5 Farklı İçerik ile Siyah Nokta Temizleme

Elbette ki siyah noktalar, hem bay hem de bayanlarda, cilt gözeneklerinde tıkanma sonucu meydana gelen bir cilt problemi olarak tanımlanmaktadır. Eğer ki siyah noktaları zamanında temizlemiyorsanız, elbette ki bu duruma bağlı olarak, sivilce oluşumuna bir zemin hazırlıyorsunuz demektir. Çünkü siyah noktalar, sivilce oluşumunun ilk aşaması olarak dile getirilebilir. Cilt gözenekleri, farklı dış etkenlere bağlı olarak tıkanırken, tıkanan gözeneklerde de bakteriler ve enfeksiyonlar kendini göstererek, akne ya da sivilce oluşumlarını meydana getirmektedir. Siyah nokta olarak bilinen bu tıkanıklık, bazılarında bulunan sebum nedeni ile beyaz renkte kendini göstermektedir. Temizliği için ise farklı yöntemler uygulanabilmektedir. En etkili yöntemler arasında siyah nokta bantları yer alsa da, oluşturulabilecek 3 farklı maske çeşidi ile destek alabilirsiniz. Sizlere 3 farklı kür ile siyah noktalardan nasıl kurtulacağınızdan bahsedelim.

Kil maskesi ile siyah noktalardan kurtulun

siyah-nokta-maskesi-ev-yapimi

  • 2 yemek kaşığı kil
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu
  • Yeterli miktar su

Kil ve limon suyu karıştırılarak, bir maske kıvamına gelecek kadar da su eklenmelidir. Hazırlanan bu kür, cildinize hafif masaj hareketleri uygulandıktan sonra, bir süre beklenmelidir. Maske kurumaya başladıktan sonra tam kuruma sağlanarak, bol su ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Haftada 1 defa uygulamak sizlere yeterli olabilecektir.

Doğal kür ile temizlik

siyah-nokta-temizleme

  • 1 yemek kaşığı un
  • Yarım domates

Domates rendelenerek, daha sonra bu rendeye un eklenmelidir. Un ise, domates ile karıştırıldığında püre kıvamına gelecek kadar eklenmesi daha doğru olacaktır. Bu karışımı cildinize hafif hareketler ile uygulayarak, kurumasını bekleyiniz. Daha sonra yıkayarak işlemi tamamlayınız. Yine haftada 1 defa uygulaması yeterli olacaktır. Fakat hassas ciltler için domates bildiğiniz gibi önerilmez.

Mısır unu maskesi

siyah-nokta-temizleme-icin-5-etkili-tarif-4

  • 1 tatlı kaşığı mısır unu
  • 1 adet rendelenmiş limon kabuğu
  • 1 tatlı kaşığı ise yoğurt

Karışım sağlanarak, cilde uygulanmalı ve 20 dakika bekletilmelidir. Soğuk su yardımı ile maskenizi temizleyiniz. Haftada 2 defa kullanımı uygun görülebilir. Hassas ciltler için bir cilt uzmanı destek verirse, daha olumlu sonuçlar elde edilebilir.

Diğer öneriler

Siyah noktalardan daha kolay kurtulabilmek için, her gece yatmadan önce cilt temizliği kesinlikle önemli bir yere sahip. Belirlenen kürlerin yanı sıra, cilt uzmanlarından aldığınız siyah nokta temizleme jelleri bu konuda sizlere yardımcı olabilecektir. Diğer makalelerimizde siyah nokta temizleme konusunda diğer yöntemlerden de bahsederek, sizlere sunumlar yaptık.

Güneş kremi kullanmak, kesinlikle cildinize profesyonel bir destek sunacaktır. İster yaz ister kış. Hangi mevsimde olursanız olun, güneş kremi kullanımı, zararlı UV ışınlarından sizleri koruyarak, daha taze ve yumuşak bir cilt sunacaktır.

Nemlendirici

Elbette ki hem kuru hem de yağlı ciltler için nemlendirici önemlidir. Fakat yağlı ciltler için uygun bir nemlendirici seçimi de önemlidir. Yüzünüzün nem dengesini kaybetmesine izin vermeyin. Aksi taktirde, çatlamalar, kuruluk ve dökülmeler meydana gelebilecektir.

Bunun yanı sıra günlük su tüketim miktarınızı 2 litre olarak sabitleyebilirsiniz.  Elbette ki ellerinizi yüzünüzde sürekli gezdirme sorunundan da kurtulmanız gerekiyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*