Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

Bebeğinizi sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmek için uzun bir dönem boyunca elinizden geleni yaptınız. Şimdi ise sırada bebeğinizin sağlığını aynı şekilde devam ettirmek ve hayatınızı ona göre şekillendirmek vardı. Bebeğinizin sağlıklı olabilmesi için öncelik her zaman için anne sütüdür. Anne sütü bebeğin sağlıklı gelişiminde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle uzmanlar özellikle ilk 6 ay bebeklerin kesinlikle anne sütü almalarını tavsiye eder. Ancak anne sütünün oranı içten kişiye farklılık gösterebilir gibi bazı durumlarda da farklı nedenlerden kaynaklı olarak azalabilir. Bu yazımızda sizlere anne sütünü artıran yiyecekler ve diğer gıdalar hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa kadın forumu bölümünden bize sorabilirsiniz.

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler Nelerdir

Anne sütü üretiminde öncelikli koşul, gün içerisinde yüksek oranda su içmektir. Normal ve sağlıklı bir birey gün içerisinde ortalama 2 – iki buçuk litre su içer. Ancak yeni anne olmuş bir kadının tüketimini günde en az 3 litreye çıkarması gerekir. Senin yanında anne sütü üretimini destekleyen yiyecekler şu şekilde karşımıza çıkar.

Yeşil yapraklı yiyecekler

Başta ıspanak olmak üzere ısırgan, kara lahana, ve kırmızı pancar gibi yeşil yapraklı sebzeler bol bol tüketilmelidir. Çünkü yeşil yapraklı sebzeler içerisinde yer alan vitamin ve mineraller, anne sütü üretimine önemli ölçüde destek olur.

Yulaf

Yulaf, kolesterolü üşütmesi ve kan basıncını düzenlemesi ile bilinir. Ancak yulaf aynı zamanda anne sütü üretiminde önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle gün içerisinde belirli aralıklar ile tüketmek süt üretimi açısından etkili olacaktır.

Havuç

A vitamini yönünden zengin olan havuç, anne sütü üretiminde ve kalitesini artırmada önemli bir rol oynar. Çiğ olarak ya da yemeğe katılarak yenebilir.

Humus

Humus, nohut, tahin, sarımsak ve zeytinyağı ile yapılır. En emziren annelerin en fazla ihtiyaç duyduğu besin içeren humus, süt üretiminde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle sık sık hazırlanarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Somon balığı

Kimin malı yüksek oranda omega 3 içerir. Doğrudan süt sağlamaz ancak annenin beslenmesine katkıda bulunur ve bunun yanında süt üretimini gerçekleştiren hormonların salgılanmasında etkilidir.

Rezene

Anne sütü üretimini artıran en etkili bitkilerden biri olarak karşımıza çıkar. Salatalara ya da kurutulmuş haldeki torunları kaynamış su içerisinde demlenerek içilebilir. Sindirim sorunlarına iyi gelen rezene, aynı zamanda anne sütü üzerinden bebeğe geçer ve bebeğin sindirim problemlerini düz düzenleyici görev üstlenir.

Susam

Susam, kalsiyum yönünden oldukça zengin bir yiyecek olma özelliği taşır. Aynı zamanda anne sütü üretiminde de etkili olması anneler tarafından belirli aralıklar ile tüketilmesini gerektirir.

Anne Sütünü Artıran Meyveler

Anne sütünün üretilmesinde ve artış göstermesinde etkili olan bazı meyvelerde bulunmaktadır. Şimdi anne sütünü artıran meyveler arasında karşımıza neler çıkar? sırayla inceleyelim.

Kayısı, İncir Ve Hurma

Bu meyveler de anne sütü üretiminde oldukça etkilidir. Taze ya da kurutulmuş şekilde tüketilebilen bu meyveler anne sütünü artırıcı özelliklere sahiptir. Ayrıca yüksek miktarda lif, kalsiyum ve potasyum içermelerinin yanı sıra hem A hem de C vitamini açısından zengin bir yapıdadırlar.

Anne Sütünü Artıran Çaylar

Anne sütünü artırmanın besinler ve meyveler dışındaki farklı bir yolu da bitkisel çaylar olarak karşımıza çıkar. Bitkisel çayların gün boyunca birkaç kez tüketilmesi anne sütünün artış göstermesi açısından olumlu etkiler sunar. Şimdi anne sütünü artıran çaylar hangileridir? daha yakından göz atalım.

  • Rezene
  • Mine Çiçeği
  • Çemenotu
  • Ahududu
  • Keçi Sedefotu
  • Amber Çiçeği

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*