Anormal Uterin Kanamalar Çeşitleri ve Tedavisi

Anormal-Uterin-Kanamalar-Cesitleri-ve-Tedavisi-Resim
Anormal Uterin Kanamalar Çeşitleri ve Tedavisi

Adet görmesi düzenli olan bir kadında kanama ölçüsünün fazla olması, Adet düzeninin normal olmaması veya da adet kanamaları dışında da kanamalar geçirme durumuna anormal uterin kanamalar denir. Kısaca söylemek gerekirse uterus kaynaklı (rahim kaynaklı) normal sayılan süre ve miktarın dışındaki kanamalar anormal uterin kanama olarak adlandırılır.

Kişi üreme dönemindeyse yaşanan uterin kanamanın en sık rastlanan sebebi anovulasyondur. Prebubertal olan kız çocuklarında ise vulvovajinitler, yine uterin kanamanın en yaygın sebebi olarak gösterilebilir. Postmenopozal dönemdeki kadınların en çok karşılaştıkları neden ise endometrial atrofi olarak bilinmektedir.

Anormal-Uterin-Kanamalar-Cesitleri-ve-Tedavisi2-Resim
Anormal Uterin Kanamalar 2 Farklı Kategoride İncelenir!

Anormal Uterin kanamaları iki grupta inceleyebiliriz.

1- Disfonksiyonel uterin kanamalar:

Anormal uterin kanamalar içinde büyük bir kısım olan %70 lik bölümü bu kanama türünde gelişir. Bu kanama türünde altta yatan organik bir neden mevcut değildir. Büyük bir çoğunluğu anovulasyona bağlı nedenlerle ortaya çıkar.

2- Organik nedenlere bağlı anormal uterin kanamalar:

Anormal uterin kanamalar arasında çok fazla olmayan %30luk kısmı bu tür kanamalardır. Kanama sebeplerini maddeler halinde inceleyelim.

– Miyom

– Endometrit

– Endometrial polip

– Adenomyozis

– Maliginite

– Endometrial atrofi

– Servisit

Non-jinekolojik nedenler:

– Hipotiroit

– Hipertiroit

– Hiperprolaktinemi

– Kanama diyatezi

– Diabetes mellitus

[wp_ad_camp_1]

Anormal-Uterin-Kanamalar-Cesitleri-ve-Tedavisi1-Resim
Hormonal Değişikliler Nedeniyle Meydana Gelen Disfonksiyonel Uterin Kanamalar 4 Gruba Ayrılır!

Disfonksiyonel Uterin Kanamalar

Disfonksiyonel uterin kanamaları bu kanamaya sebep olan hormonal değişme mekanizmasına bağlı olarak dört farklı grupta inceleyebiliriz.

1- Östrojen çekilme kanaması

Östrojen düzeyi aniden düştüğünde bu tür kanamalar meydana gelir. Örnekler sıralamak gerekirse, ovulasyon zamanında olan intermenstrüel kanama, östrojen pikinin ardından östrojen seviyesinin aniden düşmesiyle ortaya çıkar. Bir başka örnekte de yeni doğan bir bebekte oluşabilecek vajinal kanamadır. Nadiren rastlansa da bunun sebebi anneden bebeğe hamilelik dönemince verilen östrojen hormonunun aniden kesilmesidir. Dışarıdan ek olarak kullanılan östrojen takviyelerinin kesilmesi de buna sebep olabilir.

2- Östrojen kırılma kanaması

Endometrium dokusunun yüksek oranda östrojen miktarıyla kalınlaşması sonucu kanama meydana gelir. Anovulatar yaşanan sikluslarda ovulasyon oluşmadığından dolayı progesteron sentezi yükselmez. Bu nedenle de endometrium uzun bir süre östrojen etkisinde kalır ve bu tür kanamalar oluşur. Polikistik over sendrom da bu tür kanamalara yol açar.

3-Progesteron çekilme kanaması

Östrojen ve progesteron hormonlarının etkisi ile endometriumda kalınlaşma yaşanır ve progesteron hormonunun aniden çekilmesiyle de kanama meydana gelir. Aslında normal adet kanaması da aynı şekilde oluşmaktadır. Ancak Korpus luteum yetmezliği, progesteron challenge testi ya da takviye olarak dışarıdan alınan progesteron hormonunun kesilmesi ile bu tür kanamaların yaşandığını anlayabiliriz.

4- Progesteron kırılma kanaması

Endometrium dediğimiz bölge uzun süre boyunca ve yüksek miktarda progesteron hormonuna maruz kalır ise atrofi oluşur ve kanama gerçekleşir. Proogesteron hormonu içeren ilaçların aniden kesilmesi ve Halban sendromu (korpus luteum persistansı) bu tür kanamalara örnektir.

Anormal Uterin Kanamalar Tanı ve Tedavi

Anormal uterin kanama çeşitleri kaynağındaki sebepleri araştırmak için ultrasonografi, CT, MR, Salin infizyon sonografi (SİS), HSG, histeroskopi, endometrial biyopsi, kanama tahlli ve hormon tahlili gibi yöntemlerin yanı sıra, anamnez ve fizik muayene de uygulanır.

Genellikle asıl sebep organik ise bu kanamalara yönelik olarak cerrah müdahale yolu tercih edilir. Polipektomi, myomektomi veya enfeksiyon nedenli ise antibiyotik veya sebebe yönelik ilaç tedavisi de uygulanabilir.

Eğer sıkıntı disfonksiyonel bir anormal uterin ise bu kanamalar için ameliyat çok nadiren gerekir. Genel olarak ilaç tedavisi veya yaşam tarzıyla ilgili belirli değişiklikler tdavi için yeterli olur. Buna örnek olarak, Polkistik over rahatsızlığına sahip obez bir kadını ele alalım. Bu kadında disfonksiyonel bir anormal üterin kanaması yaşanıyor ise kilo verme ve spor yapma gibi yaşam tarzında yapılacak değişiklikler tedavi olması için yeterli olacaktır. Eğer bu kanama kullanılan ilaçlar sebebiyle oluşmuş ise, bu ilaçların kullanımı durdurulmalı, farklı ilaçlar kullanılmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*