Anne Sütü Zekayı Geliştiriyor!

Anne Sütü Zekayı Geliştiriyor Resim

Boston Çocuk Hastanesi’nde çalışan uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda anne sütünün zekayı geliştirdiği belirtildi. Yapılan araştırmada emzirilen çocukların dil ve zeka testlerinde daha başarılı olduğu ifade edildi.

Anne sütü zekayı nasıl geliştiriyor?

Yaklaşık olarak 1300 kadın üzerinde yapılan araştırma sonucunda emzirilen çocukların yıllara göre davranışları incelendi. İncelemeler sırasında 3 yaşına gelmiş çocuklara dil testi uygulandı. Dil testi sonuçlarında ise ortalama 6 ay kadar emzirilen çocukların hiç emzirilmeyen çocuklara göre 3 puan daha fazla aldığı görüldü. Bu nedenle anne sütü zeka gelişimi konusunda oldukça etkili bir konuma geldi. Uzmanlar çocukların uzunca bir zaman anne sütü emmeleri konusunda annelere uyarılarda bulundu.

Anne Sütü Zekayı Geliştiriyor! (2)Diğer yandan inceleme esnasında 7 yaşına gelen çocuklara da IQ testi uygulandı. Bu testin sonuçlarında ise 1 yıl kadar emzirilen çocuklar hiç emzirilmeyenlere göre 4 puan daha fazla aldı. Ayrıca uzmanlar tarafından belirtilen başka bir istatistik oldukça dikkat çekiciydi. Çünkü yapılan araştırma 1 aylık fazla emzirmenin zekayı 1/3 puan oranında etkilediğini ortaya çıkardı.

Anne Sütü Zekayı Geliştiriyor! (1) Resim

Siz de çocuklarınızı elinizden geldiği kadar uzun süre emzirmeye özen gösterin. Bu şekilde bebeğinizin zeka açısından daha fazla gelişmesine olanak sağlayabilir ve bebeğinizin gelişimine destek olabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*