Ballı Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

 Ballı Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Eğer sağlıklı bir vücuda sahip olmak ve vücudunuzda olumsuz gelişen birtakım reaksiyonların önüne geçmek istiyorsanız, ballı yoğurt vücudunuzda istenen faydalar meydana getirecektir. Ballı yoğurdun faydaları başta sindirim sistemi üzerinedir. Bunun yanında vücudun önemli ölçüde enerji kazanmasına yardımcı olur.

Ballı yoğurdun faydaları ve vücuda etkileri

– Oldukça önemli bir enerji deposudur.
– Spor aktiviteleri öncesi ballı yoğurdun faydaları ile enerjik bir spor yapmak mümkündür.
– Ballı yoğurt vücudun dayanıklı olmasında etkilidir. Dayanıklılığın artması hareketlerin hızlanmasına fayda sağlar.
– Yeteri kadar tüketilen ballı yoğurt enerji almak amacıyla ara öğün olarak tüketilebilir.
– Balın organik, yoğurdun ise ev yapımı olması daha etkili sonuçlar ortaya çıkaracaktır.
– Bal ve yoğurt besin değerleri açısından oldukça yüksek değerler içerir.

Balın faydaları ve besin değeri

Balın besin değeri oldukça yüksektir. Antibiyotik olarak görülen bal, vücutta meydana gelen kesiklerin tedavisinde kullanılır. Ayrıca yanıkların tedavisinde etkilidir. Bunların yanı sıra cilt bakımı adına etkili bir besin olan bal, öksürük problemi için de etkili sonuçlar meydana getirir. Spor aktivitelerinde bulunan kişiler antrenman ya da spor öncesi bal tüketebilir. Enerji verici olması nedeniyle hareketli sporlarda özellikle tercih edilen bir besin olarak karşımıza çıkar.

Diğer yandan bal yüksek oranda şeker içerir. Ancak şekerin yanı sıra folat, protein ve C vitamini açısından oldukçe zengin bir besindir. Vücudun gereksinim duyduğu vitaminler de yine bal ile vücuda alınır. Günde 30 gram bal tüketerek manganez ihtiyacının yaklaşık olarak yüzde 14’ü, demir ihtiyacının ise yüzde 8’i karşılanabilir.

Yoğurdun faydaları ve besin değeri

Yoğurt başta dişlerin ve kemik yapısının güçlendirilmesinde etkili sonuçlar ortaya koyar. İçeriğinde önemli ölçüde kalsiyum bulundurması bu durumun en etkili kanıtlarından biri olarak karşımıza çıkar. Ayrıca uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar yoğurdun sindirim sistemi üzerine olumlu etkileri olduğunu ön plana çıkarmıştır. Bunun yanında yoğurt, kolon kanseri başta olmak üzere barsak hastalıkları ve kabızlık için önemli faydalar sağlar.

balli-yogurdun-faydalari-nelerdir1 resimBallı yoğurt nasıl yapılır?

Gerekli malzemeler;

– Ev yapımı 1 kase yoğurt
– Bir miktar bal
– İsteğe bağlı ceviz içi

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Bir kase yoğurt içerisine kararlaştırılan derecede bal konur. İsteyenler karışıma kırılmış ceviz içi de ilave edebilir. Bal oranının yüksek tutulması daha fazla fayda görülmesi adına önemlidir. Basit ve pratik bir şekilde hazırlanan ballı yoğurt karışımı oldukça lezzetli bir besindir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın