Bebeğim Sürekli Ağlıyor Ne Yapmalıyım

Bilindiği üzere bebeklerin normal insanlar gibi bir problemleri olduğunda konuşarak anlatabilmeleri mümkün değildir. O sebeple bir şikayetleri olduğunda ağlayarak bize haber vermeye çalışırlar. Bizde bebeğim sürekli ağlıyor diye yakınan ebeveynlere yol göstermeye çalışacağız. Merak ettiğiniz soruları yorumlar bölümünden bize sorabilirsiniz.

Bebekler Neden Ağlar

Özellikle yeni doğal bebekler günlük hayatta; uyku – kaka ve çiş yapma – gaz çıkarma döngüsünde zaman geçirirler. Uyanık kaldıkları süre bir hayli az olduğu için uyku sorunları yaşamaları durumunda bu zamanda sizi ideal parametreleri sağlamanız için uyarma çalışırlar. Genelde bu durumu ellerinde var olan tek silah ile sağlarlar: Ağlayarak!

Sebepsiz Yere Ağlayan Bebekler

Olağanüstü bir durum olmaması halinde bebekler ortada hiçbir sebep yokken ağlamazlar. Bu nedenle sebebi bulmak size kalmıştır. Bebeğinizin alışkanlıklarını ve eksik olan konu başlıklarını iyi gözlemlemeniz gerekmektedir.

Karnı açsa ağlar, gazı varsa ağlar herhangi bir sağlık sorunu varsa yine ağlar. Başlarda en çok karşılaşılan sağlık sorunu pişik olacaktır. Bu sebeple bebeğin alt değiştirme sıklığına ve kullanılan beze de özellikle dikkat etmek gerekmektedir.

Ağlama Döngüsünün Kırılması

Kolik bebekler normal bebeklere oranla daha fazla ağlamaktadır. Bu konuda bazı cep telefonu uygulamaları sayesinde anne karnındaki sese yakın olan sesler duymaları sağlanır. Bu konuda doktorunuza danışmanız durumunda size daha iyi yardımcı olacaktır. Biz normalde ağlayan bebekler üzerine yoğunlaşmaya devam edelim.

Örneğin bebeğinizin karnı aç olduğu için ağladığını varsayalım. Karnını doyurmanız durumunda ağlamaya devam ediyorsa gazını çıkaramadığınız için ağlamaya devam ettiğini söyleyebiliriz. Hali hazırda ağlamalarına devam ediyorsa bezini değiştirmenizi istediği için ağladığını da belirtmek yanlış olmayacaktır.

Bu durumları sağlamış olmanıza rağmen bebeğiniz hala ağlıyorsa hala sizin anlayamadığınız bir başka sorunla karşı karşıya kalmış olabilir.

Örneğin yeterince doymamış, oda sıcaklığından ve neminden şikayetlenmiş, kötü bir rüya görmüş veya canı yanmış olabilir. Bu gibi durumların ortadan kaldırılması halinde bebeğiniz sağlıklı bir şekilde uyuyabilir veya ağlamasını kesebilir.

Ağlamaya Hala Devam Ediyor

Bütün parametreleri kontrol etmiş olmanıza rağmen bebeğiniz hala ağlamaya devam ediyorsa sağlığı ile ilgili bir sorundan dolayı size işaret vermeye çalışıyor olabilir. Hal böyle olunca onun ateşini ölçerek başlayabilir ve hekiminizden destek alabilirsiniz. Bebekler ağlama silahını kullanarak bu konuda ebeveynlerine sıklıkla işaret vermeyi severler.

Belli bir rutin içerisinde kısa süre içerisinde onun uyku ve beslenme saatlerine alışacaksınız. Bu sayede bir zaman aralığında ağlıyorsa hangi şikayetten kaynaklanarak ağladığını daha net bir şekilde gözlemleme olanağına sahip olacaksınız.

Sağlıklı ve mutlu olmanız dileği ile…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*