Adet Düzensizliği Neden Olur

Düzensiz adet kanamaları ergenlik döneminde olduğu gibi; doğurganlık ve menopoz dönemlerinde de olabilir. Bu nedenle adet kanamaları çeşitli yaş guruplarına ayrılarak incelenmelidir.

Adet düzensizliği tanımını tam olarak açıklamak için normal adet düzenini bilmek gerekir. Bir kadının normal adet döngüsü 21 ile 35 günler arasındadır. En ideal adet günü ise 28 gündür. Kanama zamanı 8 günü geçiyorsa yine adet düzensizliğinden bahsedilir. Adet zamanının olduğu bir yada ikinci günde ağrıların olması normal kabul edilmektedir.

adet-duzensizligi-tedavide-neler-yapiyor

Sık aralıklarla, erken bir şekilde adet görme ve adet döneminin 21 günden az sürmesine olayına polimenore denilmektedir. Bu nedenle 1 senede görülen adet kanamalarının sayısı artmaktadır.

Normal adet döngüsünün sıklaşması da adet düzensizliği olarak adlandırılır. Seyrek aralıklarla adet olma ve gecikme yaşanması olayına ise oligomenore ismi verilmektedir. Bu adet kanamaları genellikle 35 gün yada daha fazla sürer. Adet döngüleri senede 3 yada 4 sefer görülür. Doğurganlık döneminde daha fazla yaşanır.

21 günden daha az ve 35 günden daha fazla süren adet kanamaları varsa adet düzensizliğinden bahsedilebilir. 8 günden daha çok kanamadan söz ediliyorsa; adet düzensizliği yaşıyor olabilirsiniz.

Az kanamalı yada kısa zamanlı adet görme ve aşırı şekilde adet görme problemi de görülebilir. Kanamanın azalması olayına ise; hipomenore denilmektedir.

ket

Adet zamanında yaşanan kanamalar zamanla azalabilir. Bu azalma genellikle yaşla ilgilidir. Adet düzensizliğinde en uç boyut hiç bir şekilde adet görememedir. Genç kızlarda 16 yaşına dek hala adet görme durumu oluşmadıysa altındaki sebepler araştırılmalıdır.

Adet Düzensizliği Sebepleri

Adet düzensizlikleri genel olarak kadın üreme organlarından kaynaklanmaktadır. Bir diğer sebebi de; hormonal nedenlerdir. Anatomik yapıdaki değişiklikler adet düzensizliğine neden olabilir. Kadınlarda adet düzensizliğinin sebeplerinden biri de; myomlardır. Myomlar tıp tabiriyle iyi huylu olan tümörlerdir.

462622505-thinkstock-adet-duzensizligi-karin-agrisi-mkl

Yumurtalıklardan kaynaklanan hormon salgısı problemleri, hormonlardan meydana gelen adet düzensizlikleri ve tiroid bezinden salgılanan hormon sorunları adet gecikmelerine sebep olmaktadır.

Adet düzensizliklerinin ne sebepten kaynaklandığını anlamak için ilk olarak jinekolojik muayene yapılmalıdır. Ardından ultrasonografik muayene ve daha sonra hormon salgılarındaki düzene bakılması gerekmektedir. Hormon ölçümleri adet düzensizliklerinin sebebini ortaya çıkaran başlıca muayenelerden biridir.

Problemin kaynağı tam olarak ortaya çıkarılmadan ilaç tedavisine başlamak uygun değildir. Bu tip tedavi yöntemleri kullanılarak 80 yaşında bir hastaya bile adet gördürtülebilir. Fakat hastalığın asıl sebebine ulaşılamaz. Detaylı bir şekilde sebep araştırıldıktan sonra anatomik bir problem varsa cerrahi bir müdahale gerekebilir.

adet-gecikme

Bununla birlikte stresinde adet düzensizliği yarattığı belirlenmiştir. Tek sebep psikolojik sorunlar ve stres ise adet kanamaları zamanla düzene girer. Aşırı şekilde ve bilinçsizce yapılan diyetlerde adet düzensizliklerine neden olabilir. Dengesiz beslenmenin vücuda birçok zararı vardır. Bunlardan biri de; adet düzensizlikleridir. Aşırı miktarda spor yapmak ve bunu diyetle desteklemek adet düzensizliği yaratabilir.

Adet düzensizliğini anlamak için birkaç ay yeterlidir. Adetiniz 2 ay düzensiz bir şekilde seyretmişse uzman bir doktordan yardım almalısınız. Muayene esnasında adet düzensizliğinin sebepleri belirlenecek ve doktorun size önerdiği tedavi şekilleri ile problemi çözmek için sağlıklı bir adım atmış olacaksınız. Adet düzensizliği yaşayan gençler için bu çeşit bir düzensizlik normal olarak kabul edilmektedir. Adetin başlangıcından bir yada iki sonra sonra normal kabul edilen düzensizlikler görülebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*