Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Uykusuz gecelerimizi özetleyen bir başlık olmasını istedim. Son zamanlarda “bebeklerde burun tıkanıklığı” konusunu o kadar fazla araştırmaya başladım ki, artık reklamlarda bile burun açıcı spreyler beni karşılamaya başladı. Konuyu çok uzatmayayım, bebeklerde burun tıkanıklığı neden olur? Nasıl geçer sorularının cevaplarını arayacağız.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir

Havaların soğuması ile birlikte herkesin metabolizmasında bir takım değişikliklerin ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Burun tıkanıklığı sadece bebekler için bir problem değildir. Büyüklerde aynı sorundan çoğu zaman çok çekebiliyorlar. Yalnız bebeklerin iki burun deliğinden birden nefes almaları huzurunu-huzurunuzu son derece önemli etkileyeceği için burun tıkanıklığının biran önce ortadan kaldırılması gerekebiliyor. Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz
forum bölümüne göz atabilirsiniz.  

Bu konuda çok sık sorulan sorular arasında yer aldığı için cevaplarına hızlı bir şekilde geçebiliriz. Bu rahatsızlığın ne kadar süredir devam ettiğinin özellikle altı çizilmesi gerekmektedir. Bebeğinizin burnunda biriken mukusun dışarı atılması için burun aspiratörleri kullanılabilir. Bu daha rahat bir şekilde uyumasını sağlayacaktır. 

Burun aspiratörü işinize yaramadıysa yada bebeğiniz çok küçük olduğu için kullanamadıysanız vakit geçirmeksizin bir doktordan destek almanız gerektiğini de belirtmemiz gerekiyor.

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer?

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Hırıltı

Çoğunlukla burun tıkanıklığı soğuk havalarda ve mevsim geçişlerinde yaşanan bir rahatsızlık olarak ön plana çıkmaktadır. Yine de bir uzmandan destek almaksızın bitkisel çözüm ve diğer seçeneklere başvurmak pek doğru kabul edilmez. Öncelikle doktorunuza ne yapabileceğinizi danışarak adım atmaya başlayabilirsiniz. Daha sonrasında ise bebeklerde burun tıkanıklığı hangi şekillerde ortaya çıkıyor buna göz atabilirsiniz. 

Rahatsızlık hırıltı şeklinde devam ediyorsa, ciğerlerini üşüttüğü için olabiliyor. Vakit kaybetmeksizin bir doktora gitmenizi tavsiye ederim. Bunun dışında burun tıkanıklığı çok uzun süredir devam ediyorsa ve yaşam kalitesini etkilemeye başladıysa da bu seçeneği zaman kaybetmeksizin devreye sokabilirsiniz.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Bitkisel Çözüm

Doğrusunu söylemek gerekirse kendi bebeğim için yapmadığım hiçbir şeyi burada tavsiye olarak yazmak istemiyorum. Özellikle bitkisel çözüm gibi ucu açık konu başlıklarını yaşı ve rahatsızlığı belli olmayan bebekler için kullanmayı çok doğru bulmuyorum.

Doktorunuzun onayı ile bebeğin yaşı uygunsa tuzlu su damlatılabilir. Bunun dışında buhar banyosu yapmayı da hekiminize danışabilirsiniz. Bebeğinizin burnunun kurumasının önüne geçmek için bulunduğunuz odayı nemlendirmek adına kalorifer petekleri üzerine su koyabilirsiniz. 

İmkanınız varsa ve rahatsızlık ileri seviyelere ulaşmadıysa kesinlikle bitkiselde olsa içeriğinden tam emin olunmayan yardımcılardan destek almamak gerekir. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*