Ağız Yarası Tedavi Yöntemleri

agiz-yarasi-tedavi-yontemleri resim

Ağızda çıkan yaraların en önemli nedenleri arasında stres yer almaktadır. Herhangi bir konuda yapılan stres nedeniyle birçok kişinin ağzında yara oluştuğuna şahit olmak mümkündür. Özellikle gece uykusunda meydana gelen bu durum, yüzde istenmeyen görüntülerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ağız yarası tedavi yöntemleri ile oluşan yaraları ortadan kaldırmak mümkün olabilmektedir. Önemli olan yöntemin doğru bir şekilde uygulanması ve zamanında yapılmasıdır.

Ağız yarası tedavi yöntemleri nelerdir?

agiz-yarasi-tedavi-yontemleri1 resimTıbbi olarak farklı şekillerde tedavi edilebilen ağız yarası, doğal yöntemlerle de çözüme ulaştırılabilmektedir. Ağız yaraları tedavisi bitkisel yöntemleri arasında ilk olarak karşımıza adaçayı ile yapılan tedavi uygulaması çıkmaktadır.

Ağız yarası tedavisinde adaçayı

Gerekli malzemeler;

– 1 bardak kadar su

– 10 gram adaçayı

Hazırlanışı;

Öncelikle 10 gram adaçayı 1 bardak su içerisine atılır ve kaynatılır. Kaynamanın ardından suyun ılık hale gelmesi beklenerek süzme işlemi yapılır ve bu su ile ağızda çalkalama yapılır. Her gün sabah akşam olmak üzere 2 kez uygulanması gereken adaçayı suyu, ağız yaraları başta olmak üzere aft hariç diğer boğaz ağrılarının da giderilmesine yardımcı olur.

Ağız yarası tedavisi için bal

Gerekli malzemeler;

– 1 tatlı kaşığı kadar bal

– 1 tatlı kaşığı kuru üzüm

Hazırlanışı;

Karışımın hazırlanmasında ilk olarak kuru üzüm ve bal birbiriyle güzelce karıştırılır. Macun haline gelene kadar karıştırma yapılmasının ardından ortaya karışım ağızda bulunan yaraların üzerine uygulanır. Karışımın her gün en az 1 kez yaralara uygulanması tavsiye edilmektedir.

Doğal ağız yarası tedavi yöntemi

Gerekli malzemeler;

– 1 avuç kadar ufalanmış halde kekik

– 2 bardak su

Hazırlanışı;

Hazırlanış aşamasında öncelikle kekik ve su karıştırılır. Karıştırılan malzemeler kaynama işlemine tabi tutulur ve kaynamanın ortalama 5 dakika kadar sürmesine dikkat edilir. Bunun ardından kaynatılan su süzülür ve süzme işleminin ardından ılık hale gelen su ile ağızda gargara yapılır. Gün içerisinde 2 ya da 3 kez gargara yapılması yeterlidir.

Ağız yaraları için kaya tuzu

Gerekli malzemeler;

– 2 çay kaşığı kadar kaya tuzu

– 1 bardak ılık su

Hazırlanışı;

Ilık su ile kaya tuzu bir kap içerisinde karıştırılır. Karıştırılan su ile gün içerisinde 4 kere gargara yapılır. Her gargara ortalama 30 saniye kadar sürmeli ve bunun ardından ağızdaki su tükürülerek ağız yıkanmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*