Baş Dönmesi Neden Olur

Baş dönmesi herkesin hayatında en az bir kere yaşadığı şikayetler arasındadır. Başın hafif şekilde dönmesi normaldir. Bu durum genellikle açlığa yada sıkıntıya bağlı olarak ortaya çıkar ve kısa zamanda geçer.

bas-donmesi-vertigo

Baş dönmesinin birbirinden farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bu esnada her şey döner ve yer ayağın altından kayar. Baş dönmesinin çeşitleri arasında yer alan bir diğer problemde; vertigo hastalığıdır. Sarhoş gibi bir hisse kapılma, sersemlik gibi belirtileri vardır. Baş hızlı şekilde dönerken yer ayağın altından kayar. Bu hastalar kendilerini kısa sürede toparlayamadıkları için yataktan çıkmak da zorluk çekerler.

Baş dönmesi hastalık çeşidir değildir. Başka bir hastalığın habercisidir. Baş dönmesi gün içinde bir kaç saniyeliğine sürebilir bu genellikle normal kabul edilir. Baş dönmesinin hangi zaman aralıklarıyla sürdüğü hastalığın teşhisinde önemlidir.

Vertigo baş dönmelerinin en büyük nednelerinden biridir. İç kulak problemliyse baş dönmeleri meydana gelir ve bu hastalığın adı vertigodur.

kolesterol-bas-donmesi-yaparmi

Vücutta ortaya çıkan hastalıklar, kafa travmaları çoğu zaman baş dönmesine sebep olur. İç kulak hasarlı hale gelirse baş dönemeye başlar. Başa sert bir cismin denk gelmesi, düşme yada kaza gibi olaylarda iç kulak hasar görebilir.

baş dönmelerinin en çok görülen sebeplerinden biri de; ani hareketlerdir. Başı sağa sola çevirme gibi hareketlerde kıza zamanlı baş dönmeleri yaşanır. İç kulak karışıklığı nedeniyle kısa süreli hareketlerde baş dönmesi yaşanır. İç kulakta dengeyi sağlayan çeşitli kristaller bulunur. Kristaller yerinden oynarsa beyne gitmekte olan sinyaller karışır. Karışıklık durumu baş dönmesi olarak ortaya çıkar. Baş dönmesini bulantı ile kusma takip eder.

upload_article__350_230_vertigohastaligi_450

Bazı virüsler kulak içinde iltihaba sebep olabilir. İç kulakta yer alan labirent bölümü iltihaplanırsa labirentit problemi ortaya çıkar. Baş dönmesi ve kusma şeklinde seyreder. Şiddetli şekilde kulak ağrısı da bu hastalığa eşlik edebilir.

İç kulak yollarında sıvı birikirse Meniere hastalığı ortaya çıkar. Baş dönmeleri en sık yaşanan belirtilerindendir. İşitme kaybı ve kulak çınlaması da diğer belirtileri arasındadır.

Baş dönmelerinin zamanı 20 dakika bile sürebilir. 24 saat süresince yaşanan baş dönmeleri de vardır. Meniere hastalığının işitme kaybına sebep olabileceği belirtilmiştir.

620_340_bas-donmesi-neden-olur-vertigo-bas-donmesi-yapar-mi-800x436-71497584541066_565d7622d3a2e

Denge sinirlerinin bozulması baş dönmesine neden olabilir. Viral enfeksiyon sebebiyle denge sinirlerinde oluşan enfeksiyonlar sinire basınç yaparak tümörlerin meydana gelmesine neden olur. Bu duurm baş dönmesi yaratır.

Orta kulak iltihaplarının da kimi zaman baş dönmesine sebep olduğu belirtilmiştir. orta kulakta yer alan iltihap aylar boyu devam ediyorsa; baş dönmesi ortaya çıkabilir. İşitme kaybının yanında kulak akıntısı da görülür.

bas-donmesi-nicin-olur-nasil-gecer-57d6c184211f1

Vücut üzerinde yer alan bir hastalığı gidermek için kullanılan ilaçlar kimi zaman baş dönmesine neden olabilir. Aspirin, bazı antibiyotikler ve idrar yolları için kullanılan bazı ilaçların baş dönmesine sebep olduğu belirtilmektedir. Bu durumda doktorunuza başka bir ilaç önermesini söyleyebilirsiniz.

Baş dönmesinin çok nadirde olsa nedenleri arasında; MS hastalığı, tümör ve felç gibi hastalıklar gelmektedir. Fakat ilk önce şüphelenilmesi gereken bölge kulak ve iç kulak bölgesidir. Baş dönmesiyle beraber kulak da bazı şikayetler varsa sorunun kaynağı büyük oranda kulaktır. Orta kulak ve iç kulak baş dönmesinin nedenlerini oluşturur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*