Ayaklarım Kokuyor Ne Yapabilirim

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki her üç kişiden biri çevresini rahatsız edecek kadar ayak kokusu ile yaşamaktadır. Bazı durumlarda ayak kokusu nedeni bakımsızlık olarak ön plana çıkarken bazı durumlarda ise mantar gibi kontrol edilemeyen etmenlerden dolayı da koku oluşabilmektedir.

Ayak Mantarı Kaynaklı Kokular

Eğer ayak kokunuza ayak mantarının sebep olduğunu düşünüyorsanız öncelikle bir hekimden destek almanızı öneririz. Çünkü ayak mantarı için ilaçları sadece hekim kontrolünde kullanmanız gerekmektedir. Bunun dışında tuz ve karbonat gibi yöntemlerden destek alarak mantarların yayılmasını biraz da olsa engellemek mümkündür. Yine de bu işlemler bütünüyle kokuyu ortadan kaldırmak için yeterli olmayabilir.

Ayak Kokusunun Önüne Geçmek

Öncelikle kokunun sebebini bulmak gerekmektedir. Çoğunlukla ayak kokuları; havasız ve kalitesiz ayakkabılardan kaynaklı ve gün içerisinde devamlı olarak ayakta duran kişilerde daha fazla kendini gösterebilir. Bu durum ayak mantarlarına da zemin hazırlayacaktır. Bazı durumlarda ise tamamen istemsiz bir şekilde aniden ortaya çıkan ayak kokuları ile mücadele etmeniz de gerekebilmektedir. Bu gibi sorunların çözümü için öncelikle problemi tespit edin!

Ayaklarınızı düzenli olarak havalandırın ve yıkayın! Bunu muhakkak alışkanlık haline getirmeniz gerekmektedir. Gün içerisinde devamlı olarak havasız kalan ayaklarınızı öğle vakitlerinde ve akşam geldiğinizde havalandırmaya çalışın. Eğer çalışma ortamınız ve işiniz bu duruma müsaade ediyorsa gün içerisinde öğle tatillerinde ayaklarınızı yıkayıp kuruttuktan sonra çoraplarınızı değiştirebilirsiniz.

Aynı işlemi akşam eve geldiğinizde de uygulamanız gerekmektedir. Bu durum ayaklarınızın hem nefes almasını hem de kokmasını engelleyecektir.

Ayakkabı Faktörüne Dikkat

Ayakkabılar aşırı plastik ve yoğun bir ortam oldukları için kokuyu besleyecek bir yapıda bulunurlar. Bu da ayaklarınızın havasızlığının katlanmasına neden olur. Bu gibi sorunları yaşamamak adına giydiğiniz ayakkabıların nefes alan bir yapıya sahip olmasına dikkat edin. Tabi ki aynı durum çoraplarınız içinde geçerlidir. Bir giydiğiniz ayakkabıyı birkaç günlüğüne dinlendirmeye çalışın. Böyle bir imkanınız bulunmuyorsa akşamdan hava almasını sağlayabilirsiniz.

Tuzlu Su Masajı

Her ne kadar başlıkta tuzlu su dediysek de karbonatlı veya tuzlu masajı ile ayaklarınızın kokmasının önüne geçebilirsiniz. Eğer ayaklarınızda bulunan mantarlardan dolayı ayaklarınız kokuyorsa bu uygulama oldukça iyi gelecektir. Aksi durumda da ayaklarınızı rahatlatan bir masaj olarak düşünebilirsiniz. 2 litre kadar ılık su içerisine bir çorba kaşığı tuz veya karbonat ilave edin ve ayaklarınızı bu suyun içerisine koyarak masaj yapın. Birkaç günün sonunda etkilerini görmeye başlayacaksınız.

Destek Almayı Unutmayın

Ayak kokusu için son dönemlerde geliştirilen kremler oldukça mucizevi etkiler göstermektedir. Ayakların hem rahatlaması hem de uzun vadede kokunun önüne geçilmesi için bu ürünlerden destek almayı unutmayın. Hepsinden önemlisi ne olursa olsun koku geçmiş bile olsa bu uygulamaları alışkanlık haline getirerek uzun dönemler boyunca uygulamaya devam edin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*