi takdirde çocuğun ileri yıllarda bazı rahatsızlıklara maruz kalması söz konusudur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*