Aile Dizimi Nedir, Terapisi, Fiyatları ve Eğitimi

Geçtiğimiz günlerde Jet Sosyete dizisini izlerken karşılaştırma ile dizimi terimi ile… Hızlı bir araştırma yapmaya çalışsam da kaynakların büyük bir çoğunluğunun birbirinin aynısı olan bilgilerle dolu olduğunu gördüm.Bu konuda anladığım kadarıyla çok fazla yetkin eğitim veren adres bulunmuyor.Bu da yeni bir meslek mi doğuyor sorusunu akıllara getiriyor. Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz forum bölümüne göz atabilirsiniz. 

Aile Dizimi Nedir

Bir grup terapisi olarak ön plana çıkarılan Aile Dizimini ilk bulan kişi (keşfeden) Alman Bert Hellinger olmuş. Kendisinin kitaplarını okumanızı tavsiye ederim. Çoğunlukla aile ve sevgi konularında yaptığımız yanlışları ve atmamız gereken adımları anlatan yazarın dili oldukça akıcı ve anlattıkları da kolay keşfedilebilir gerçekleri barındırıyor. Örneğin ben, Kabul Etmenin Özgürlüğü, Sevgiyle Yükselmek ve Sevgi Düzenleri kitaplarını okudum.Şimdi Mutluluğun İki Yolu kitabını okumaya devam ediyorum. Fikirlerine saygı gösterdiğim nadir yazarlardan biri olduğu için Yardım Etmenin Düzenleri ve Uzun Bir Yol isimli kitaplarını da bitirmek istiyorum.

Özetle bir grup terapisi yöntemi olarak ortaya çıkıyor. Jet Sosyete dizisinde karşımıza çıkan görselleri biraz barındırıyor olsa da daha profesyonel ve geçmişine değinerek hareket ediliyor. Özetle aile dizimi bize diyor ki; atalarının yaptığı yanlışlar, attığı adımlar, sizi yönlendirme ve sizinle diyaloga girme şekli sizin şu an vereceğiniz kararları ve gelecekte atacağınız adımları doğrudan etkiliyor.

Kendi içinize attığınız ve sizi çok yaraladığını düşündüğünüz bir sorununuzun sorunu babanızın size olan davranışında gizli olabilir. Temelde babanızla bu konuyu konuşma imkanınız olsaydı belki de onunda ailesi tarafından yapılan yanlış bir yönlendirmenin buna neden olduğunu savunabilirdik.

Aile Dizimi Terapisi Fiyatları

Bu konuda net bir bilgiye sahip değilim. İnternet üzerinden yaptığım araştırmalara bakılacak olursa grup terapilerinin çoğunlukla 12 – 15 kişi arasında olduğunu ve terapi başına ücret alındığını öğrendim. Net rakamı öğrendiğim zaman burada yayınlayacağım. Yeni yeni popülerlik kazanıyor olması ve çok kişi tarafından ilgi gösterilmesi durumunda ilden ile terapistten terapiste bu rakamlarda değişiklik ortaya çıkabilir.

Aile Dizimi Terapisi

Ülkemizde aile dizimi eğitimi veren birkaç adet kurum bulunuyormuş. Ben genellikle reklam yapmak istemediğim için bu seçenekler hakkında net bir rakam yazmak istemiyorum. Bunun yerine burada sizden gelen yorumlara yer vermeye çalışacağım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!