Bebeklerde Mide Üşütme Belirtileri Nelerdir?

19
1.000 gösterim

Genel olarak bakıldığında bebekler oldukça narin yapıya sahiptir. Bu nedenle yaşanan küçücük bir hastalıkta dahi birtakım belirtiler ortaya çıkarırlar ve bu belirtiler bebeğin hastalığının anlaşılmasına yardımcı olur. Bebeklerde mide üşütme belirtileri olarak kusma ve iştahsızlık karşımıza çıkar. Bu belirtiler görülen bebeklerin mide üşütmesi yaşadığını söylemek mümkündür.

Bebeklerde mide üşütme belirtileri nasıl bebeklerde-mide-usutme-belirtileri-nelerdir1 resimortaya çıkar?

Bebeklerin mide üşütmesi gibi sorunlar yaşamasıyla ilk olarak ortaya çıkan belirtiler arasında iştahsızlık ve kusma yer alır. Ancak kusan bir bebeğin her zaman için mide üşütmesi yaşadığını söylemek mümkün değildir. Çünkü bazen fazla mama yeme ya da emmeden dolayı kusmalar da meydana gelebilmektedir. Bu yüzden bebeklerde mide üşütme belirtileri arasında yer alan diğer faktörlerin de göz önünde bulundurulması gerekir. Yani kusmaya eşlik eden diğer etkenlerin de bebekte bulunması gerekir.

Mide üşütmesi yaşayan bir bebekte ortaya çıkan belirtiler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

– İştahsızlık

– Kusma

– Yüksek ateş

– Nefes alırken zorlanma

– İshal olma

– Mide ağrısı

– Sık aralıklar ile titreme

– Öksürük

Mide üşütmesinin bebeklerdeki belirtileri genel olarak yukarıdaki gibidir. Bu tür durumlarda yapılması gereken ilk olarak bebeğin uzman bir doktora muayene ettirilmesi olmaktadır. Bunun yanında bebek gün içerisinde ortalama 3 ya da 4 kez kusuyorsa bir an önce gerekli önlemlerin alınması gerekir. Bunlardan en önemlisi yeteri kadar sıvı almayan bebeğin sıvı almasını sağlamaktır.

Diğer yandan bebeklerde mide üşütme belirtileri görüldüğünde dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de bebeğe rastgele ilaçlar verilerek tedavi edilmeye çalışılmamasıdır. Çünkü bebeği tedavi sürecine alacak ve hangi ilaçları kullanmasına karar verecek kişi sadece bebeği muayene eden doktordur. Bilinçsizce verilen ilaçlar bebekte istenmeyen yan etkiler meydana getirebilir, hatta hastalığın daha ileri seviyelere ulaşmasına neden olabilir. Bu nedenle kesinlikle doktordan habersiz ilaç kullanımına geçilmemelidir.

Okudunuz mu?  Egzama Kremi İsimleri Nelerdir?

19 YORUMLAR

 1. Torunumda da aynı belirtiler vardı ben olur arada süt dokunmustur dedim gelinim telaşlı bereket te doktora götürdü ateş ve titreme olmadan kurtardık ama ihmal etmeyin

 2. yazınızı görünce yanlış ilaç kullanımının ne kadar tehlikeli olduğunu bir kez daha hatırlatmak istedim Allah korusun ölüme kadar gidebilir aman anneler çok dikkat edelim.

 3. kusmalar ve titreme belirtileri gözlenmişti oğlumda doktora gittik hemen dediğiniz gibi su içmesinin aşırı önemli olduğunu söylemişti, o zamanlar içirmeye başladık şimdi biberonu elinden alamıyoruz 🙂

 4. ne zor bir gece atlatmıştık midesini üşüttüğünde, iştahsızdı genelde o yüzden fark edemedik ishal ve titreme başladı, nasıl doktora gittik hatırlamıyorum bile.

 5. diş çıkardığı dönemle aynı zamana geldi anlayamadık bir süre midesini üşüttüğünü ateşi yükselince fark ettik, tecrübesiz olunca fark edemiyorsun böyle bilgilendirici yazıları artık hep takip ediyorum

 6. bebeklerde mide üşütmesi en çok ayaklardan kaynaklanıyor. bu yüzden ev oramındaki sıcaklığa aldanıp çorap giydirmemek yanlış olur. bebeğimi genellikle çorapsız gezdirmiyırum. dikkat edilmesi gereken bir konu kesinlikle.

 7. bebeğimde mide üşütmesi kusma ve yüksek ateşle ortaya çıktı. ateşinin yükseldiğini anladığımız an hemen doktora götürdük acile. acilde hemen müdahale ettiler. ateşini düşürdüler. sonra kusmasına karşı ilaç verdiler. doktor bebeğiniz midesini üşütmüş dedi. sonra mide üşütmesi ilacı yazdı. ateşinin yükseldiği andada hastaneye getirmekle çok iyi yaptığımızı söyledi. böyle sıkıntılı bir durum atlattık. bebeğinizi ateş yükselmesinde hiç geciktirmeden doktora götürmeyi ihmal etmeyin.

 8. bebeğimde ishal oldu ve sonrada kusmaya başladı mide üşütmesi olduğunu düşündük doktora götrüdk tahmin ettiğimiz gibiymiş gerçektende.

 9. ilk kızımda ne çektik bu mide üşütmesinden. ilk çocuğum olduğu için hem birazda acemiydim. eşim de öyle tabi. bir anda ateşi çıktı. ishal bi yandan ne yapacağımızı şaşırmıştık. ne oldu diye doktora götürdük nerden bilelim mide üşütmesini kendimizden koruyoruz çocuğu ama bir şekilde midesini üşütmüş. hayatımın en zor anlarından biriydi :(((

 10. şu ana kadar bebeğimde karşılaştığım en ciddi sorunlardan biri mide üşütmesi. çok korktum bir şey olacak diye ama şu an iyi.

 11. mide üşütmesi bebeğimi öyle bir hale soktu ki doğum yaptığımdan beri bu kadar korkmamıştım. o anda ne yapacağımızı bilemedik eşimle hemen aldık götürdük hastaneye çok zor anlardı :((

 12. mide üşütmesini iki kızımda da yaşadım. bebeğiniz ağlarken ne yapacağınızı bilmiyorsunuz çok kötü bir durum. doktor müdahale ediyor ama saatlarce ağlaması durmayınca anne baba olarak dayanılmaz bir hal alıyor.

 13. bebeğimi dünyaya getirdiğimden beri bebeğimde yaşadığım en ciddi hastalık mide üşütmesiydi. sıkıntılı anlar yaşadık ve ilk başlarda anlayamadık. doktora götürmek en iyi yaptığımız şey oldu.

 14. 5 aylik ikzilerim var once oglum cok fena kusmaya basladi anlayamadim simdide kizim safra kusuyor gece mamasini yemiyorlar gunduzde cok istahsizlar ne yapayim bilmiyorum bebekler daha ilac da vermek istemiyorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!