Bebeğim Kolik mi – Kolik Bebek Nedir Belirtileri Nelerdir

Yeni doğan bebeklerin hal ve hareketleri farklılık gösterebilir. Bazı bebekler daha uysal ilk haftalar geçirirken, bazı bebeklerde bu kadar şanslı olmak ne yazık ki mümkün olmayabilir. Eskilerin durmayan çocuklar için kullandığı pek çok kelimenin günümüzde daha farklı anlamlara çıktığını (kolik bebek örneğinde olduğu gibi) söylemek yanlış olmayacaktır. Peki ama kolik bebek nedir? Bu sorunun cevabını sizin için araştırdık…

Kolik Bebek Nedir

Bebeğinizin ağlaması için herhangi bir sebebi olmaksızın uzun süre ağlaması durumuna genel anlamda verilen ismin bu olduğunu söyleyebiliriz. İnternette bazı doktorların gerçekten bilgilendirici açıklamaları ile karşılaşmış olsam da bu konuda gerçek bilginin yer aldığı internet adreslerinin sayısının bir hayli az olduğunu söyleyebilirim. Bunları da zaten kaynak olarak yazımızın içerisinde ve sonunda göreceksiniz.

Tanımı genelleyecek olursak: Üç haftadan daha uzun süre herhangi bir sebebe bağlı kalmaksızın, çoğunlukla aynı saatlerde başlayan ve süreklilik arz eden huzursuzluk ve ağlama haline kolik bebek diyoruz. Bu durumu da kolik nöbetleri ismiyle anıyoruz. [1]

Kolik Bebek Ne Zaman Sona Erer

Bu konuda çizilmiş net bir resim bulunmamaktadır. Bu durumun temel nedeni ise kolik bebek tanımının nasıl ortaya çıktığının bilinmemesinden kaynaklanır. Başka bir deyiş ile şu veya bu sebepten dolayı bebeğin kolik olduğu teşhisi koymak çok zordur. Bunun yerine bazı çıkarımlar üzerinden teşhis yapılmaktadır. Bu konuda doğrudan doktorunuzdan destek almanız gerekmektedir.

Kolik bebek nöbetlerin sona ermesi çoğunlukla şikâyetin ortadan kalkması ile biter. Bebeğiniz dışkılama yada gaz probleminden dolayı nöbet geçiriyorsa ancak dışkıladıktan yada gazı çıktıktan sonra ağlamaları sona erecektir. Çoğunlukla ise tam olarak şikâyetin kaynağı bulunmadığı için ağlamalar yorgunluk neticesinde uyumalarla son bulur. Bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için dilerseniz anne çocuk bölümüne göz atabilir.

Kolik Bebekler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İnternette benzer pek çok tanım yapılmış olsa da bize göre en mantıklı olanı Kolik bebek: Bebekler için sıklıkla ortaya çıkan bir huzursuzluk hali, uykuya dalamama devamlı ağlama benzeri nöbetlerle kendini gösteren bir yakınmadır. [2]

Nöbetler Ne Zaman Başlar

Bu konuda da net bir bilgiye ulaşmak ne yazık ki mümkün olmamaktadır. Çoğunlukla öğleden sonra kendini gösterdiğinin altı çizilmiş olsa da bu biraz da bebeğinizin ve sizin alışkanlığınıza göre değişkenlik gösterir.

Önemli: İnternette çoğunlukla kolik bebek şikayetinin gaz problemi ile doğrudan ilişkili olduğu savunulmaktadır. Oysa ki bu tarz bir yaklaşımın doğrudan kabul edilmesi kolik bebek ile ilgili yapılan tüm tanımlara ters düşer. Bu konuda hala gerek yerli gerekse yabancı kaynaklarda (ki yazımızda da belirttiğimiz üzere) bu ağlamaların nedeni olarak net bir yakınma göstermek mümkün olmamaktadır. Bu da ağlamalar sadece gaz ağrısına bağlıdır demenin pek doğru olmadığı anlamına gelir.

Peki Ama Kolik Bebek Neden Ağlar

Bu konuda çeşitli tezler bulunmaktadır. Benim şahsi fikrime göre: bebeğin anne karnında alıştığı seslere ve uyaranlara karşı; normal hayata adapte olmakta güçlük çekmesi ilk sırada yer alıyor. Sindirim sistemi ve diğer etmenlerinse bebekten bebeğe farklılık gösterdiğini düşünüyorum. Yazımızın başında da değindiğim gibi bunlar sadece benim şahsi fikirlerimdir. Bu sebeple en doğru kararı doktorların vereceği düşüncesindeyim.

Yararlandığımız Kaynaklar

Esasında bu konuda düşmek istediğim bir not var: İnternette yer alan kolik bebekler aramasında pek çok web sitesini araştırdım. Çoğunlukla haber sitelerinde ve çok ziyaret edilen forumlarda tekrara düşen pek çok bilgi olduğunu görünce onları kaynak olarak almaktan vazgeçtim. Kaynak olarak almaktan çekinmediğim ve rahatlıkla kullanabildiğim iki kaynak bulunmaktadır. Bunların dışında bu kaynakların yararlandığı yabancı kaynaklara da göz attım.

https://kolikbebek.net/

https://bebaby.com.tr/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*