1940’ların Trendi; Denim Modası
Reklam

1940’ların Trendi; Denim Modası

Hepimizin bildiği üzere eskilerin trend kıyafetleri son yıllarda ciddi bir moda akımı oluşturdu. Son birkaç yıldır moda dünyasında 1950’lerin trend parçaları çok fazla yer almaya başladı. Yaz, kış eskilerin trend parçalarını herkesin üzerinde görür olduk. Moda tasarımcıları eski yıllarda popüler olan parçaları günümüzün modern parçalarına uyarladı. Eski yıllardaki moda anlayışı daha özgür bir tutum sergiliyordu. Renkli kıyafetlerin, büyük desenli parçaların rahatlıkla giyildiği ve insanların kıyafete fazlaca para harcamadıkları bir dönemdi. Denim modası da eski yıllardan günümüze kadar gelen giyim tarzlarından biridir.

Denim Modası Nasıl Oluştu?

Denim modası, 1940 – 1950’lerden bu yana ışıltısını kaybetmeden günümüze kadar gelmeyi başaran bir moda akımıdır. Denim, genellikle Jean üretiminde kullanılan kalın ve kapa bir kumaş türüdür.

denim modasi yeni sezon resim
denim modası yeni sezon

Denim kelimesi dilimize Fransızcadan yerleşmiş olup, adını Fransa’nın “Nimes” kentinden almıştır. Denim kumaşı ilk olarak Nimes kentinde üretilmeye başlandığından bu ismi almıştır ve “Nimes’ten gelen” anlamına gelmektedir. 1950’li yıllarda çoğu insanın vazgeçilmezi haline gelen denim modası, 1970’li yıllarda podyuma taşınmıştır.

Günümüzde de her tarza uygulanabilen denim modası her insanın tercihi haline gelmiştir. Yaş sınırı gözetmeksizin herkese uygun çeşit ve modellere sahip olan denim kumaşlar son yıllarda çok fazla popüler olmayı başardı.

Denim Modası Denince Akla Gelenler

Denim modası her tarza uyum sağlayan bir moda akımdır. Günümüzde her üç kişiden birinin üzerinde denim parçalar görebiliyoruz. Denim kumaşlar artık her kıyafete uyarlanabiliyor. Moda tasarımcıları denim kıyafetlere dantel, şifon gibi parçalar ekleyerek oldukça şık kombinler oluşturuyor. Denim modası denince akla kot ceketler, denim pantolonlar, şortlar, gömlekler gelir. Günümüzde denim salopetler ve etekler de yerini almış durumda. Denim parçaları her kıyafetle kullanmanız mümkündür.

denim ceketler yeni resim
denim ceketler yeni


Denim Nasıl Kombinlenir?

Denim parçalar yaz kış rahatlık sağlayan kıyafetlerdir. Kış aylarında en sık rastladığımız denim gömlek ve pantolonlardır. Denim kıyafetler uygun parçalar ile kombinlendiği zaman şık ortamlarda kullanılabilir. Ancak en çok spor giyim olarak tercih edilmektedir. Dışarıda pek çok bayanın denim gömlekler ve denim pantolonları spor ayakkabılarla kombinlediklerini görebilirsiniz.

Denim modası oldukça rahat kombinlenebilen parçalardan oluşur. Denim parçalar ile en şık yerlere gidebilirken, spor tarza uyarlayarak alışverişe de gidilebilir. Stiletto ayakkabı ile şık bir restorana ya da kulübe gidilebilir, aynı zamanda spor bir ayakkabı ile alışverişe, arkadaşlarla buluşmaya gidilebilir.

Hem alt hem üst parçanın denim seçilmesine “denim to denim” adı verilir. Önceleri pek uyumlu bulunmasa da artık çok yaygın olarak tercih edilmeye başlamıştır. Denim gömlek ve denim pantolonun birlikte giyilmesi “denim to denim” örneğidir. Denim ceketlerin denim şortlar veya denim eteklerle giyilmesi de buna bir örnektir.

Denim ceketler son yıllarda çok fazla ilgi görmeye başladı. Denim ceketler uzun veya kısa elbiselerle tercih edilebilir. Yine denim pantolon ve spor ayakkabı ile denim ceket kullanarak rahat ve spor bir kombin oluşturabilirsiniz.

Kış aylarında denim parçaları bilekte biten botlarla kombinleyebilirsiniz. Soğuk havalarda tercih edilen kot ceket ve pantolonlar da denim modasının en gözde parçalarıdır.

Hem kış hem de yaz aylarında tercih edilen denim gömlekleri renkli t-shirtlerle kullanabilirsiniz.

Denim Modası Resimleri

BUNLARI DA OKUMALISINIZ!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Aktüel Ürünler

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?