Aft Ağız Yarası Nedir – Nasıl Geçer

İnternette yer alan yorumlara baktığımız zaman aft şikâyetlerinin giderek arttığını görmekteyiz. Özellikle ağız içi mukozada yer alan, yanak ve dilaltı/üstü bölgesinde çok fazla ön plana çıkan son derece can sıkıcı ve iyileşmemesi durumunda hızlı bir şekilde büyümeye başlayan ve bazen de yayılan yararlardır. İyileşme süresine göz attığımız zaman aftların genellikle bir hafta içerisinde iyileştiği görülmektedir.

Uzun vadede bu sürenin iki haftayı bulabildiğini de belirtebiliriz. Buna karşın bazı hastalarda bu süre daha fazla olabilir. Şu ana kadar yapılan çalışmalar aftın oluşumu ve tedavisi hakkında net bilgilerin ortaya çıkmasını engellemiştir.

Aft Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır

Aftın ağrısını azaltıcı ve onun hava ile temasını kesici bazı ilaçlar (bazıları kortizon ihtiva eder) bulunmaktadır. Aft şikayeti ile bir doktora başvurduğunuz zaman sizin için en uygun olan ilacı önerecektir. Bunun dışında diyet kolay ve sakız tüketiminin de aftı artırdığına dair bazı çalışmalar yapıldığı bilinmektedir.

Bazı durumlarda B12 vitamini, demir ve çinko eksikliğinde de aftlar ortaya çıkabilir. Sık görülmeye başlandıysa bunların ölçümünün yaptırılmasının da faydası olacaktır.

Aft Ağız Yarası

Aftlar ağzınızda çok çıkmaya başlıyorsa Behçet Hastalığı şikayetleri de göz önünde bulundurulabilir. Söz gelimi, Behçet Hastalığı oluşmaya başladığı zaman Aft tedavisi hakkında bilgi sahibi olmanın da son derece büyük bir önemi bulunacağı da unutulmaması gerekmektedir. Bunun dışında Behçet Hastalığının pek çok belirtisi bulunmaktadır. Bunların birlikte göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Aft üzerinde titizlikle durulması gereken bir rahatsızlıktır. Doğrudan doktorunuza müracaat etmeli ve kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemelisiniz. Eczanelerde satılan bazı ilaçlar kortizon ilave ettiği için doktorunuzun tavsiyesi dahilinde kullanmanız da önemlidir.

Kendi Yorumum

Artık biraz da aft hakkında kendi düşüncelerimi yazmak istiyorum. Uzunca bir süredir aft şikayeti ile karşı karşıya gelmiş biri olarak nasıl bir çözüm bulduğumu detaylı bir şekilde aktarmak isterim. Hepsinden önemlisi aft ile ilgili atılması gereken en önemli konu bir doktora başvurmak olmalıdır. Hekiminiz size bu konuda size destekte bulunacaktır.

Ben afta kekik ve karanfil ile çözüm buldum! Sadece birkaç adet kekiği ağzıma atıyorum ve bir süre tükürüğün birikmesini bekliyorum. Ağzımda biriken tükürüğü yutmadan tükürüyorum. Sonrasında ise birkaç adet karanfil atıp ağzımda karanfilin beklemesini sağlıyorum. Gerçekten aft sorununa çok ciddi anlamda etkisi olduğunu söyleyebilirim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*