Argan Yağının Faydaları ve Kullanımı

Argan yağı, argania spinosa ağacının dallarında meyvelerin soğuk pres işlemine tabi tutulması ile elde edilen bir yağ olmaktadır. Ciltte meydana gelen rahatsızlıklarda oldukça etkili bir yağ olmasının yanında içeriğinde omega 3, omega 6, omega 9, steroller, fitosteroller ve polifenoller bulundurmaktadır. Argan yağının faydaları arasında ilk olarak karşımıza onarıcı özelliği çıkar. İçeriğinde yoğun bir şekilde E vitamini bulunduran yağ, oldukça etkili bir antioksidan görevi görür.

Argan yağının faydaları ve etkileri

Cilt problemleri için oldukça etkili yağlar arasında yer alan argan yağı, cildi onaran yağlardan biridir. Birbirinden farklı faydası olan yağ kullanılmasının ardından etkilerini göstermekte ve cildin sorunsuz bir hale gelmesine yardımcı olmaktadır. Şimdi argan yağının faydaları ve etkilerine daha yakından bakalım.

Cilt nemlendirici

– Cildin istenen oranda nemlendirir.

Anti-aging

– Hücrelerin yenilenmesini sağlar ve anti-aging özelliği bulunan bir yağdır. Bu özelliği ile kırışıklıkların hızlı bir şekilde yok olmasına yardımcı olur.

Sivilce karşıtı

– Var olan sivilceleri yok eder ve sivilce oluşumunu engeller.

Güneş ışınlarına karşı koruma

– Cildi güneşten gelen zararlı UV ışınlarına kadar koruma altına alır.

Kronik cilt rahatsızlıkları

– Ciltte meydana gelen kronik rahatsızlıklarda iyileştirici görev üstlenir.

Sağlıklı saçlar

– Saçların daha parlak ve sağlıklı olmasında etkilidir.

Saçları besler ve onarır

– Saçları diplerden uçalara kadar besler ve onarır. Bunun yanında canlılık ve parlaklık kazanmasına yardımcı olur. Saçlardaki elektriklenmeyi alır ve kırılmalarını önler.

Tırnak güçlendirici

– Tırnaklarda oluşan hasarları giderir ve güçlenmelerini sağlar.

Hamile kadınlarda cilt çatlakları

– Hamile kadınlarda cilt çatlaklarını önlemede etkilidir.

Cilt kuruluğu

– Cilt kuruluğunu önler ve bu sayede yaşlanmayı geciktirir.

Akne izleri

– Akne izleri ve suçiçeği nedeniyle ciltte meydana gelen izleri yok etmeye yardımcı olur.

Argan yağının kullanımı

Cilt için arğan yağının kullanımı;

Temizlenmiş olan yüze belirli bir oranda sürülür ve dairesel masaj hareketleri ile yağın cilde nüfus etmesi sağlanır. Her gece uyumadan önce uygulanabilir ve sık sık kullanılması mümkündür.

Saç için argan yağının kullanımı;

Argan yağının saçlara haftada 1 kez uygulanması yeterlidir. Saç derisi ve tellerine hafif dokunuşlar ile masaj yaparak uygulanır. Saçlara uygulanmasının ardından saçlar havlu ya da bone ile sarılır. Bu şekilde geceden sabaha kadar bekletilir ve sonrasında ılık su ile durulama yapılır.

Tırnaklar için argan yağının kullanımı;

Tırnaklara uygulama yapılması için tırnakları temiz, ojesiz ve kuru olması gerekir. Bu şekilde hazırlanan tırnaklara ve etlerine masaj yapılarak uygulanabilir. İstenen sonuçlar almak için her gün uygulama yapılması önemlidir.

Vücut için argan yağının kullanımı;

Vücutta uygulanacak alan öncelikle iyice temizlenir ve dairesel hareketler çizerek masajla beraber vücuda uygulanır. Argan yağı vğcut tarafından kolay bir şekilde emilir ve uygulama anında kesinlikle yapışkanlık hissi vermez. Bu yüzden yağın istenen sıklıkta vücuda uygulanması mümkündür.

Her cilt tipi için uygun olan argan yağı;

Bebeklerde ve çocuklarda pişik, cilt tahrişi, kızarıklık ve kuruluk gibi durumlarda uygulanabilir.

Ergenlik çağına gelmiş gençlerde ise sivilceleri yok etmek ve yağlı derideki sebum dengesini sağlamak amacıyla kullanılabilir.

Yetişkin ve olgun kişilerde de hücre yenilenmesine destek olmak amacıyla kullanılabilmektedir. Ayrıca kırışıklıkların giderilmesi ve cildin daha sıkı bir görünüme kavuşması için argan yağı yetiş ve olgunlarda oldukça etkilidir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!