2 – 7 Yaş Arası Çocuklarda Kekemelik Sorunu

Söz konusu olan kekemelik sorunu olduğunda yaşlara göre farklı farklı incelemek gerekiyormuş. Söz konusu olan 2 -7 yaş arası (özellikle erkek çocuklarda) görülen kekemelik sorununun ise daha çok genetik faktörlere bağlı olduğu düşünülüyor. Bu noktada anne babaya çok ciddi bir görev düştüğünün altını çizmekte fayda var. Nasıl mı? Cevabı yazımızda

Kekemelik Nedir

Kekemelik, kişinin aynı heceleri ya da aynı kelimeleri tekrarlayarak veya kelime ve heceler arasında fazla duraklayarak konuşmasına denir.

Kekemelik rahatsızlığı genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkar ve ihmal edildiğinde konuşmanın daha çok bozulması ile sonuçlanır. Tedavi edilmeyen kekemelik hızla ilerler ve kişinin hayatını olumsuz yönde etkiler.

Çocuklarda Kekemelik Sorunu

Erkek çocuklarında, kız çocuklarına oranla kekemelik görülme olasılığının daha yüksek olduğu biliniyor. Özellikle genetik olarak 2 – 5 yaş arasında görülme sıklığının daha da arttığı söylenebiliyor. Yine de aileler tarafından zamanla geçer şeklinde bir yaklaşımda bulunması çocuğun psikolojisi açısından son derece riskli bir konu başlığı olabiliyor.

Anne – Babaya Düşen Görevler Nelerdir

  • Çocuğunuza karşı acele ederek konuşup onu germeyin.
  • Söylediklerini tam olarak dinleyin. Onun konuşması için baskı yapmayın, dalga geçmeyin.
  • Çocuklarınızın nasıl konuşacağı konusunda uyarılar yapmayın. Sonuna kadar dinleyin.
  • Anlayışlı olmaya çalışın. Onun profesyonel destek almasına katkı sağlayın.
  • Zaman verin bu sayede uzun sürecek problemlerin daha kısa süre içerisinde çözüleceğini görebilirsiniz.

Kekemeliğin nedenleri nelerdir?

Kekemenin kalıtsal olup olmadığı sık sık tartışılan bir konudur. Kekemeliğin kalıtsal olduğu henüz kanıtlanmış bir durum değildir. Lakin anne ve babada kekemeliğin olduğu durumlarda, çocuklarda kekemeliğe daha çok rastlanmaktadır. Ama bunun kalıtsal nedenlerden mi yoksa, çevresel faktörlerden mi kaynaklandığı kanıtlanamamıştır. Son dönemlerde yapılan araştırmalarda bilim adamları kekemeliğe neden olabilecek bir genin mevcut olduğundan söz etmektedir.

Beyinsel fonksiyonlar sırasında reflekslerin birden aşırı derecede uyarılması, kişilik bozuklukları, psikolojik rahatsızlıklar ve psikolojik olarak yaşanan durumlar kekemeliğe neden olabilir.

Kekemelik nasıl tedavi edilir

Kekemelik tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Kekemelik tedavisi sonrası olumlu sonuç alma olasılığı oldukça yüksek bir orandır. Kekemelik tedavisinde öncelikle kekemeliğe neden olan sebepler araştırılır ve bu sebepler ortadan kaldırılmaya çalışılır. Özellikle psikolojik nedenli kekelemeliklerde, kişinin psikolojik olarak tedavi görmesi ile kekemeliği de iyileşmektedir. Ayrıca kişilerde bazı dönemlerde kendiliğinden ortadan kalkan kekemelik de görülebilir. Kekemelik tedavisinde konuşma terapisi ve psikoterapi yöntemleri uygulanır. Kekeleme tamamen ortadan kaldırılamasa da, kişinin kekemeliği kontrol altında tutmasına yardımcı olunur.

mobil porno izle

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*