Başarılı Bir İş Kadını Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

basarili-bir-is-kadini-olmak-icin-neler-yapilmalidir resim

Her kadın hayatında başarılı olmak ister. Sadece iş hayatında olan kadınlar değil, aynı zamanda çalışmayan ev hanımlığı yapan ya da çocuklarını yetiştiren her kadının hayali bulunduğu konumda başarılı olmaya çalışmaktır. Kadın olmak genelde zor bir iştir. Ancak iş hayatında kadın olmak her yönüyle daha zordur. Başarılı bir iş kadını olmak öncelikle bazı etkenlerin göz ardı edilmemesi ile mümkündür. Şimdi bunların neler olduğuna daha yakından göz atalım.

Başarılı bir iş kadını olmak için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Eğer kadınlar iş hayatında başarılı olmak istiyorlarsa öncelikle sıradan bir kadın olmayı bir kenara bırakmalıdır. Daha farklı düşünmeli ve bulunduğu konumda daha ileri seviyelere gelmek için neler yapması gerektiğini planlamalıdır. Çünkü başarılı bir iş kadını olmak iş hayatının gerekliliklerini tam olarak uygulamak demektir. Kadınlar için iş hayatında başarılı olmanın faktörlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

– İlk olarak kendinize bir rakip seçin ve şunu unutmayın o rakip sadece kendiniz olsun. Çevrenizdeki kişileri rakip görerek başarı yolunda istenen adımlar atamazsınız.

basarili-bir-is-kadini-olmak-icin-neler-yapilmalidir-(1) resim

 

– Kendinizi her zaman geliştirmeye çalışın. Bunun yanında gelişime açık ve her an yeni bir şeyler öğrenmeye hazır olun. Bu sizin iş hayatında yerinizde saymanızı engeller ve fark yaratmanıza olanak sağlar.

basarili-bir-is-kadini-olmak-icin-neler-yapilmalidir-(2) resim

– Zorluklara karşı direnç göstermeyi bilin. Karşınıza çıkan ilk zorlukta vazgeçerseniz, başarılı bir iş kadını olmak adına sizden istenenin tam tersini yapmış olursunuz. Bu nedenle ne tür zorluklarla karşılaşırsanız karşılaşın asla pes etmeyin.

basarili-bir-is-kadini-olmak-icin-neler-yapilmalidir-(3)

– İş hayatında planlı hareket etmek önemlidir. Bu nedenle hangi sektörde olursanız olun ilerleyen süreçler için bir, hatta bunun yanında bir de alternatif planınız olsun. Plansız hareket etmek ileriyi görme adına sıkıntı yaşamanıza neden olur.

basarili-bir-is-kadini-olmak-icin-neler-yapilmalidir-(4) resim

– Ani kararlar vermekten kaçının ve aceleci olmamaya dikkat edin. Bir anda vereceğiniz kararlar sizi istenmedik durumlar içerisine sokabilir. Bu yüzden herhangi bir konuda karar vermeden önce mutlaka derinlemesine analiz yapın.

basarili-bir-is-kadini-olmak-icin-neler-yapilmalidir-(5) resim

– Ne olursa olsun sorumluluk almayı bilin. Bu gerek çevrenizdekiler gerekse de yaptığınız iş konusunda olabilir. Çalıştığınız ortamda çeşitli konularda sorumluluk almanız hem iş verenin yükünü hafifletecek hem de öz güveninizi tazelemenize yardımcı olacaktır.

basarili-bir-is-kadini-olmak-icin-neler-yapilmalidir-(6)

– Zaman önemlidir ve dikkatli bir şekilde değerlendirilmezse asla yetmez. Her zaman bir karmaşıklık ve koşuşturmaca oluşmasına neden olur. Ancak zamanı iyi kullanmak her işin gereken anda yapılmasını ve aksatılmamasını sağlar. Ayrıca zamanı doğru kullanmak iş dışında kendinize boş vakit kalmasına imkan tanır.

basarili-bir-is-kadini-olmak-icin-neler-yapilmalidir-(7) resim

– İş hayatınızda ne yapmak istediğinizden emin olun ve gelecek planlarınızı çok fazla zaman geçmeden şekillendirin. Amaçlarınızı düşünerek hareket etmeye özen gösterin, ancak bundan önce neler yapmak istediğinize ve ileride kendinizi nerede görmek istediğinize karar verin.

basarili-bir-is-kadini-olmak-icin-neler-yapilmalidir-(8) resim

– Dikkat etmeniz gereken konulardan biri de iletişim gücüdür. Karşınızdaki kişilerle ne kadar iyi iletişim kurar ve onları anlarsanız, iş yerinizde sevilen biri olursunuz. Bunun yanında iş arkadaşlarınızın ya da bünyenizde çalışan kişilerin sorunlarını önceden anlayabilir ve önlem alabilirsiniz.

basarili-bir-is-kadini-olmak-icin-neler-yapilmalidir-(9) resim

– Çalışma programı hazırlamayı asla unutmayın. Kendinize ait bir çalışma programınız olursa gerek üstleriniz gerekse de halletmeniz gereken işler karşısında acemilik çekmezsiniz. Bu program ile her şeyi önceden düşünmüş ve tasarlamış olursunuz. Geriye ise sadece uygulamak kalır.

basarili-bir-is-kadini-olmak-icin-neler-yapilmalidir-(10) resim

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*