Abiye Elbiseler İçin Saç Modelleri

 Abiye Elbiseler İçin Saç Modelleri

Kadın giyiminde oldukça önemli yeri olan abiye modellerini seçmek kadar, seçilen abiye modeline uygun saçı seçmek de önemli bir konudur. Her ne kadar iyi bir abiye modeli seçilmiş olsa da bilinmelidir ki abiye giyimi, çantasıyla ayakkabısıyla aksesuarları ve saç modeli ile bir bütündür. Bu bütünün farklı parçaları arasında ortaya çıkabilecek uyumsuzluk genel olarak görüntünün de bozuk olmasına sebep olacaktır. Diğer yazılarımızda hangi vücut tiplerine hangi abiyelerin uygun açıklamıştık. Doğru abiye seçimi gerçekleştikten sonra abiyeye uygun çanta ve ayakkabı seçilmelidir. Uygun aksesuar seçimleri de yapıldıktan sonra sıra en doğru saç modelini seçmeye gelir. Abiye elbiseler ve saç modelleri birbiri ile uyum içinde olmalıdır. Böylece ne elbise kadının görüntüsünün önüne geçer ne de kadının yüzü çok fazla dikkat çeker.

Abiye elbiseler için saç modelleri nelerdir?

Son zamanlarda saç ve makyaj yapımında doğallığın ön planda tutulması abiye saç modellerini de etkilemiştir. Artık eskiden olduğu gibi davetler çok özel nitelikte değilse saç modellerinin yapılışında aşırı süslemelerden kaçınılmaktadır. Daha doğal görüntünün benimsendiği abiye saç modelleri yapımı konusunda elbette ki özenli bir çalışma yapılmaktadır. Ancak yine de elde edilen görüntü kuaförden yeni çıkmış saç görüntüsü olmamaktadır. Diğer yandan ortaya konan saç modellerindeki yüz yapısına uygun hazırlanan ince detaylar da ilgi çekmektedir. Burada dikkat edilmesi gerekilen en önemli noktalardan biri de ten rengi ve makyajdır. Nasıl ki ayakkabı çanta ile uyumlu olması gerekiyorsa saç rengi ve modelinin de yüz şekli ten ve makyajla uyumlu olması gerekir. Örneğin açık tonlarda ten rengi olan kadınların, sade bir makyaj ve belki kırmızı bir rujla sarı renk topuz saç kombini doğru bir seçim olarak düşünülebilir.

Abiye modelini tercih eden bayanların bilmesi gereken en önemli nokta, abiyelerin üst kısımları straplez veya askılı tasarlandığı için boyun kısımlarının açık olmasıdır. Boyun açıkta kalacağı için boyun kısmı uzun olan kadınların topuz saç modelini tercih etmesi önerilmemektedir. Bunun yerine dalgalı veya perma yapılmış saçlar önerilir. Ancak boyun kısmı aksesuarla zengin hale getirilecekse topuz saç tercih edilebilir. Ayrıca topuz saç modelini tercih eden kadınların mutlaka uzun küpeler kullanması gerekir. Dalgalı saç modelleri göğüs dekoltesi olan abiyelerle birlikte kullanılabilir. Aşağıda veya yanda toplanmış saçlar da göğüs dekoltesi olan abiye modelleri ile birlikte şık durmaktadır.

Kısa saç modeli de kadınların tek omuz askılı abiye modelleri ile birlikte tercih edebilecekleri saç modelleri arasında yer almaktadır. Uzun saçların sırt dekolteli abiyelerde tercih edilmesi mümkün olabileceği gibi pürüzsüz bir tene sahip olan kadınlar sırt dekoltelerini ortaya çıkarmak için kısa saç modelini tercih edebilir. Eğer abiye boyun kısmına kadar kapalı ise çok basit bir şekilde evde yapılmış bir topuz kullanmaktan hiç çekinmemek gerekir. Nasıl olsa son zamanların modasının doğal görünüm olduğunu bu noktada tekrar hatırlatmak isteriz. Bilinmelidir ki abiye saç modelleri ve yapılışları usta ellerden çıkmalıdır diye bir kural yoktur.

