Ayak Mantarı Belirtileri Nelerdir

Son zamanlarda pek çok farklı sağlık konusuna el atmış durumdayım. Bunun öncelikli sebebi siz değerli misafirlerimizin kadın forumu bölümüne açtığınız konulardır. Şimdi ise ayak mantarı üzerine biraz yazmamız gerektiğini düşünerek bu konuya giriş yapıyorum.

Ayak Mantarı Nedir

Ülkemizde genellikle asker hastalığı olarak bilinen ayak mantarı, insanın sinirlerini bozacak derecede kaşıntıya neden olması ve inatçı bir cilt rahatsızlığı olması bakımından korkulmaktadır. Genel olarak pek çok türü bulunmakla birlikte bunlar hakkında bilgi almak için bir cilt doktoruna gitmenizi öneririm.

Ayak Mantarı Belirtisi

Başlangıçta ayak bölgesinde ortaya çıkan masum bir kaşıntı olarak ortaya çıkabilir. Ayağınız devamlı olarak kapalı kalıyorsa yada aşırı nemli ortamlarda bulunuyorsanız doğru alanda olduğunuzu rahatlıkla söyleyebiliriz. Tabi ki bu durum tek başına yeterli olmayacaktır. Ayakların günlük düzenli olarak havalandırılması yapılmıyorsa işte parçaların tamamı birleşmiş demektir.

Genellikle kısa süreli kaşıntılar ile kendini belli eder. Normal ayak kaşıntılarından ayırmak pek mümkün olmadığı için kişiler genellikle bu durumu önemsemezler. Fakat ilerleyen safhalarında daha üzücü bir mücadeleye girileceği unutulmamalıdır.

Mantarın Gelişmesi ve Rahatsızlığın Artması

Ayak mantarları hızlı bir şekilde diğer parmaklara hatta başka insanlara da bulaşabilir. Kullanılan terlik, hatta aynı ortamda yürüme gibi etmenlerle de kısa bir süre içerisinde bulaşması söz konusu olabilir.

Aynı zamanda ayağın alt kısmında ciddi bir kaşıntı ile kendini gösterebilir. Yer yer deri soyulması şeklinde dökülmeler ortaya çıkabilir. Bu durum üzerine basmakta zorluk çekeceğiniz yaralar ile ortaya çıkabilir. Hızlı bir şekilde müdahale edilmesi diğer parmaklara ve hatta diğer ayağınıza bulaşmadan ortadan kaldırmanız açısından hayatidir.

Ayak Mantarının Tedavisi Nasıl Yapılır

Önemli hatırlatma: Ayak mantarı tedavisinde kesinlikle kulaktan dolma/internet bilgilerine göre hareket etmemeli ve bir cilt doktoruna görünmeden tedaviye başlamamalısınız. Bunun özellikle altını çizmek istiyorum. 

Ayak mantarının hızlı müdahale ile tedavisi genellikle uygun antifungal kremlerle ve/veya ilaçlarla yapılmaktadır. Bazı bitkisel mücadele yöntemlerinin de etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

Fakat bunlar daha çok kaşınmayı azaltıcı etkiler göstermektedir.
Mantarın tedavisinde öncelikli olan şudur ki, mantara neden olan etmenlerin ortadan kaldırılmasıdır. Sıklıkla çalışma koşullarında ki acımasızlık mantarın ortaya çıkmasına neden olur. Ayağın devamlı olarak kapalı kalması ve aşırı terlemesi yada zaten nemli ortamlarda çalışıyor olunması gibi…
Tabi bu arada ayağında mantar barındıran birisinin de olması oldukça önemlidir. Bu durumda da bulaşma hızlı bir şekilde devam eder.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*