A Vitamininin Sivilcelere Etkisi Nelerdir?

Sivilceler genç olgun her yaştaki kadının cilt problemleri arasında yer alır. Çevresel faktörler başta olmak üzere farklı nedenler ile ortaya çıkan sivilceler, çoğu zaman ciltte istenmeyen görüntülerin meydana gelmesine neden olur. Ancak önemli bir cilt problemi olan sivilceler, birtakım bakım uygulamaları ile kontrol altına alınabilmektedir. Özellikle A vitamini sivilceler üzerinde olumlu etkilerin ön plana çıkmasına yardımcı olur. Peki, A vitamininin sivilcelere etkisi nelerdir? gelin, bunu detaylı bir şekilde öğrenelim.

A vitamininin sivilcelere etkisi nedir ve nasıl etkiler sağlar?

Sivilcelerin meydana gelmesinde testosteron hormonunun etkisi büyüktür. Testosteron erkeklik hormonu olarak bilinse de kadınlarda da bulunur ve bu hormon seviyesinin artması sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca hormon artışını destekleyen çeşitli unsurlar vardır. Bunlar arasında şeker, alkol, doymuş yağlar ve kafein bulunur. Yeteri kadar egzersiz yapılmaması da testosteron hormonunun artmasını destekleyici unsurlar arasında karşımıza çıkar.

Oluşan sivilceleri engellemek içinse yapılması gereken çeşitli meyve ya da sebzelerin daha fazla tüketilmesidir. Meyve ve sebzelerde yer alan A vitamini sivilceler üzerinde oldukça olumlu sonuçlar ön plana çıkarmaktadır. A vitamini antioksidan özelliği olan bir vitamin çeşididir. Havuç, lahana, ıspanak ve kavun A vitamini açısından zengin meyve ve sebzeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunların yanı sıra tam tahıllı yiyecekler ve balık aynı şekilde testosteron hormonunun dengesinin korunmasına yardımcı olmaktadır.

a-vitamininin-sivilcelere-etkisi-nelerdir2 resimSivilceleri önemli oranda azaltmak ve oluşumlarını önlemek için A vitamini alınması gereken bir vitamin çeşidi olmaktadır. A vitamininin sivilcelere etkisi yadsınamayacak kadar fazladır. Bu nedenle bol bol A vitamini içerikli besinlerle beslenmek sivilceleri önleme konusunda istenen sonuçların ortaya çıkmasına katkıda bulunmaktadır.

Sivilceleri azaltmak için diğer öneriler

– Sivilceleri azaltmanın başka bir yolu ise buhar banyosudur. Öncelikle bir kaba sıcak su konur ve ardından suyun buharına durulur. Sıcak sudan yükselen buhar yüzün yumuşamasını ve dezenfekte olmasını sağlar.

– Gün içerisinde öğün atlamamak ve güne kahvaltı ile başlamak sivilceleri azaltma konusunda etkilidir.

– Alkol tüketiminin azaltılması ve günde en az 2 litre kadar su içilmesi gerekmektedir.

– Kahve ve çaydan uzak durmak ve bunun yerine bitkisel içerikli çaylar tercih etmek sivilce oluşumunu azaltacaktır.

– Gün içerisinde belirli oranlarda egzersiz yapmak testosteron hormonunun dengelenmesinde etkili olacağından göz ardı edilmemelidir.

– Trans yağlar ile hazırlanmış olan işlenmiş gıdaların tüketiminin azaltılmasına dikkat edilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!