Anne Karnındayken Müziğin Önemi Nedir?

Anne Karnındayken Müziğin Önemi Nedir Resim

Her anne bebeğin geleceğinde belirli vasıflara sahip olmasını ve bunun yanında iyi bir hayatı olmasını ister. Bebeklerin anne karnındayken gelecekleri ile ilgili ilk yönlendirilmeleri müzik ile başlamaktadır. Anne karnındayken müziğin önemi uzmanlar tarafından da vurgulanmaktadır. Ancak müzik seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Anne karnında bebeğe hangi müzikler dinletilmelidir?

Anne karnında bebeğe dinletilecek farklı tarzda birçok müzik bulunmaktadır. Uzmanlar genelde fetüse sakin bir ritme sahip olan dinlendirici müzikler dinletilmesini tavsiye etmektedir. Sakin ritimlli şarkıların dinletilmesinin sebebi hızlı ritimli şarkıların bebeğe sıkıntı vereceğidir. Sahin riitimli şarkılar fetüse sakinlik ve huzurlu bir his yaşatmaktadır. Bunun yanında anne karnındayken müziğin önemi anneyi de yakından ilgilendiren bir durumdur. Çünkü sakin bir ritim bulunduran şarkılar aynı zamanda annenin de huzurlu olmasına yardımcı olmaktadır.

Anne Karnındayken Müziğin Önemi Nedir1 ResimDiğer yandan annenin dinlediği müzik ile orantılı bir şekilde kalp atışları da aynı şekilde atar. Bebek anne karnındayken kalp atışlarını hangi ritimde hissederse bu durumdan etkilenir. Bu nedenle annenin dinlendirici şarkılar dinleyerek bebeğine huzur vermesi ve kalp atışları ile bebeğini  olumsuz etkilememesi önemli bir konumda yer almaktadır.

Bunların yanı sıra bebeğe müzik dinletirken ortamın havası da dikkat edilmesi gereken koşullardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Çok gürültülü, güneşli ya da aşırı soğuk ortamlarda müzik dinletilmemesine özen gösterilmelidir. Ortamın sakinliği dinlenen müziğe konsantre olunması açısından önemlidir. Sakin bir ortamda hem anneye hem de bebeğe müzik daha etkili bir şekilde geçmektedir.

Doğru müzik seçimi önemlidir!

Anne karnında bebeğe müzik dinletmek önemli olduğu kadar seçilen müziğin de önemi büyüktür. Bebeğin çocukluğunda mutlu ve huzurlu olmasında müzik seçimi etkili olmaktadır. Bu nedenle annelerin müzik seçerken daha özenli davranması ve buna göre bir seçim yapması gerekmektedir. Peki, doğru müzik nasıl olmalıdır?

Doğru müzik öncelikle iniş çıkışlar sert olmayan ya da hiç olmayan müzikler olmalıdır. Bunun yanında temposu daha yavaş müziklerin tercih edilmesi özellikle tavsiye edilmektedir. Genelde uzmanlar klasik müzik dinletilmesini önermektedir. Ancak illaki Mozart veya Bach olması şart değildir. Bunların yerine mevlevi tarzda müzikler de tercih edilebilir. Bu tür müzikler oldukça sakin ve dinlendirici bir tat sunmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*