Bakımlı Saçlar Nasıl Olur?

Bakımlı Saçlar Nasıl Olur Resim

Birçok kadın için önemli bir konumda yer alan bakımlı saçlar, çeşitli yöntemler uygulanarak elde edilebilmektedir. Her kadın saçlarının bakımlı ve daha etkili bir görüntü sunmasını ister. Ancak birtakadım nedenlerden dolayı saçlar canlılığını kaybeder ve bakımsız görünür. Bu nedenle bakımlı saçlar için neler yapılması gerektiğinin tam olarak bilinmesi ve buna göre hareket edilmesi gerekmektedir.

Bakımlı saçlar elde etmek için neler yapılabilir?

Saç yapısı genelde ırk ve doğa koşullarına göre farklılık göstermektedir. Bunu bir örnekle açılayacak olursak Afrika bölgesinde yer alan insanlarda saç ortalama 4 kat dokudan meydana gelmekte ve kıvırcık bir yapıya yatkındır. Ancak uzak doğulu insanlarda bu kat oranı 11 – 12 olarak karşımıza çıkmakta ve genelde düz yapılı saçlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Saçların bakımsız bir hal almasında çevresel faktörlerde oldukça etkili bir konumda yer almaktadır. Bu nedenle bakımlı saçlar için yapılması gerekenler nelerdir? tam olarak bilinmesi ve düzenli bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Bakım saçlara sahip olmak için şimdi sizlee çeşitli maske uygulamalarını hazırlanışları ile açıklamaya çalışalım.

Bakımlı saçlar için zeytinyağlı bal maskesi

Gerekli malzemeler;

Bakımlı Saçlar Nasıl Olur1 Resim– 3 çorba kaşığı kadar zeytinyağı

– 2 çorba kaşığı kadar bal

Hazırlanışı;

Bal ve zeytinyağı öncelikle ideal bir kap içerisinde karıştırılır. Hazırlanan karışım bir fırça kullanılarak saçlara uygulanır. Bunun ardından bone yardımıyla saçlar tamamen hava almayacak şekilde kapatılır ve 20 dakika kadar beklenmesi gerekir. Beklemenin ardından ise saçların bol ve ılık su ile durulanır.

Bakımlı saçlar için badem yağlı muz maskesi

Gerekli malzemeler;

– 1 adet muz

– Yarım tatlı kaşığı kadar badem yağı

Hazırlanışı;

Öncelikli muzun kabukları soyulur ve bir çatal ile muz iyice ezilir. Ezilen muzun üzerine yarım tatlı kaşığı badem yağı ilave edilir. İyice karıştırılan malzemeler masaj ile saç diplerinden uçlarına olmak şartıyla yedirilir. Sonrasında saçlar 15 dakikalık bir bekleme süresine alınır. 15 dakika beklendikten sonra ise saçlar bol ılık su ile durulanır. Bakımlı saçlar için doğal yöntemler arasında yer alan bu uygulama yıpranmış saçlar adına istenen sonuçların ortaya çıkmasına olanak sağlamaktadır.

Saç dökülmeleri için maske uygulaması

Gerekli malzemeler;

– 1 çorba kaşığı zeytinyağı

– 1 çorba kaşığı bal

– 2 çay kaşığı tarcın

– 2 çay kaşığı badem yağı

– 2 tane yumurta

Hazırlanışı;

Maskenin hazırlanmasında ilk olarak tüm malzemeler uygun bir kapta karıştırılmaktadır. Ardından hazırlanan karışım saç diplerine masaj dahilinde uygulanmaktadır. Sonrasında karışım 20 dakika kadar saçlarda bekletilmekte ve ılık şampuanla yıkanarak durulanmaktadır. Maskenin 3 günde bir saçlara uygulanması olası dökülmelerin önüne geçmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*