Bebek Beşiği Nasıl Seçilir – Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hayatının ilk günlerini rahat bir şekilde geçirmesi için bebek beşiği seçiminde özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu konuda pek çok profesyonel marka olmasına rağmen bazı ürünler hem kullanışsız hem de sağlığa uygun olmayabilir. Bu yazımızda bebek beşiği alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizlerle paylaşacağız.

Bebek Beşiği Seçerken

Öncelikle sağlık konusuna dikkat edin. İmkanınız varsa ahşap veya üzerinde herhangi bir zararlı madde bulundurmayan boyalardan boyanmış olanları tercih edin. Bebeklere batacak kıymık ve benzeri malzemenin olmaması veya gözden kaçmamış olması gerekmektedir. Marka ne kadar iyi olursa olsun bazı durumlarda hatalı üretimler ortaya çıkabilmektedir.

Her Bebek Aynı Değildir

Tabi ki her bebek aynı değildir. Bazı durumlarda üretilen beşikler bebekler açısından pek kullanışlı olmaz. Özellikle Avrupa’da kız bebekler için üretilen beşikler ülkemizde birkaç ay içerisinde küçük gelebilmektedir. Bu sebeple bebek beşiklerinin büyüklüğüne dikkat etmeniz gerekir.

Bebeğinizin üzerinde bulunan cibinlik ve süslerin bebeğinizin elini uzatarak ulaşamayacağı kadar yükseğe koymuş olun. Bu konuda ayarlanabilir beşiklerden yana tercihinizi kullanabilirsiniz. Parmaklık konusunda sorun yaşamamak adına sıkışmalarında önüne geçmeye çalışabilirsiniz.

Zaman Aralıklarını İyi Ayarlayın

Bazı ebeveynler bebekler ilk doğduğu anda anneyanı ismi verilen beşikleri kullanmaktadır. Bu beşikler sallanarak bebeğin daha kolay uykuya dalmasını sağladığı gibi anneye bebeğin yakın olmasını da sağlar. Bebek en geç 1 yaşına geldiğinde bu beşiklerin içerisine sığamayacağı için daha büyük olanlarla değiştirilmesi veya oyun parkı da denen başka yataklara geçmeye ihtiyaç duyulabilmektedir.

Eğer maddi anlamda sorun olacaksa büyüyebilen beşiklerden kullanarak bebeğinizin çok daha uzun bir süre boyunca tek beşikte yatmasını sağlayabilirsiniz. Bu beşikler bebeğinizin ilk doğduğu andan 3 – 4 yaşına kadar yatabileceği şekilde dizayn edilir. Hatta korkulukları çıkarak çok daha uzun bir süre boyunca yatacağı şekilde dizayn edilenleri de bulunmaktadır.

Yatakta Kaliteden Şaşmayın

Yazımızın başında bebeğinizin sağlığının ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu söylemiştik. Onun ilk günlerinde uygun bir yatakta yatması gerekmektedir. Bunun için bebek ürünleri satan mağazalarda çoğunlukla ayına uygun sertlikte yatakları bulunur. Bu yataklardan yana tercihinizi kullanarak bebeğinizin kemik gelişimine destek sağlayabilirsiniz.

Kullandığınız malzemelerin içerisinde herhangi bir sağlık sorunu olmaması durumunda ise uzunca bir süre boyunca bu beşiklerde bebeğinizin uyuması için zemin hazırlamış olursunuz. Tabi ki marka ve model farklılıklarına bağlı olarak fiyat aralığının bir hayli değişken olduğunu da özellikle belirtmek gerekmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*