Baş Ağrısı Neden Olur

Halk arasında en sık yaşanan sağlık problemlerinden biri de; baş ağrısıdır. Baş ağrısı bazı zamanlar sadece başın ön kısmında olur yada başın her bölgesini etkiler.

Baş ağrıları kimi zaman bir yada iki saat sürer. Fakat gün boyu geçmeyen baş ağrıları da mevcuttur. Baş ağrısı genel olarak migren yada gerilim türü baş ağrıları olarak ortaya çıkmaktadır.

alkol-sonrasi-bas-agrisi

Baş ağrısının en büyük nedeni; migrendir.Migren hastalığı beyin damarları ile ilgili olan bir hastalık türüdür. Migrenin ortaya çıkma nedeni; seretonin azalmasıdır. Migreni tetikleyen birçok faktör vardır. Stres, şarap, uykusuzluk yada çok ses migreni tetikler. Bu nedenle çoğu zaman migren ataklarında kişi karanlık ve sessiz bir yerde kalmak ister.

Gerilim türündeki baş ağrısı ise; boyunla beraber seyredebilen bir problemdir. Başın arka kısmında başlayarak ön kısma doğru yayılma gösterir. Bu bölgelere omuz ve kafa derisi de dahil olur. Kaslar gerilerek ağrımaya başlar. Gerilim tipi baş ağrısı genellikle; stres, kas gerilmesi ve depresyon nedeniyle ortaya çıkar.

images

Saatler boyu bilgisayara bakmak da baş ağrısına neden olabilir. Uykusuzluk ve halsizlikle birleşen baş ağrıları genellikle bilgisayara bakılmadığı dönemlerde geçer.

Bazı besinlerin baş ağrısı yarattığı ortaya çıkmıştır. Çikolata bu besinler arasında başı çekmektedir. Besinlerin içinde yer alan bazı tatlandırıcılar baş ağrısına neden olur. Kahve veya alkollü içecekleri çok tüketen kişilerde baş ağrısı görülmesi normaldir.

Ergenlik zamanlarında da baş ağrılarına rastlanmaktadır. Gerilim türündeki baş ağrılarına rastlanma yaşı 12’ye kadar düşmüştür. Psikolojik sebeplerin yanında hormonal denge sorunları da gerilim türü baş ağrısına neden olmaktadır. Değişiklik yaşayan gençler baş ağrılarından muzdarip olabilir. Sınav stresi bu tip baş ağrılarını tetikler.

53ebe215e7e44062b9f4b48ae661062d

Küme baş ağrıları adı verilen baş ağrısı çeşitleri genellikle çok şiddetli olur. Bu tip baş ağrısı yaşayan kişiler ağrılarla beraber uykularından uyanabilirler. Çok parlak olan ışıklar, çok sıcak, çok yorulma gibi etkenlerin küme baş ağrısına neden olduğu belirtilmektedir. Küme baş ağrısı türüne halk arasında daha az rastlanır.

Bazı baş ağrılarının altında çok önemli sebepler yatabilir. Bunun için baş ağrılarına değişik bulgular eklenmiş olması gerekmektedir. Baş ağrısı boyun kısmından başlayarak yukarı doğru çıkıyorsa ve baş ağrısıyla beraber bulantı gibi çeşitli problemler varsa altında çok ciddi bir hastalık yatıyor olabilir. Ayrıca zihin bulanıklığı yaşıyor ve görmede problem meydana geliyorsa hayati risk altında olabilirsiniz.

998020_620x410

Şiddetli baş ağrılarının çeşitli sebepleri vardır. Bunlar; baş ile boyun kısmındaki yaralanmalar, beyinde yer alan damar hastalıkları, tümörler, basınç yükselmesi, sinüzit ve enfeksiyonlardır.

Baş ağrıları çoğu zaman kronik olarak ortaya çıkmaktadır. Ağrılar haftada bir yada iki kere tekrarlanır. Hiç bir hastalıktan kaynaklanmayan ağrı çeşitleri de bulunur.

Hastalar baş ağrısı çektiklerinde ağrı kesicilerden yardım almayı tercih ederler. Ağrı kesici bir süre sonra baş ağrılarına etki etmemeye başlar. Vücuda ilaç alınmadığı zamanlarda da başın ağrıdığı ortaya çıkmıştır. Bir hafta içinde 9 taneden daha fazla ilaç alıyorsanız baş ağrılarının kendi kendine ortaya çıkması kaçınılmaz olur.

bas_agrisi_036

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*