Ayak Mantarına Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Ayak Mantarına Bitkisel Çözümler Nelerdir Resim

Günümüzde pek çok kişi ayak mantarı problemleri ile karşılaşmaktadır. Genellikle parmak aralarında ortaya çıkan mantar, nadir de olsa ağrı yapabilmektedir. Bunun yanında kaşıntı, koku ve beyaz döküntüler ayak mantarları ile ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bu tür etkenler sağlığı tehdit eden problemler olarak görülmektedir. Bitkisel yollar ile tedavi edilebilen ayak mantarı, gereken uygulamalar gerçekleştirildiğinde çözüme ulaştırılabilmektedir. Peki, ayak mantarına bitkisel çözümler nelerdir? bunları daha yakından inceleyelim.

Ayak mantarına bitkisel çözümler ve tedavi yöntemleri

Sarımsak ile yapılan tedavi ayak mantarına bitkisel çözümler arasında oldukça etkili bir konumda yer alır. Anadolu’da birçok insan ayaklarında meydana gelen mantar sorunlarına sarımsak ile çözüm getirmektedir.

Ayak mantarı tentürü

Ayak Mantarına Bitkisel Çözümler Nelerdir1 ResimÖncelikle 5 ya da 6 diş kadar sarımsak belirli oranda tuz ilave edilerek bir kap içerisinde dövülür. Yeteri kadar dövülen ve lapa bir kıvama gelen sarımsaklar bir cam şişe içerisine alınır. Bunun ardından cam şişe içerisine alkol eklenir. Ancak alkol oranını düşük tutmak istenen sonuçlar alınması adına önemlidir. Bu şekilde hazırlanan karışım 3 – 4 saat kadar beklemeye alınır ve sık sık şişe çalkalanır. Sarımsağın tentürünü çıkarma açısından çalkalama gerekli bir işlemdir. Bekleme süresinin tamamlanmasının ardından şişe içerisindeki sıvı süzülür ve başka bir kaba alınır. Yapılan işlemler sonucunda ayak mantarı tentürü hazırdır ve tentürün ayaklara olması gereken şekilde uygulanması için izlenmesi gereken birtakım adımlar bulunmaktadır.

Ayak mantarı tentürünün uygulanması

– Ayak mantarı tentürü yatmadan önce ayaklara uygulanmalıdır.

– Uygulamadan önce ayaklar ılık su ve sabunlar güzelce temizlenmelidir.

– Ardından ayak mantarı tentürünün sürüleceği alandaki ölü deriler temizlenir. Bunun için kıvrılmış bir bez parçası kullanmak mümkündür.

– Ölü derilerin temizlenmesinin ardından tentür bir pamuk yardımı ile ayak mantarının olduğu bölgelere sürülür ve pamuk orada kalır.  Ayrıca aynı işlem enfeksiyonun meydana geldiği tüm alanlar üzerinde uygulanır.

Pamukların ayaklarda en fazla 2 ya da 3 saat kalmasına dikkat edilmelidir. Bunun yanında pamukların ayaklardan alınır alınmaz yıkanması gerekmektedir. 3 ya da 4 gün aralıklarla ve 15 gün boyunca tentürün ayaklara uygulanması yeterli olacaktır. 15 gün süreyle uygulanan işlemlerden sonra yaklaşık olarak 3 ay kadar beklenir ve problemin tekrar etmesi halinde ayak mantarı tentürü hazırlayarak ayaklara tekrar uygulanır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*