Ağız Kokusu Nasıl Geçer

Ağız kokusuna sebep olan bakteriler kişinin güvenini sarsar. Ağzını açmakta zorlanan kişiler ağzı kokusu nedeniyle sosyal çevrelerine rezil olma kaygısıyla hareketlerini kısıtlamaya başlar.

Ağız kokusunu gidermek için pek çok yöntem vardır. Bu yöntemlerin başında doğal yöntemler en etkili olanlarıdır. Doğadan faydalanacağınız en iyi sebze; maydanozdur. Maydanoz nefesi tazeler ve kötü bakterileri alt eder. Gün içinde bir kaç kere maydanoz çiğneyebilirsiniz. Tarçında maydanoz kadar etkili olan bir baharat çeşididir. Tarçından faydalanarak ağız kokusunun önüne geçebilirsiniz.

fft99_mf885105

Ağız kokusundan kurtulmak istiyorsanız; soğan ve sarımsak gibi yiyeceklerden kaçınmalısınız. Bazı peynir çeşitlerinden de uzak durmalısınız. Bu peynir çeşitlerinin başında rokfor bulunmaktadır. Ağzınız koktuğu anda sadece su için. Kötü koku hissediyorsanız o an zencefil çiğnemeyi deneyebilirsiniz. Dişlerinizi fırçalarken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olduğunu unutmayın. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra dilinizi de fırçalayın. Yemek yedikten sonra dişlerinizi mutlaka fırçalayın.

Ağzınız kokuyorsa burundan nefes almayı deneyin. Ağzınızdan nefes alırsanız kötü kokuya sebebiyet verirsiniz. Bu durum sizi daha çok utandırabilir.

agiz_kokusu_nasil_gecer-c4

Ferah bir nefes istiyorsanız; ağız gargarası o an işinizi görecektir. Bir davete katılacaksanız; dişlerinizi fırçalamak yetmez. Fırçalama işleminden sonra mutlaka ağız gargarası kullanmalısınız.

Ağız kokusunun sebepleri arasında; diş plakları gelmektedir. Ağızda yer alan diş plakları ağız içinin iyi temizlenmemesinden kaynaklanır. Diş fırçalanmadığında artıklar ağızda kalır ve kötü koku yapmaya başlarlar.

Kötü kokudan kurtulmak istiyorsanız dişlerinizi günde 2 defa mutlaka fırçalamalısınız. Plağı atmak için dişleri düzenli olarak fırçalamak şarttır. Dişlerinizi fırçalarken fazla baskı uygulamadan fırçalamaya özen gösterin. Bastırılarak fırçalanan dişlerin yüzeyi zarar göreceği için normal bir biçimde bastırmadan fırçalamaya özen göstermelisiniz.

1467023411716

Gıdalarla nefes kokusu arasında uygun bir ilişki vardır. Bazı vitaminlerin ve minerallerin de ağız kokusuna neden olduğu açıklanmıştır. Buğday, arpa ve yulaf gibi tam tahılların eksikliği ve sebzelerin eksikliği ağızda kötü kokuya sebep olmaktadır.

Klorofil yönünden zengin olan besinler ağız kokusunu önlemek de öncüdür. Klorofil açısından zengin besinler tüketirseniz ağız kokusunun yok olduğunu gözlemlersiniz. Elma doğada bulunan doğal diş macunu olarak bilinir. Diş fırçasının yanınızda bulunmadığı zamanlarda elma çiğneyerek kötü kokudan kurtulabilirsiniz. Mide içinde gıda eksikliği varsa ağız kokusu yaşanır. Bu durum tam aç kalındığı zaman ortaya çıkar. Sabahları ağzın kokmasının sebebi de budur. Kısa aralıklar belirleyerek beslenirseniz ağız kokusundan kurtulabilirsiniz.

agiz-kokusu-624x416

Ağız kokusunun önleyebilecek harici özellikteki bitkilerde bulunmaktadır. Adaçayı demlenilerek içilirse ağız kokusunu büyük oranda geçirir. Okaliptüs bitkisi ağız kokusunun düşmanıdır. Adaçayının özelliklerini yansıttığı için ağız kokusunu giderme özelliğine sahiptir.

Kekik bitkisi ağızdaki iltihapları ve yaralanmaları geçirir. Ağız kokusundan muzdaripseniz kekik bitkisini sıcak suyun içinde bekletip gargara yaparak kullanabilirsiniz. Biberiye bitkisi kekikle eşit özelliklere sahiptir. Biberiyenin çiçekleri kaynatılıp gargara yapılarak ağız kokusunun giderilmesi sağlanır.

agiz-kokusuna-ne-iyi-gelir

Kötü ağız kokusuyla mücadele eden bitkilerden biri de; rezenedir. rezenenin tohumlarını çiğnemek kokuyu giderir. Kişniş bitkisi de yine sıcak suyun içinde demlendikten sonra gargara yapılarak ağız kokularını önlemek amacıyla kullanılır. Bunlar haricinde dereotu bitkisi de; tohumları çiğnenerek kullanılan faydalı bitki türlerinden biridir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*