İş Başvurusunda Yapılan 10 Hata

İşe girmek her zaman için sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Birçok firma işe alım yapmadan önce tüm adaylarını birtakım mülakatlardan geçirmektedir. Bunlardan en zoru belki de yüz yüze yapılan mülakat olmaktadır. Ancak adaylar genelde mülakat sırasında yaptıkları hatalar ile işe alınmalarını zora sokmakta ve iş veren gözünde yanlış anlaşılmaktadır. Şimdi sizlere iş başvurusunda yapılan 10 hata nelerdir? bunları açıklayacak ve iş başvurusu sırasında dikkatli olmanızı sağlayacak bilgiler vereceğiz.

İş başvurusunda yapılan hatalar nelerdir?

İş başvurusunda yapılan hatalar arasında adayı en çok zora sokan durumlar şu şekildedir.

1-      Aday nasıl bir işte çalışacağına henüz karar verememiştir.

2-      Adayın kariyer yapmak istediği alanda yeterli bilgiye sahip olmaması yine önemli bir hatadır.

3-      İş başvurusunda önce önyazı hazırlamamak düşülen hatalar arasındadır.

4-      Hazırlanan önyazıda dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Örneğin işe önemli ölçüde ihtiyaç duyulduğunun belirtilmesi ya da işe alınmak adına bir şans istenmesi yapılan yanlış bir uygulamadır.

5-      Başvuru yapılan işle ilgili yakından ya da uzaktan alakası olmayan bir özgeçmişe sahip olmak yine önemli bir hatadır.

6-      Adayın önüne gelen her firmaya başvuru yapması ve bulduğu yere özgeçmiş göndermesi oldukça belirgin bir hata olarak karşımıza çıkmaktadır.

7-      İş başvurusunda yapılan firma hakkında yeterli bilgiye sahip olmak dikkat edilmesi gereken bir husustur.

8-      Başvuru yapılan firmada çalışılacak iş alanı ile ilgili detaylı bir araştırma yapmamak iş insan kaynakları adına yanlış bir tutum olarak algılanmaktadır.

9-      Aday sosyal medya kullanımında iş başvurusu yaptığı firmayla bağdaşan olumsuz paylaşımlar yapmamalıdır.

10-  Adayların özgeçmişlerinde ya da firma yetkilileri istediği taktirde iş hayatına uygun olmayan e-posta adresleri vermek oldukça dikkat çekici bir hata olarak görülmektedir.

İş hayatı her zaman için ciddiyet isteyen bir alandır. Bu nedenle iş başvurusunda yapılan hatalar kişinin işe alımını büyük ölçüde etkilemektedir. Adayların başvurusu sırasında istenenin aksine davranışlarda bulunması işe kendilerini kabul ettirmelerini her zaman için zora sokmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*