Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık Yağının Faydaları Nelerdir Resim

Omega 3 ihtiyacının karşılanması konusunda oldukça önemli bir konumda yer alan balık yağı, haftada 2 ya da 3 gün boyunca alındığında istenen sonuçların ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Balık yağının sadce 1 gramı ortalama 9 kalori enerji sağlar ve vücudun üretmediği esansiyel asit grubunda yer alır. Ayrıca balık yağı ile vücutta bulunan zincirli yağ asitleri daha uzun bir hale gelir. Gelin, balık yağının faydaları nelerdir? bunlara daha yakından göz atalım.

Balık yağının faydaları nelerdir ve neden tüketilmelidir?

Genellikle balık eti ya da balık ciğerinden üretilen balık yağı, vücut üzerinde birbirinden farklı faydaların ön plana çıkmasını sağlamaktadır. Bu nedenle uzmanlar herkesin bir hafta içerisinde ortalama 3 gün balık tağı tüketmesini tavsiye etmektedir. Balık yağının faydaları aşağıdaki gibidir.
– Proteinlerin birleşmesini ve lipoprotein oluşmasını sağlar.

– Vücutta bulunan önemli organların etrafını sarar ve organları sarsıntı ya da ani hareketlenmelere karşı korur.

– Yağlar için vücudun ısı ve enerji kaynağıdır.

– Dokuların normal çalışmaları için gerekli bir gıdadır.

Balık Yağının Faydaları Nelerdir2 Resim

– Yağda eriyen vitaminler olan A, D, E ve K vitaminlerinin emilimlerine ve taşınmalarına yardımcı olur.

– Damar başta olmak üzere sinir ve çeşitli organların korunmasını sağlar.

– Beyin gelişimi ve retine gelişimi için gerekli bir üründür.

– Vücutta ısı değişimlerine karşı yalıtım görevi üstlenir.

– Tokluk hissi sağlar.

– Deri yapısında devamlılık sağlanması adına temel yağ asitleri meydana getirir.

Balık yağı tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler

Balık Yağının Faydaları Nelerdir1 ResimBalık yağı tüketiminde bilinmesi ve göz ardı edilmemesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Yağlar genelde opak şişeler içerisinde saklanır ve bu nedenle şişelerin güneşin vurduğu alanlarda bulundurulmaması gerekmektedir. Ayrıca balık yağının tüketimi sırasında aşırıya kaçmamak önemlidir. Çünkü gereğinden fazla tüketilmesi serbest radikallerin artmasına neden olur. Bu yüzden uzmanlar balık yağı tüketimi sırasında E vitamini içerikli bir antioksidanın alınmasını tavsiye etmektedir.

Bunların yanı sıra bazı balık yağları ton ve köpek balığı gibi büyük balıklardan üretilmektedir. Bu balıkların metil civa ve buna benzer çevresel zararlıları içermesi çoğu zaman muhtemeldir. Bu nedenle büyük balıklardan elde edilen balık yağının çok tüketilmesi önerilmemektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*