Kısa ve uzun saçlarda rahatlıkla uygulanabilen örgü saç modelleri de abiye elbiselere uygun modeller arasında yer almaktadır. Örgü saçın tamamına uygulanabileceği gibi uç kısımlarına veya belirli bir bölgesine de uygulanmaktadır. Farklı bir tarz oluşturmak içinse karışık saç modeli kullanılabilir. Aykırı bir abiye modeli seçen ve sıradanlıktan kurtulmak isteyen kadınlar için en uygun saç modeli karışık saç modelidir.

Mini abiye modellerinde ve dekoltesi ön planda olan abiye modellerinde dağınık saçlar tercih edilmektedir. Daha ciddi resmi toplantılar ve özel davetler veya yemekler için seçilen abiyeye uygun düzgün yapım topuz saç modelleri veya fönlenmiş düz saçlar kullanılabilir. Herhangi bir model seçilmiş olursa olsun asıl olan elbiseye ve konsepte uygun doğru saç modelinin belirlenmesidir.

Yapılan Yorumlar
 • simge naz dedi ki:

  güzel saç modelleri fikirleri edindim çok teşekkürler…

 • pervin kara dedi ki:

  aslında abiye elbiseler için vazgeçilmez tercihlerim olduğunu söyleyebilirim. normal gecelerde bile abiye elbise giyiyoum desem yaşan olmaz 🙂

 • açılay şentürk dedi ki:

  son resimdeki abiye elbise tam benlik. tasarımına bayıldım yaaa

 • ayben dedi ki:

  abiye elbiseler denince akla ben gelirim ama abiye elbiseler için saç modeli üretmek gerçekte zor. burası bu konuda biraz işime yaradı diyebilirim. en azından bana fikir verdi 🙂 teşekkürler

 • sezin dedi ki:

  onaltıncı fotoğraftaki topuza bayıldım

 • sevgi çandarlı dedi ki:

  abiye saç modelleri yapımı gerçekten zor iştir. bunu yazıya döküp bilgilendirdiğiniz için teşekkürler

 • ayşegül dedi ki:

  her model abiye elbise için saç modelleri var güzel fikirler teşekkürler

 • zübeyde karakoç dedi ki:

  bazı abiye modellerine uygun saç modeli bulmakta zorlanıyorum ama burada gördüğüm saç modelleri çok hoşuma gitti çok fazla seçenek var akllımda kalan birkaç seçeneği kullanmak istiyorum

 • dilek dedi ki:

  Abiye giydiğim zaman saç modelleri seçiminde zorluk yaşıyordum ama bu yazı çok yardımcı oldu teşekkürler

 • Ayşe Tumaçı dedi ki:

  abiye elbisem için saç modelime karar veremiyorum her defasında. buradan bişeyler çalmaya çalıştım 🙂

 • Kevser Bıçkas dedi ki:

  her abiye için farklı saç modeli mi geekiyor. bu çok uğraştırıcı olmaz mı ya?

 • dilek sarı dedi ki:

  Çok hoş saç tasarımları var burda hepsi benim çok hoşuma gitti nişanda deneyecem mutlaka

 • Ferhunde Tayançı dedi ki:

  siyah abiye elbisem var. ilk resimdeki model nasıl olur acaba. benimde saçlarım aynı bu sarı tonunda.

 • Ecenur Borka dedi ki:

  4 farklı abiye elbisem var, ancak her biri için farklı saç tasarımı yapmayı hiç düşünmemiştim. bundan buradaki modellerden yararlanabilirim.

 • Çeşminaz Yavga dedi ki:

  abiye elbise seçmek zaten zor bir de buna uygn saç modeli yapmak işkence geliyor. hangi modele hangi saç şeklinin gidedeğini uydurmak zor oluyor. tab bir de o saç şkeli size yakışacak :((

Bir Yorum Yapın