Ağzı Dar Şişeler Nasıl Temizlenir?

Özellikle mutfakta çok işimize yarayan,ağzı dar şekillerde tasarlanmış  yağ, sirke, limon suyu gibi birçok sıvının saklaması amacı ile kullanılan ince şişeler kirlendiğinde bu şişelerin  temizliği  artık sizi üzmesin çünkü ağzı dar olan şişelerin temizliği için birçok pratik bilgi bulunmaktadır.

dar ağızlı şişeler nasıl temizlenir

Dar Ağızlı Şişeleri Temizlemek İçin 4 Kolay Yöntem

Ağzı Dar Şişelerin Pirinç Yardımı ile Temizlenmesi

Ağzı dar biçimde üretilmiş  şişelerin  dibinde ve kenarlarında biriken tortu ve kirler için pirinç çok pratik bir malzemedir. Kavanozun içine yarıya kadar ılık su, bir kaşık bulaşık deterjanı ve bir yemek kaşık pirinç konulur. Ardından kavanozun ağzı kapatılarak 10 dakika aralarla birkaç kez çalkalanır. Şişe tortu ve kirlerden arınıncaya kadar bu işlem tekrar edilir. Temizleme işlemi tamamlandıktan sonra şişe bol su ile durulanır.

Kömür Tozu İle Ağzı Dar Şişelerin  Temizlenmesi

Ağzı dar şişelerde bir diğer temizleme yöntemi ise kömür tozu kullanılarak yapılır. Kavanozun içine yarıya kadar sıcak  su ve bir su bardağından biraz az miktarda  kömür tozu doldurulur. Kavanozun ağzı kapatılır ve hızlı bir şekilde çalkalanır. Şişe tortu ve kirlerden arınıncaya kadar bu işlem tekrar edilir. Temizleme işlemi tamamlandıktan sonra şişe bol su ile durulanır.

Ağzı Dar Şişelerin Sirke Yardımı ile Temizlenmesi

Ağzı dar şişelerin içinde uzun süre bekleyen su, yağ veya herhangi bir gıda maddesi şişe diplerinde ve kenarlarda kalıcı kirlere sebep olur. Ağzı dar olan şişeleri bu kalıntılardan kurtulmak için şişenin içine şişenin yarısı kadar ılık su ve sirke doldurulur. Bu şekilde 12-13 saat  bekletildikten sonra şişe  hızlı bir şekilde  çalkalanır. Şişe tortu ve kirlerden arınıncaya kadar bu işlem tekrar edilir. Temizleme işlemi tamamlandıktan sonra şişe bol su ile durulanır.

Ağzı Dar Şişelerin Soda Yardımı ile Temizlenmesi

Fazla kaçırılan yemekten sonra sindirime yardımı için içilen soda, aynı zamanda temizlik amacıyla da kullanılabilmektedir. Yıkarken dibine ulaşılamayan ağzı dar kavanozun içine bir şişe soda boşaltılır ve üzerine yarım limon sıkılır. Bu şekilde 1-2 saat bekletilen kavanoz hızlı bir çalkalanır ve bu yöntem ile kirlerden arındığı görülür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*