Ağız Kokuları Nasıl Giderilir ve Neler Yapmak Gerekir?

Ağız kokuları birçok kişinin ciddi problemleri arasında karşımıza çıkar. Birtakım etkenler dolayısıyla ortaya çıkan ağız kokuları, doğal yollarla giderilebildiği gibi sektörde yer alan özel ürünlerle de yok edilebilmektedir. Ağız kokuları nasıl giderilir? ve bu kokuları ortadan kaldırmak için neler yapılması gerekir? sizler için derledik.

Ağız kokuları nasıl giderilir ve kokuların giderilmesi için neler yapılabilir?

Pek çok kadın tarafından merak edilen ağız kokuları nasıl giderilir? sorusu, özellikle sigara ve alkol kullanan kadınlar tarafından dile getirilmektedir. Bilindiği gibi sigara ve alkol kullanımı, ağız kokusunun en önemli yardımcılarından biri olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle sigara ya da alkol kullanımına son vererek ağız kokularından kurtulmak ve nefese yepyeni bir tazelik getirmek mümkündür.

Günde en az iki kez dişlerinizi fırçalayın!

Ağız Kokuları Nasıl Giderilir ve Neler Yapmak Gerekir4 Resim   Uzmanlar ağız kokusuna karşı önlem alınması için dişlerin gün içerisinde en az 2 defa fırçalanmasını ve fırçalamada kullanılacak macunun florürlü olanlarının seçilmesini tavsiye etmektedir. Doğru fırçalamanın yanında düzenli bir fırçalama ağızda bulunan kötü kokuların yok olmasını sağlayacaktır.

Diş fırçanızı belirli aralıklarla yenileyin!

Diş fırçası kullanıma bağlı olarak zamanla yıpranır ve bu nedenle daha etkin bir fırçalama yapmak için yenilenmesi gerekir. Genel olarak bakıldığında 3 ayda bir fırça yenilenmeli ve tercih edilen diş fırçaları yumuşak kıllara sahip olmalıdır.

Diş ipi kullanın!

Ağız Kokuları Nasıl Giderilir ve Neler Yapmak Gerekir2 ResimDişlerin etkili bir şekilde temizlenmesi için sadece fırçalama yapmak yeterli gelmemektedir. Bu nedenle diş ipi kullanımının önemi burada karşımıza çıkar. Diş ipleri yemekten sonra dişler arasında kalan kalıntıların tam olarak temizlenmesini sağlar. Çünkü fırçada bulunan kıllar dişler arasına ulaşamaz ve dişlerin istenen bir şekilde temizlenmesi mümkün olmaz. Ancak diş ipi ile bu kalıntıları ortadan kaldırmak mümkündür.

Dil fırçası kullanın!

Ağız kokusuna neden olan sadece dişler değildir. Bunun yanında dilde bulunan artıklar da ağızda koku oluşumuna neden olur. Dil fırçası ile dil üzerinde yapılan temizlik özellikle arka kısımlarda kalan bakterilerin tam olarak temizlenmesine yardımcı olur. Yani ağız kokularını önlemek için dişler kadar dile de önem verilmesi gerekir.

Antibakteriyel ağız gargaraları tercih edin!

Ağız kokusu için gargara kullanıyorsanız, bu konuda dikkat etmeniz gereken antibakteriyel içerikli bir ürün tercih etmenizdir. Yatmadan hemen önce yapılan gargara gece nefesin daha taze kalmasına yardımcı olur. Bunun yanında ağız kuruluğu yapması nedeniyle alkol içerikli gargaralardan uzak durulması tavsiye edilir.

Sık sık şekersiz sakız çiğneyin!

Tükürük salgısını artırmaya yardımcı olan sakız, ağızda meydana gelen kurumayı önemli ölçüde engeller. Ağızda kuruluk meydana gelmesi koku oluşumunda oldukça etkilidir. Bu yüzden sakız çiğneyerek kurumaları önlemek her zaman için mümkün olmaktadır.

Sigara kullanmayı bırakın!

Sigara içmen kişilerde ağız kokusunu ortadan kaldırmak oldukça zordur. Bu nedenle daha güzel kokulu bir nefese sahip olmanın ilk adımlarından biri sigara kullanımına son verilmesidir. Diş eti hastalıklarında ön planda yer alan sigara, ağız kokularında etken faktörler arasında yer alır.

Sık sık su için!

Ağız Kokuları Nasıl Giderilir ve Neler Yapmak Gerekir1 ResimVücudun gereksinim duyduğu su ihtiyacının karşılanması ağızda bulunan bakterilerin temizlenmesine yardımcı olacak salgıların üretimine yardımcı olur. Gün içerisinde sık sık su içerek salgıların daha fazla üretilmesine destek olunmalıdır.

Dengeli ve düzenli beslenin!

Beslenme sırasında taze meyve ve sebzelerin tercih edilmesi önemlidir. Çünkü bu tür sebze ve meyvelerin yer aldığı bir beslenme menüsü vücutta bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Bu durum tabii ki ağız sağlığına da iyi gelmektedir. Aşırı şekerli ve tatlandırıcı içeren beslenme şekli ağızda bakteri üretimini hızlandırır ve diş çürüklerinin ortaya çıkmasını sağlar.

Yılda en az bir kez diş kontrolüne gidin!

Pek çok insan tarafından gerçekleştirilmeyen diş kontrolü, aslında sağlıklı dişlere ve temiz bir nefese sahip olmak adına oldukça önemli bir konumda yer alır. Bunun tabi başta maddi olmak üzere çeşitli nedenleri vardır. Ancak uzmanlar mümkün olduğu sürece herkesin yılda en az bir kere diş kontrolünden geçmesini önermektedir. Çünkü yapılan kontrollerde ağızda oluşacak problemlerin erkenden tespit edilmesi ve geç kalınmadan müdahale edilmesi mümkün olmaktadır. Ayrıca oluşabilecek diş problemlerine erken müdahale daha sonra ortaya çıkacak ve yüksek maliyetler gerektirecek diş sorunlarının da önlenmesine olanak sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!