Allık Sürme Yöntemleri

Makyaj yaparken kullanılan malzemenin kalitesinin yanında nasıl kullanıldığı d a oldukça önemlidir. Örneğin kullanılan göz farının tonlarıyla diğer makyaj malzemelerinin tonlamaları uyumlu olmalıdır. Eğer istenirse özellikle dağınık bir görünüm kazandırmak amacıyla zıt tonlar da kullanılabilir. Makyajın temelini oluşturan ürün ise allıktır. Neredeyse tüm makyaj yapımlarında allık kullanılacaksa ilk allık sürmeden başlanır. Allık sürme yöntemleri ise her yüz şekline uygun olarak yapılmalıdır.

Allık sürme tekniği nasıl olmalıdır?

Her yüz tipine uygun olarak allık sürmek makyajın gereklerindendir. Yukarıda da dediğim gibi allık makyajın en temel malzemesidir. İyi bir makyaj için uygun allık rengi seçilmeli ve yüze uygun tekniklerle sürülmelidir. Bir de allığın cinsi allık sürmede farklı tekniklerin kullanılmasını gerektirmektedir. Bunları ancak allık sürmenin püf noktaları hakkında bilgiye sahip olarak yapabilirsiniz. Allık ve yüz şekillerine göre allığın nasıl sürülmesi gerektiğini açıklamaya çalışalım.

Toz allık; cildin mat görünüm kazanması için kullanılmaktadır. Kullanımı zor olsa da gün boyu kalıcılığını sürdürmesi açısından tercih edilebilir. Kullanımı; büyük allık fırçaları ile sağlanmaktadır. Fırçaya alınan allığın fazlası fırça hafifçe silkelenip atıldıktan sonra fırçada kalan allık elmacık kemiklerine uygulanır. Gölge yapmak için de aynı işlem bir ton koyu allık ile şakağın alt kısmına uygulanabilir. Uygulama sonrasında fazlalık allık kağıt mendil yardımıyla alınıp üzerine transparan pudra sürülebilir.

Kalem allık; son derece pratik kullanılabilen bir allıktır. Kalemi bir sıra halinde şakaklara sürüp dağıttıktan sonra üzerine nemlendirici sürerek parlak görünüm elde edilebilir.

Likit allık; cilde en bebeksi ve yumuşak bir dokunuş sağlamak açısından en iyi allık tipidir. Oje gibi bir şişe ve fırçası bulunmaktadır. Kullanımı için fırçası şişeden çıkarıldıktan sonra fazlalığının silinmesi gerekir. Fırçada kalan kısmı çizgiler halinde sürüldükten sonra bir pamuk yardımıyla yüze dağıtılır.

Stick allık ise fırça gerektirmeyen bir allık tipidir. Bu allık tipinin uygulaması oldukça kolaydır. Bir miktar elinizin üstüne sürdüğünüz allığı parmaklarınız yardımıyla yüzünüze uygulayabilirsiniz. Böylece kullanımda aksaklıkların önüne geçilebilir.

  • Eğer makyajı kendiniz yapıyorsanız allık sürmede şunlara dikkat etmeniz daha kaliteli bir görüntünün ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır.
  • Allık sürme esnasında gülümsemelisiniz. Allık sürmeye yüzün en üst kısmından başlamalısınız,
  • Doğal bir görüntü kazandırabilmek için yüzün dış kısmına doğru allığı sürmeye devam etmeniz gerekir ve dış kısma yaklaştıkça dairesel hareketler yapmalısınız,
  • Yine doğal bir görünüm için allığı azar azar sürmelisiniz,
  • Görünümde bütünlük sağlamak için de fırça ucunu hafifçe burun ucu çene ve alına dokundurmak gerekecektir,
  • Rengin yoğunluğunu ve doğal görünümü sağlamak için pudra kullanabilirsiniz.

Allık seçiminde genellikle şeftali, pembe, kahverengi, buğday rengi, bronz renk ve toprak rengi gibi renkler kullanılmaktadır. Burada önemli olan cilt rengine en uygun renk seçiminde bulunmaktır. Eğer çok fazla zıt renk seçilecekse ve kullanılacaksa da yoğun şekilde uygulamamak gerekir. Bu şekilde uygulanan allıklar doğal görünümden uzak kalarak yüzde istenilen makyajın yapılabilmesinin önüne geçer.

Allık kullanımında dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da gölge oyunlarını yüz tipine uygun yapmaktır. Buna göre uzun yüze allık uygulama konusunda yüzün daha oval görünmesi için uğraşılır. Bunun için allık sadece yanaklara uygulanarak iyice dağıtılır. Keskin tonlarda makyajdan da kaçınmak gerekir. Oval yüze allık uygulama ise uzun yüzün tersine yüzü daha uzun kavuşturma açısından değerlendirilir. Bunun için de allık sadece kemiklere ve şakaklara sürülür. Böylece elmacık kemiği daha belirgin hale getirilerek, yüzdeki baskın çene görüntüsü azaltılmış olur. Köşeli yüze allık uygulama ise yüzdeki sert ifadeyi yumuşatabilmek adına elmacık kemiklerine allık uygulanması şeklindedir. Bu uygulama ile yüzdeki sert görünüm ortadan kaldırılır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*