Amigurumi Nedir, Nasıl Yapılır?

 Amigurumi Nedir, Nasıl Yapılır?

İnsanın yemek yemek, işe gitmek gibi günlük rutin aktivitelerinin haricinde kendilerine özel vakit ayırıp, farklı uğraşlarla meşgul olma istekleri uzun yıllardır devam etmekte ve günümüzde de bir hayli yaygın olarak görülmektedir. Hobi olarak adlandırabileceğimiz bu aktiviteler özellikle dijital ortamın yaygınlaşmasına bağlı olarak mecazı anlamda dünyanın küçülmesiyle farklı ülkelerin kültürlerinin de birleşmesine, kaynaşmasına olanak sağlamıştır. Ülkemize uzak kültürlere sahip ulusların eğlence, boş vakitlerini geçirme için yaptıkları uğraşlar günümüz teknolojisiyle birlikte ülkemizde de bir hayli rağbet görmeye başlamıştır. Amigurumi adındaki uğraş da bahsettiğimiz konuya rahatlıkla örnek verebileceğimiz aktiviteler arasında yer almaktadır. Amigurumi; telaffuzu oldukça zor olan bu kelime bizim dilimize Japon kültüründen gelmektedir. Japon kökenli bu kelime el emeği ile yapılan bir oyuncağın adıdır. Japonya’da ticari olarak da yaygın olarak bir sektör haline gelen Amigurumi ülkemizde sektör olarak henüz anılmıyor olsa da hobi amaçlı ilgilenen insan sayısı bir hayli fazladır.

Japonların tığ ya da şiş yardımı ile yaptıkları işlere verilen ami adının, örgü ya da kumaş içi doldurularak yapılan oyuncaklara verilen nuigurumi adı ile birleştirilmesi sonucu ortaya yeni bir kelime çıkarılmıştır. Bir çoğumuzun aslında ne olduğunu çok iyi bildiği ama bu kelime ile ifade edildiğini bilmediği bu oyuncaklar çocuklarımız için de aslında sağlıklı ve eğlendirici olmaktadır. Hangi yöntemlerle ve hangi malzemelerin kullanıldığının bilinmediği oyuncakların gözümüzden dahi sakındığımız çocuklarımıza verilerek sağlığını riske atmaktansa, çocuğumuzla birlikte zamanı dolu dolu geçirerek bu uğraşla beraber harika oyuncaklar elde edilmesi mümkün olacaktır. Harcadığınız zamanı ve verdiğiniz emeği gören çocuk hem oyuncağa değerini verecek hem de küçük yaşlarda bir şeyleri ortaya çıkarmanın tadını alacaktır.

Aslında bu el yapımı oyuncakların örgü tekniğinin, Türk el işi örneklerinde yapılan sık iğne örgü tekniğinin esasına dayandığını söyleyebiliriz. Kısaca tarif etmek gerekirse elde örülen bir örgü parçasının içini elyaf ya da pamukla doldurup, istenen ana şekil verildikten sonra, yardımcı malzemeler ile süslenerek tamamlanan sevimli oyuncaklardır.

Amigurumi yapımında size yardımcı olabilecek malzemeleri ve de yapım aşamasını şu şekilde sıralayabiliriz. İlk aşamada renkli iplere, tabi bu ipleri örüp şekillendirmenize yardımcı olmak için bir de tığa veya örgü şişlerine ihtiyacınız olacaktır. Örgü işlemi tamamlandıktan sonra içini doldurmak için elyaf, silikon elyaf ya da pamuk kullanabilirsiniz. En kullanışlı olanının silikon elyaf olduğunu söylemekte fayda vardır. İçini doldurduktan sonra örgüyü kenarlardan ip ile dikmeniz gerekecektir. Bu aşamada örgü ipi ile aynı renk ipleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Şekil verme aşamasında da yine aynı şekilde ip ile işleme yapabilir, belirli yerleri büzüp dikerek sonuç alabilirsiniz. Göz oluşturmak istendiğinde boyama yöntemi yapabilir ya da satın alabileceğiniz oynar gözleri kullanabilirsiniz. En son aşamada ise kendi zevkinize göre istediğiniz aksesuarı kullanarak amiguruminizi tamamlayabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın