Bacak Ağrısı Neden Olur

Bacakların yapısı oldukça değişiktir ve bu nedenle görülen ağrıların sebepleri çoğu zaman birbirinden farklıdır. Bacakların aşırı şekilde zorlanması, zedelenmeleri ayak bileklerine fazla şekilde yük binmesi bacaklarda ağrıya sebep olur.

ayak-ve-bacak-agrisi

Basit sebeplerden dolayı da bacaklarda ağrı görülebilir. Çok uzun süre ayakta kalan yada çok uzun süre sabit oturan kişiler de bacak ağrılarına rastlandığı görülmüştür. Ağrı sebebine bağlı artabilir yada kalıcı bir hal alabilir. Bu nedenle bacak ağrıları çok detaylı şekilde incelenmelidir.

Yaralanmalardan yada kaza gibi olaylardan sonra kasların büyük oranda zarar görmesi eklemlerde görülen problemler nedeniyle ağrılara neden olabilir. Siyatik sinirlerinin bacak ağrılarına yol açtığı da bilinmektedir. Bacakların çok şiddetli bir şekilde zorlanması da sebeplerden biridir. Bu zorlanmalar genellikle sporda yada egzersiz nedeniyle ortaya çıkar.

venoz-toplardamar-yetmezlik

Kırıkların birçoğu bacak ağrısına neden olabilir. Kırılmadan sonra kemik yoğunluğunda azalma görülür. Kemikler zayıflar ve travmaya bağlı şekilde bacak ağrısı ortaya çıkar. Zorlamalar nedeniyle ortaya çıkan bacak ağrıları burkulma veya düşme sebebiyle ortaya çıkar. Zorlanma neticesinde bacak morarır ve ağrımaya başlar.

Bacaklar uzun müddet harekestsiz kaldığında bacak ağrısına rastlanır. karıncalanma, hareket ve his kaybı, uyuşma gibi belirtileri vardır. Hareketsizlik sebebiyle bacak ağrır ve ilerisinde felç gibi ciddi hastalıklar ortaya çıkabilir.

Bacaklarda herhangi bir olay nedeniyle meydana gelen iç kanamalar kanın dokulara baskı yapmasına sebep olur. Sonucunda bacaklarda şiddetli şekilde ağrılar ortaya çıkar.

 

bacak-agrisi-neden-olur

Bacak ağrısının vücuttan kaynaklanan farklı sebepleri de bulunmaktadır. Periferarter rahatsızlığında bazı damarlar tıkanır. Bacaklarda yer alan kan akışı kısıtlandığı için ağrılar yaşanır. Bacak ağrısı yanında uyuşukluk ve halsizlik görülür.

Siyatik siniri baskıya maruz kalırsa sırttan başlayarak dize kadar yer alan bölümde ağrılar yaşanır. Siyatik ağrısı uyuşmaya, güçsüzlüğe ve bacak ağrılarına sebep olur. Soğuk havalarda bu ağrılar daha şiddetli yaşanmaktadır.

Diyabet hastası olan kişilerde kan dolaşımı zayıflar. Hastalık daha çok bacak bölgesini rahatsız eder ve çeşitli ağrılar görülür.

Düzenli olarak alkol içmek kaslar üstünde olumsuz bir etkiye yol açar. bacak bölgesinde karıncalanma gibi problemlere rastlanır. Kas güçsüzlüğü yaşanır ve kişinin periferik sinirleri etkilenir.

581024

İskelet sisteminin büyük oranda etkileyen rahatsızlıklardan biri de; artrittir. Kıkırdak esnekliğini kaybeder ve eklem bölgelerinde enfeksiyonel artritler görülür. Sonucunda bacaklarda şiddetli ağrılar yaşanır.

Kaslar çok aşırı kullanılırsa enfeksiyon ortaya çıkabilir. Miyalji olarak adlandırılan bu durum karşısında kronik yorgunluk ortaya çıkar. Kronik yorgunluk daha çok bacakları etkiler.

Kramplar bacak ağrısının en önemli belirtilerindendir. Sıcak havalarda, elektrolit dengesizliğinde ve susuz kalınan zamanlarda kas krampları daha şiddetlidir. Bacaklar ağrır ve günlerce ağrıya maruz kalınabilir.

Bacak ağrısı günlerce geçmiyorsa ve devamlılık gösteriyorsa; röntgen çektirip altında yatan sebebi öğrenmeniz gerekir. Bacak ağrılarınızın nedeni spordan yada egzersizden de kaynaklanabilir. Bu durumda yaptığınız sporu bıraktığınızda ağrı bir kaç güne kendiliğinden son bulacaktır. Diğer durumlarda Mr yada röntgen çektirip problemin kaynağını öğrenerek tedavi olmanız şarttır. Bazı bacak ağrılarının altında yatan sebebin kanser gibi hastalıklarda olduğu bilinmektedir. Bu nedenle detaylı bir araştırma için uzman bir doktordan yardım almalısınız.

bacaklarda-olusan-sisme-hastalik-belirtisi-olabilir-66a1fa46fb594fb1a6ae25e2fed635de

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*