Kapat

Abiye Elbiseler İçin Saç Modelleri

abiye-elbiseler-icin-sac-modelleri resim

Kadın giyiminde oldukça önemli yeri olan abiye modellerini seçmek kadar, seçilen abiye modeline uygun saçı seçmek de önemli bir konudur. Her ne kadar iyi bir abiye modeli seçilmiş olsa da bilinmelidir ki abiye giyimi, çantasıyla ayakkabısıyla aksesuarları ve saç modeli ile bir bütündür. Bu bütünün farklı parçaları arasında ortaya çıkabilecek uyumsuzluk genel olarak görüntünün de bozuk olmasına sebep olacaktır. Diğer yazılarımızda hangi vücut tiplerine hangi abiyelerin uygun açıklamıştık. Doğru abiye seçimi gerçekleştikten sonra abiyeye uygun çanta ve ayakkabı seçilmelidir. Uygun aksesuar seçimleri de yapıldıktan sonra sıra en doğru saç modelini seçmeye gelir. Abiye elbiseler ve saç modelleri birbiri ile uyum içinde olmalıdır. Böylece ne elbise kadının görüntüsünün önüne geçer ne de kadının yüzü çok fazla dikkat çeker.

Abiye elbiseler için saç modelleri nelerdir?

Son zamanlarda saç ve makyaj yapımında doğallığın ön planda tutulması abiye saç modellerini de etkilemiştir. Artık eskiden olduğu gibi davetler çok özel nitelikte değilse saç modellerinin yapılışında aşırı süslemelerden kaçınılmaktadır. Daha doğal görüntünün benimsendiği abiye saç modelleri yapımı konusunda elbette ki özenli bir çalışma yapılmaktadır. Ancak yine de elde edilen görüntü kuaförden yeni çıkmış saç görüntüsü olmamaktadır. Diğer yandan ortaya konan saç modellerindeki yüz yapısına uygun hazırlanan ince detaylar da ilgi çekmektedir. Burada dikkat edilmesi gerekilen en önemli noktalardan biri de ten rengi ve makyajdır. Nasıl ki ayakkabı çanta ile uyumlu olması gerekiyorsa saç rengi ve modelinin de yüz şekli ten ve makyajla uyumlu olması gerekir. Örneğin açık tonlarda ten rengi olan kadınların, sade bir makyaj ve belki kırmızı bir rujla sarı renk topuz saç kombini doğru bir seçim olarak düşünülebilir.

Abiye modelini tercih eden bayanların bilmesi gereken en önemli nokta, abiyelerin üst kısımları straplez veya askılı tasarlandığı için boyun kısımlarının açık olmasıdır. Boyun açıkta kalacağı için boyun kısmı uzun olan kadınların topuz saç modelini tercih etmesi önerilmemektedir. Bunun yerine dalgalı veya perma yapılmış saçlar önerilir. Ancak boyun kısmı aksesuarla zengin hale getirilecekse topuz saç tercih edilebilir. Ayrıca topuz saç modelini tercih eden kadınların mutlaka uzun küpeler kullanması gerekir. Dalgalı saç modelleri göğüs dekoltesi olan abiyelerle birlikte kullanılabilir. Aşağıda veya yanda toplanmış saçlar da göğüs dekoltesi olan abiye modelleri ile birlikte şık durmaktadır.

Kısa saç modeli de kadınların tek omuz askılı abiye modelleri ile birlikte tercih edebilecekleri saç modelleri arasında yer almaktadır. Uzun saçların sırt dekolteli abiyelerde tercih edilmesi mümkün olabileceği gibi pürüzsüz bir tene sahip olan kadınlar sırt dekoltelerini ortaya çıkarmak için kısa saç modelini tercih edebilir. Eğer abiye boyun kısmına kadar kapalı ise çok basit bir şekilde evde yapılmış bir topuz kullanmaktan hiç çekinmemek gerekir. Nasıl olsa son zamanların modasının doğal görünüm olduğunu bu noktada tekrar hatırlatmak isteriz. Bilinmelidir ki abiye saç modelleri ve yapılışları usta ellerden çıkmalıdır diye bir kural yoktur.

Kısa ve uzun saçlarda rahatlıkla uygulanabilen örgü saç modelleri de abiye elbiselere uygun modeller arasında yer almaktadır. Örgü saçın tamamına uygulanabileceği gibi uç kısımlarına veya belirli bir bölgesine de uygulanmaktadır. Farklı bir tarz oluşturmak içinse karışık saç modeli kullanılabilir. Aykırı bir abiye modeli seçen ve sıradanlıktan kurtulmak isteyen kadınlar için en uygun saç modeli karışık saç modelidir.

Mini abiye modellerinde ve dekoltesi ön planda olan abiye modellerinde dağınık saçlar tercih edilmektedir. Daha ciddi resmi toplantılar ve özel davetler veya yemekler için seçilen abiyeye uygun düzgün yapım topuz saç modelleri veya fönlenmiş düz saçlar kullanılabilir. Herhangi bir model seçilmiş olursa olsun asıl olan elbiseye ve konsepte uygun doğru saç modelinin belirlenmesidir.

“Abiye Elbiseler İçin Saç Modelleri” üzerine 15 yorum

 1. simge naz says:
 2. pervin kara says:
 3. açılay şentürk says:
 4. ayben says:
 5. sezin says:
 6. sevgi çandarlı says:
 7. ayşegül says:
 8. zübeyde karakoç says:
 9. dilek says:
 10. Ayşe Tumaçı says:
 11. Kevser Bıçkas says:
 12. dilek sarı says:
 13. Ferhunde Tayançı says:
 14. Ecenur Borka says:
 15. Çeşminaz Yavga says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir