Aspiratör Nasıl Temizlenir?

Hemen hemen hepimizin mutfağında kullanılan aspiratörler yemek kokularını ortadan kaldırdığı ve kötü kokuları çektiği için diğer beyaz eşyalar gibi gerekli hale geldi. Yapılan her türlü yemek kokularının rahatsız ediciliğinin ortadan kaldırılmasında oldukça yardımcı olan aspiratörlerin zamanla yağlandıkları ve temizlenmeleri gerektiğini biliyoruz. Belli aralıklar ile temizlikleri yapılmaz ise aspiratörde biriken kirler oldukça zor çıkan yağ katmanları haline geliyor. Düzenli temizlenmeyen aspiratörler aynı zamanda ocakta ateş yanarken biriken yağ tortusunun damlaması ile yangın ihtimali bile ortaya çıkabiliyor.

Her bayanın temizlemek de güçlük çektiği aspiratörlerin filtrelerinin yağ ile tıkanması çalışma verimini düşürür ve zamanla çalışmaz hale gelebilir. Bu yazımızda aspiratör temizlemede kullanılan pratik bilgileri sizinle paylaşacağız.

aspiratör nasıl temizlenir

Aspiratör temizliği

Aspiratör temizleme işlemine karar verdiğinizde büyük bir tencerenin içine su koyup kaynatın. Su kaynarken aspiratörünüzü açmayın. Suyun buharı aspiratördeki yağları yumuşatıp sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Daha sonra aspiratör parçalarını kullanım kılavuzuna uygun şekilde sökün. Aspiratör parçalarını temizlemek için en uygun deterjan yağ sökücü ve bulaşık deterjanıdır. Piyasada satılan binlerce çeşidi olan bu deterjanlardan güvendiğiniz bir tanesini alın. Yağ çözlerin özellikle aspiratör olanları bulunmakta bunları tercih etmenizi öneririz. Eğer aspiratörünüz ankastre tipinde ise marketlerde ankastre temizleme ürünlerinden almalısınız. Aksi taktirde aspitatörün çizilip renginde açılma olabilir. Söktüğünüz parçaları geniş bir leğen yada kovanın içine koyarak yağ sökücü spreyi üzerine sıkın. Aspiratör temizlemede kimyasal madde kullandığınız için elleriniz tahriş olmaması için mutlaka eldiven kullanın ve ağır kokusunu solumamak için maske kullanın. Parçalara yağ sökücü sprey sıktıktan sonra yaklaşık olarak 15- 20 dakika kadar bekleyin. Parçalardan bulaşık makinesine sığabilecek olanları makineye atarak yıkayabilirsiniz. Büyük makineye sığmayan parçaları bulaşık süngerinin sert kısmı ile bulaşık deterjanı yardımı ile yıkayabilirsiniz. Yıkama işleminde krem yapıda olan deterjanları aspiratör parçalarını çizebileceği için kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Aspiratör parçalarının tamamen yağ ve kirlerden arındığını hissettiğiniz anda bol su ile yıkayıp durulayın. Ayrıca duruladığınız aspiratör parçalarını temiz bir bez ile güzelce kurulayın. Temizlediğiniz parçaları kullanım kılavuzuna uygun şekilde tekrar uygun olan yerlerine takınız.

Aspiratör temizliğinde dikkat etmeniz gereken hususlar

Öncelikle temizliğe başlamadan önce kimyasal maddelerin cildinize zarar vermemesi için eldiven ağır kokuların ciğerlerinize zarar vermemesi için de mutlaka maske kullanmalısınız. Yağ çöz de bekleme işlemi yaparken mümkünse balkon gibi yerlerde bekletmelisiniz. İnatçı yağ lekelerinde son zamanlarda kullanılan labavo ve banyo açıçıların kullanıldığını mutlaka duymuşunuzdur. Bunu kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bu ürünlerin temizlik malzemesi olmadığını unutmayın. Yapılarındaki eritici maddeden  dolayı hem sağlığınız hemde aspiratörünüz ciddi zararlar görebilir.

Aspiratör temizleme işleminde elektronik kısımlarına su kaçmamasına dikkat edin aynı zamanda temizleme işlemine başlamadan önce mutlaka aspiratörünüzün fişini çekin.

Aspiratör parçalarını durulama işlemini çok iyi yapılması gerekmektedir. Aksi halde kalan deterjan kalıntıları yemek buharı ile sıvı hale gelir ve yaptığınız yemeklerin içine damlayabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*