Bahar Depresyonundan Nasıl Kurtulurum

Bir ısınıp bir soğuyan hava, kasvetli günler, koronavirüs derken depresyon gümbür gümbür geliyor. Pek çok kişi evinden çıkmak istemezken bu durumun ne kadar devam edeceği de bilinmiyor. Peki ama depresyona karşı ne yapmak gerekir? Bu yazımızda sizler için araştırdık.

Kış – İlkbahar İlişkisi

İlkbahar geleneksel olarak toplum bilincinde karanlık ve kasvet ile ilişkilidir. Bunun mantıklı psikolojik ve fizyolojik açıklamaları olduğunu da biliyoruz. Fakat nedenlerini biliyorsanız ve bunları en basit ve uygun fiyatlı yöntemlerle etkisiz hale getirmeye çalışırsanız, ilkbahar depresyonu kolaylıkla aşılacaktır.

Yaz Aylarına Geçiş Yaparken

Yukarıda söylediğimiz fiyat ve yöntem ilişkisi tamamen örnek vermek amacıyla yazılmıştır. Her ne kadar şu an evlerimizde istisnai bir durumla karşı karşıya kalmış olsak da; spor salonlarına başvurmak, doğa yürüyüşleri yapmak, kısa süreli tatillere çıkmak iyi seçenekler olabilirdi. Tabi ki söz konusu olan evde kalmak olduğunda depresyonun katsayısının artması da kaçınılmaz olacaktır.

Yazın tartışılmaz avantajlarından biri de, beraberinde fark etmediğimiz, bizimle birlikte getirdiği çok sayıda küçük sevinçtir. Bu durum pek çok otorite tarafından da açıklanır. Yazın ve güneşin insan psikolojisine yaptığı olumlu etkiler saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Fakat sıcak mevsim sona erdiğinde, plaja, yürüyüşlere, sokaklarda dondurma yemeye, dolaşmaya ve birçok benzer önemsiz şeyle birlikte, vücudumuz yavaş yavaş depresyon yolculuğuna yeniden başlamaktadır.

Evde Vakit Geçirirken

Özlemi ve onarılamaz bir depresyon hissini yok etmek için vücudun şımartılmaya ihtiyacı vardır. Lezzetli çikolata, muz ve benzerleri ile kendinizi şımartabilirsiniz, Bu durumda bazı olumsuzlukları beraberinde getirecektir. Hiç şüphesiz aşırı kilo sorunların ortaya çıkması nedeniyle ortaya çıkan suçlu hissin ilkbahar depresyonu ile mücadelenizden kaynaklanmaması için aşırıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz…

Donukluğa ve kötü hava koşullarına ek olarak, ilkbaharın diğer vazgeçilmez özellikleri ev konforu ve sıcaklıktır. Bir yaz eğlencesi ve seyahat çok mantıklı gelebilir. Şimdi yapılması gereken en mantıklı işlem virüsten korunurken ev halkı ile zaman geçirmek olmalıdır. Tabi ki gerekli önlemleri aldıysanız ve kendinizi iyi hissediyorsanız…

Evinizde akşam yemeği partileri yapmaya, depresyonu yorucu ve şiddetlendirmeye çalışmayın. İlkbaharda çok gerekli olan bileşikler ve eser elementler içeren bir fincan çay veya bir bardak kuru üzüm üzerinde bir arkadaşınızla yürekten bir cep telefonu konuşması yapabilirsiniz.

Dışarıya baktığınız zaman, evinizin dışında hüküm süren sulu kar ve yağmur olabilir. Özellikle bu günlerde iç anadoluda etkisini artırarak devam eden kar yağışını unutmamak gerekiyor. Bu da beyaz örtülerin altında sürünerek tüm soğuk mevsimi orada geçirmek istercesine bir iklim oluşturuyor. Oysa ki bu zamanlar hep gelip geçecektir. Bizim şu an için yapmamız gereken en mantıklı işlem karantina ortamında kendimizi çok yormadan zaman geçirmeye çalışmaktır.

Kendinize Dikkat Edin

İyi uyku, vitamin almak, İlkbaharın bu hilesi için vücudunuzu güçlendirecektir. Aktif bir yaşam tarzı, ilkbahar uyuşukluğunun üstesinden gelmenize ve vücudun canlılığını korumanıza izin verecektir. Eğer imkanınız varsa ev içinde bol bol hareket edin. Yine de kendinizi çok yormadan. Çok kısa bir yürüyüşten sonra bile, kandaki oksijen seviyesi artacak ve yeni bir güç kazanacaksınız.

Gündüz saatleri öğlene döndüğünde, doğal renkler kaybolur ve şehir sakinleri ilkbahar kıyafetlerinde, pratik ve donuk giyinir. Beyninizde ışık ve çeşitli renkler yok olmaya başlar. İşte tam o anda başlar olumsuz düşünceler…

Onun için eksik olanı telafi edin güzel giyinin ve kesinlikle olumsuz düşüncelerden kendinizi uzak tutun. Bunun için daha parlak bir elbise, parlak aydınlatma ve çok renkli ıvır zıvırlarla kendinizi kuşatın. Ve eğer gülüşün de parlarsa, hiçbir depresyon buna dayanamaz ve panik içinde ortamı terk eder diyoruz. Sağlıkla kalın…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*