Adetliyken Hamile Kalınır mı

Öncelikle adet döneminde ilişkiye girmek kadın sağlığı açısından riskli sonuçlar doğurabilir. Bu sebepten adet döneminde cinsel ilişkiden mümkün olduğunca kaçınmak gerektmektedir. Yazıya başlamadan önce normal şartlar altında adetliyken hamile kalmanın çok zor bir ihtimal olduğunu belirtmek istiyorum. Fizyolojik olarak vücutta döllenmeye uygun bir yumurta bulunmaması ve mevcut yumurtanın da henüz atılıyor olması nedeniyle adet döneminde hamile kalmak çok zayıf bir ihtimaldir. Aynı zamanda bu dönem içerisinde cinsel ilişkinin de önerilmediğini belirtmek gerekiyor. Yine de düşük bir ihtimal olsa da adet döneminin sonlarına doğru adetliyken hamile kalınır mı sorusu ve başka hesaplamalar devreye girebiliyor. Nasıl mı?

Adet dönemi ile ilgili pek çok farklı soru sorulmaktadır. Bu soruların bir kısmının son derece net cevapları olurken adet döneminde hamile kalınır mı sorusuna ne yazık ki “evet” veya “ hayır” şeklinde bir cevap vermek mümkün olmayacaktır. Öncelikle adet dönemi ile ilgili riskler olduğunu kesinlikle göz ardı etmemeniz gerekir. Sağlıklı bir bireyin o dönem içerisinde hamile kalma riski muhakkak çok çok az olsa da vardır. Adetliyken cinsel ilişki kesinlikle önerilmez ama korunmasız cinsel ilişkiye bu dönem içerisinde de girmemeli ve hamile kalmak istenmiyorsa gerekli tedbirler alınmalıdır.

Bu konu hakkında çok farklı yorumlar yapılıyor olmasına rağmen adet döneminin kendi içerisinde hamile kalma konusunda yüksek potansiyeli bulunan dönemleri ve nispeten daha zor olan dönemleri de bulunur. Özellikle yumurtlama dönemi (çoğunlukla adetin son günleri olduğunu söyleyebiliriz) adetliyken hamile kalma riskinin en yüksek olduğu dönem olacaktır.

Adetliyken Hamile Kalanlar

Sperm hücreleri 72 saate kadar canlılığını muhafaza ederler. Adet döneminin sonunda hamile kalmak için yeterli bir süre olabilir. Olabilir diyoruz çünkü net konuşmak mümkün olmayacaktır. Şayet yumurtlama meydana gelmişse hamilelik oluşabilir. Tabi ki böyle bir durum için adet dönemi demekte pek mümkün olmaz. Çünkü adet dönemi denildiği zaman mevcut yumurtaların atıldığı dönemden bahsetmekteyiz. Aslında doğru soru adet döneminden hemen sonra hamile kalınır mı? Olursa cevabı “ihtimal dahilindedir” şeklinde verilebilir.

Bilindiği üzere adet döneminde vücut yeni yumurtalar üretir ve bir önceki yumurtanın vücutta atılması yani adet kanaması sağlanır. Normal şartlar altında bu dönem hem hamile kalmanın zor olduğu (doğru kelime belki de imkansıza yakın olabilir) hem de yeni bir yumurta için rahmin hazırlandığı bir dönem olacaktır.

Bu dönem sonrasında yani adet bitmek üzereyken düzenli olarak cinsel ilişkiye girilmesi durumunda hamile kalma ihtimali bulunmaktadır.  Çoğunlukla adet sonrası dönem ile adet dönemi birbirine karıştırıldığı için ihtimaller bu noktada birbirine girebiliyor.

Adetliyken Hamile Kalan Var mı

Konuyu uzun tutmak için aynı soruyu defalarca kez soran web sitelerine benzedik. Amacımız aklınızı bulandırmamak için soruyu en mantıklı şekilde cevaplamaya çalışmaktı. O sebepten biraz uzun yazdığımız için affınıza sığınıyoruz. Fizyolojik olarak adetliyken hamile kalmak mümkün değildir. Adet döneminin bitmesi halinde ilişkiye girilmesi durumunda hamile kalınabilir. Kişiler genellikle bu dönemi adet dönemi olarak hatırlayabilir ve adetliyken halime kaldıklarını söyleyebilirler. Yine de yazımızın başında yazdığımızı sonunda da yazarak adet dönemi içerisinde cinsel ilişkiye girmenin doktorlar tarafından tavsiye edilmediğini belirtelim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!