Altın Takılar Nasıl Temizlenir?

Hemen hemen her bayanın vazgeçilmezi ve yeni gelinlerin olmazsa olmazı aksesuarların başında altın takılar gelmektedir. Özellikle Türk  toplumumuzdaki kadınların en tercih ettiği ziynet türü altın takılar dır. Altın takılar ilk alındıkları  zamanlarda çok güzel bir görünüme sahiptirler. Ancak bir süre kullanıldıktan sonra takılarda kararma yada eski parlaklığını kaybetme  meydana gelebilmektedir. Hemen hepimiz altın takılar nasıl temizlenir sorusunu kendimize sorarız. Bu yazımızda altın temizliği ve parlatmada kullanılan yöntemleri sizinle paylaşacağız.

altın takılar nasıl temizlenir

Altın Takıları Kuyumcuda Temizletme Tekniği

Eğer güvendiğiniz ve tanıdığınız  bir kuyumcunuz varsa, altın takılarınızı burada temizletebilirsiniz. Kuyumcular  kullandıkları cila makineleri ile takılarınızı çok kısa sürelerde temizleyebilirler..

Evde Altın Takıları Temizleme Tekniği 

Altın takıları kuyumcuya götürmek yerine evde çok kolayca temizlemekte de  mümkündür. Hem takılarınızın çalınmasını korur hemde takılarınızda herhangi bir aşınma meydana gelmeden evde kolay bulunabilecek malzemelerle temizlik yapabilirsiniz.

Altın Takıları Tuz İle Temizleme Tekniği

Yaygın olarak  kullanılan ve en etkili yöntem olan tuzlu su yöntemi için, bir kabın içini alüminyum folyo ile güzelce kaplamak gerekmektedir. Burada ki amaç, altın takıların metal kap ile temas etmemesidir. Daha sonra kabın içine 2 yemek kaşığı tuz ve bir miktar su eklenerek altın takıları da bu karışımın içine bırakarak yaklaşık  5 dakika kadar kaynatılır. Kaynatma işleminden sonra takılarınız ilk günkü gibi parlak ve temiz  bir görünüme sahip olacaktır.

Altın Takıları  Bulaşık Deterjanı İle Temizleme Tekniği

Tuzlu su yönteminden sonra en çok kullanılan yöntem bulaşık sabunu yöntemidir. Yine ilk yöntemde olduğu gibi kap alüminyum folyo ile kaplanmalıdır. Sonrasında kabın içine su ve bulaşık deterjanı ve altın takılar eklenir. Yaklaşık 5 dakika kaynatılır. Kaynama işleminin ardından kullanılmayan diş fırçası yardımı ile nazikçe fırçalanır.

Altın Takıları  Amonyak İle Temizleme Tekniği

Bu yöntemde, yaklaşık bir litre suyun içine bir miktar beyaz sabun (banyo sabunu diye satılır)  rendelenir ve yaklaşık  15-20 gram kadar amonyak eklenir. Takılar bu karışımda yarım saat kadar bekletildikten sonra, soğuk suyla durulanır. En son olarak da  takılar küçük bir deri parçası ile silinerek parlatılır.

Altın Takıları  Deterjanlı Bez ile Temizleme Tekniği

Altın takılarınızın üzerinde küçük  taşlar var ise;  ilk üç yöntemi kullanmanız sakıncalı olabilir. Çünkü taşların suyla temas etmesi taşlara zarar verirebilir. Taşlı altın takılar için, bir beze bulaşık deterjanı ilave edip takılar iyice silinmelidir. Bu işlemlerin ardından takılar kuru bir bezle silinir ve takıların nemli kalmaması için takılar güzelce kurulanmalıdır.

Altın Takıları Ruj ile Temizleme Tekniği

Çoğu bayanın bilmediği bir diğer yöntem de evde kullanılmayan ruju altın takılara sürün yaklaşık 5 dakika kadar bekledikten sonra deri bir bezle ovun. Ardından bol su ile yıkayın. Böylece altın takılarınızın ilk günkü gibi temiz ve parlak olduğunu fark edeceksiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*